Touchpoint Sustainability udowadnia postęp branży
10 kwi 2024 08:00

Jako centralne forum na targach drupa 2024, które nie zależy od żadnego pojedynczego dostawcy, od 28 maja do 7 czerwca nowy Touchpoint Sustainability po raz pierwszy skupi się na holistycznej roli przemysłu poligraficznego i papierniczego w globalnej zrównoważonej transformacji. Branża ma na swoim koncie znaczące osiągnięcia, które są jednak często pomijane. Około 30 wystawców zaprezentuje przykłady najlepszych praktyk ze wszystkich obszarów łańcucha wartości, czasami obejmujące kilka eksponatów. W ten sposób zapewnią zarówno przegląd status quo, jak i perspektywy na przyszłość. Stoisko o powierzchni ponad 400 m², które jest jednocześnie platformą dialogową i salą wystawową, będzie prowadzone i zaprojektowane przez niemieckie stowarzyszenie przemysłowe VDMA Printing and Paper Technology.

Druk i papier są ważnymi elementami naszego świata. Wiele zaawansowanych technologii z zakresu inżynierii mechanicznej i budowy instalacji jest częścią ich produkcji. To właśnie one gwarantują jakość i bezpieczeństwo procesów produkcyjnych oraz ich zrównoważony rozwój. Cyfryzacja i sztuczna inteligencja są kluczowymi czynnikami. Są one szczególnie istotne dla głównych celów, takich jak zwiększona efektywność energetyczna i zmniejszona produkcja odpadów.

drupa to wiodące na świecie targi branżowe. Jako platforma wymiany pomysłów, dyskusji i przekazywania wiedzy, jest to miejsce, w którym można dowiedzieć się, w jaki sposób zrównoważony rozwój, cyfryzacja i innowacje technologiczne wpłyną na przyszłość branż poligraficznej i papierniczej. Fora, które są otwarte dla kilku wystawców, takie jak Touchpoint Sustainability, są szczególnymi punktami przyciągania, mówi dr Andreas Pleßke, prezes zarządu i dyrektor generalny Koenig & Bauer oraz prezes drupa, opisując znaczenie targów i Touchpoint Sustainability.

Na specjalnym forum goście targów, tacy jak producenci, naukowcy czy właściciele firm, wspólnie pokażą, w jaki sposób transformacja może odnieść sukces w całej branży dzięki zastosowaniu technologii przygotowanej na przyszłość. Spektrum firm uczestniczących w wystawie i programie na scenie obejmuje zarówno gigantów branżowych, takich jak Epson, HP, Koenig & Bauer, Kurz, Heidelberger Druckmaschinen, Müller Martini czy Voith, jak i wyspecjalizowane start-upy.

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, wspólna wystawa różnych firm i program towarzyszący na scenie sprawiają, że Touchpoint Sustainability będzie jednym z najważniejszych wydarzeń targów drupa 2024. Co więcej, oferuje młodym talentom przyszłościowych pracodawców i wgląd w branżę.

Dzięki Touchpoint Sustainability mamy do czynienia z bardzo ważnym tematem dla branż poligraficznej i papierniczej. To właśnie tutaj VDMA, jego członkowie i inne ważne firmy w tym sektorze demonstrują swoje wielkie zaangażowanie w poszukiwanie możliwych rozwiązań dla licznych wyzwań. Koncepcja, aby studenci byli partnerami do rozmów i dyskusji, ma na celu zainteresowanie młodych ludzi naszą branżą, mówi Thomas Schiemann, członek zarządu VDMA Printing and Paper Technology, który jest odpowiedzialny przed VDMA za projekt Touchpoint Sustainability.

Forum dyskusyjne dla nowych rozwiązań

Obszar Touchpoint jest podzielony według różnych obszarów łańcucha wartości – surowców, produkcji, użytkowania i recyklingu – oraz według czynnika czasu. Co jest już dostępne na rynku? Dokąd prowadzi rozwój? Nacisk kładziony jest na powiązane kwestie, takie jak zużycie energii i zasobów podczas procesów produkcyjnych, wykorzystanie materiałów i farb drukarskich, recykling kolorów lub podczas procesów wykończeniowych, które nie szkodzą środowisku. Możliwe podejścia do rozwiązań będą prezentowane przy użyciu odpowiednich przypadków użycia. To, co zaczyna się od zwiększonej wydajności, rozwiązań cyfrowych, neutralności klimatycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym, wkrótce osiągnie zgodność z normami regulacyjnymi i doprowadzi do wprowadzenia nowych modeli biznesowych.

Znani prelegenci ze świata polityki i biznesu

Oprócz obszernej wystawy najlepszych rozwiązań stosowanych w branży, odwiedzający mogą spodziewać się atrakcyjnego programu towarzyszącego. Obejmuje on prelegentów ze świata polityki i zarządzania biznesem, ale także twórców produktów, naukowców i innych ekspertów.

Każdy z jedenastu dni targów oferuje od ośmiu do dziesięciu punktów programu rozmieszczonych na całym stoisku. Łącznie ponad 100 pozycji i będzie je odzwierciedlał niemal każdy temat poruszany na targach. Wreszcie, gracze z innych branż i ich aplikacje mają otrzymać platformę, która będzie wspierać współpracę, wymianę pomysłów i partnerstwa.  Zróżnicowany program podzielony jest na różne formaty, takie jak myśli przewodnie, wykłady i dyskusje panelowe. Jedną z ważniejszych atrakcji będą codzienne popołudniowe oferty: eksperci i przedstawiciele będą odpowiadali na pytania dotyczące ich osobistych poglądów na temat zrównoważonego rozwoju. Ponadto będzie dostępny specjalny format, w którym współwystawcy przeprowadzą wywiady bezpośrednio na temat prezentowanych produktów.

Opracowano na podstawie materiałów organizatora targów drupa