Rok 2023 zakończył się niejednoznacznym obrazem sytuacji rynkowej ze względu na zawirowania w gospodarce światowej. Można jednak zaobserwować pierwsze oznaki ożywienia rynku. Jak w tych trudnych rynkowo czasach wypada Arctic Paper SA?
Według danych podanych przez firmę, przychody ze sprzedaży w IV kw. wyniosły 825,9 mln PLN (181,8 mln EUR). „W czwartym kwartale skonsolidowane przychody Arctic Paper wyniosły 825,9 mln PLN, choć warto zauważyć, że porównywalny kwartał (Q4 2022) był jednym z najlepszych w historii Grupy. EBITDA wyniosła 96,3 mln PLN (140,0 mln PLN), co odpowiada marży EBITDA na poziomie 11,7 proc. (12,9 proc.). Segment papieru osiągnął lepsze wyniki niż segment celulozy, przypominając nam o korzyściach płynących z połączenia obu segmentów, ponieważ ich wahania wzajemnie się równoważą.” – komentuje Michał Jarczyński, Prezes Zarządu Arctic Paper SA.
Według wstępnych danych w całym 2023 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 3 549,2 mln PLN (781,1 mln EUR).
Rozwój w segmencie energetycznym
Arctic Paper nie zwalnia tempa w dążeniu do rozwoju. W czwartym kwartale 2023 firma podpisała umowę dot. finansowania inwestycji w budowę zakładu produkcji biomasy i produkcji pelletu drzewnego w Grycksbo. Dodatkowo farma fotowoltaiczna o mocy 17 MWh w Kostrzynie zostanie ukończona w drugim kwartale 2024 r., a równolegle trwają prace nad rozszerzeniem portfolio projektów Arctic Paper z obszaru energii odnawialnej, aby osiągnąć samowystarczalność energetyczną. “Kontynuujemy strategiczną dywersyfikację w kierunku produkcji energii i opakowań, przy jednoczesnym utrzymaniu silnej pozycji w segmencie papierniczym i celulozowym.” – dodaje Jarczyński.
Umocnienie pozycji w niepewnych czasach
Nowy rok to wciąż dla światowej gospodarki niepewność, która tak jak w poprzednich latach, również w 2024 może wpływać na branżę. Dywersyfikacja w kierunku produkcji energii i opakowań, przy jednoczesnym utrzymaniu silnej pozycji w segmencie papierniczym i celulozowym wydaje się być dla Arctic Paper SA stabilną strategią. „Ponieważ zielona transformacja przyspiesza, napędzana zarówno przez wymagania klientów, jak i nowe przepisy UE, ważniejsze niż kiedykolwiek jest posiadanie zdolności finansowej do inwestowania. Dlatego w przyszłość patrzymy ze spokojem i przekonaniem.” – podsumowuje Michał Jarczyński, Prezes Zarządu Arctic Paper SA.
Grupę Arctic Papier tworzą Arctic Paper SA (spółka holdingowa), papiernie Arctic Paper (segment papieru) i producent celulozy Rottneros AB, w którym Arctic Paper SA posiada 51 proc. udziałów.
Opracowano na podstawie materiałów Arctic Paper SA