Maksymalna automatyzacja dzięki logistyce płyt Koenig & Bauer
2 kwi 2024 08:00

Systemy logistyki płyt drukowych, zainstalowane przez firmę Koenig & Bauer, obsłużyły ponad milion płyt w ciągu zaledwie dwóch lat użytkowania w dwóch lokalizacjach należących do drukarni Druckhaus Mainfranken (DHM). Podczas kontroli w dniu 15 marca 2024 r. liczniki w systemach logistycznych, które zostały uruchomione i podłączone do arkuszowych maszyn offsetowych Rapida w zakładach DHM w Marktheidenfeld i Kesselsdorf w grudniu 2021 r., odnotowały przepustowość dokładnie 1.160.634 płyt drukowych.

Automatyzacja załadunku i transportu płyt bezpośrednio do kanałów płytowych w zespołach drukujących, a następnie z powrotem do stacji utylizacji, znacznie zwiększa wydajność maszyny drukującej. Produkcja może być wówczas realizowana znacznie bardziej opłacalnie – zwłaszcza tam, gdzie dominują bardzo krótkie serie, co jest charakterystyczne dla branży web-to-print. Firma Koenig & Bauer umożliwia maksymalną automatyzację procesu dzięki systemowi logistyki płyt, co ilustruje ponad milion płyt wymienionych w ciągu zaledwie dwóch lat użytkowania przez Druckhaus Mainfranken.

Różne koncepcje w różnych lokalizacjach

W zakładzie w Marktheidenfeld dla każdej maszyny Rapida stosowany jest oddzielny system, w którym działa logistyka płyt. Płyty są przewożone wózkiem z działu pre-press do maszyn. Tam płyty są ładowane jedna po drugiej do systemu transportowego, identyfikowane za pomocą kodu data matrix i transportowane do odpowiednich zespołów drukujących, gotowych do wymiany płyt. Po ich wymianie zużyte płyty są transportowane do stacji utylizacji i umieszczane w tym celu na palecie. System transportowy oparty jest na przenośnikach łańcuchowych z odpowiednimi uchwytami na płyty. Od czasu zainstalowania systemu dwa lata temu obsłużono ponad 716 tys. płyt.

W Kesselsdorf koło Drezna wielkoformatowe arkuszowe maszyny offsetowe z serii Rapida zostały zintegrowane z modułowym systemem logistyki płyt, który idzie o krok dalej niż jego odpowiednik w Marktheidenfeld. Płyty są przekazywane do przenośników łańcuchowych z dużym wyprzedzeniem podczas czynności pre-press. Zwrotnica gwarantuje, że każda maszyna Rapida otrzyma właściwe płyty do kolejnych zadań – zgodnie ze zdefiniowanymi zadaniami. Systemy logistyki płyt dla wielkoformatowych offsetowych maszyn arkuszowych – zwłaszcza na tym poziomie automatyzacji – oferują użytkownikom wyjątkowe korzyści. Do tej pory były one instalowane wyłącznie przez firmę Koenig & Bauer.

Opłacalna produkcja ultra-krótkich nakładów

Ulrich Stetter, dyrektor zarządzający Druckhaus Mainfranken, uważa systemy logistyki płyt za przełom w branży web-to-print: Liczba zleceń, które jesteśmy w stanie przetworzyć na zmianę lub w dzień roboczy, znacznie wzrosła, odkąd zaczęliśmy korzystać z systemów logistycznych. Jednocześnie popełnianych jest znacznie mniej błędów w porównaniu z procesami wymiany płyt, gdy płyty są ręcznie ładowane do zmieniarek.

System logistyki płyt gotowy do w pełni automatycznej zmiany zadań

Rzadko zdarzają się dłuższe okresy między zmianą zleceń. Większość prac – zazwyczaj wymagających 300 dobrych arkuszy – jest wykonywana w czasie nie dłuższym niż trzy minuty. Dla jednej osoby utrzymanie takiego tempa zmian byłoby ledwo możliwe – zwłaszcza w trakcie całej zmiany. Zakładając ciągłą sekwencję takich ultrakrótkich przebiegów, osoba ta przemierzałaby w tym czasie dystans 3 km, aby zmienić płyty w średnioformatowym urządzeniu Rapida. I to przenosząc co godzinę płyty o łącznej masie 148 kg. W przypadku maszyn wielkoformatowych liczby te są odpowiednio wyższe. Takie obciążenie pracą szybko doprowadziłoby do granic możliwości nawet doświadczonych operatorów.

Zużyte płyty są składowane na paletach w stacji utylizacji

Oczywisty wniosek: automatyzacja załadunku i transportu płyt bezpośrednio do zmieniaczy płyt na zespołach drukujących, a następnie z powrotem do stacji utylizacji, znacznie zwiększa wydajność maszyny drukującej – w szczególności tam, gdzie dominują bardzo krótkie serie. Krótkoseryjne zadania produkcyjne, takie jak te charakterystyczne dla branży web-to-print, mogą być realizowane z dużo większą rentownością.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer