Siegwerk wzmacnia swoją pozycję jako producent powłok
22 kwi 2024 11:00

18 kwietnia br. Siegwerk, jeden z wiodących światowych dostawców farb drukarskich i powłok do zastosowań opakowaniowych i etykiet, ogłosił utworzenie nowej jednostki biznesowej zajmującej się powłokami funkcjonalnymi w celu realizacji zrównoważonych innowacji opakowaniowych w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozszerzając strukturę organizacyjną, firma podkreśliła swoją rosnącą strategiczną koncentrację na lakierach funkcjonalnych oraz wzmocniła swoją pozycję jako dostawcy rozwiązań opakowaniowych o obiegu zamkniętym.

Oprócz naszego szerokiego portfolio renomowanych farb drukarskich i lakierów, od dłuższego czasu koncentrujemy się również na rozwoju technologii powłok funkcjonalnych dla różnych podłoży, procesów i wymagań wydajnościowych – mówi dr Nicolas Wiedmann, dyrektor generalny Siegwerk. Szczególnie w świetle trendu zrównoważonego rozwoju, funkcjonalne powłoki drukarskie oferują duży potencjał dla przyszłości opakowań. Zapewniając określone właściwości funkcjonalne, które mają kluczowe znaczenie dla wydajności i trwałości opakowań, odgrywają one kluczową rolę w realizacji rozwiązań opakowaniowych w rozumieniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Powłoki funkcjonalne mogą np. pomóc zmniejszyć złożoność opakowania lub wyposażyć materiały odnawialne, takie jak papier, we właściwości funkcjonalne, dzięki czemu można je wykorzystać w szerszym zakresie zastosowań opakowaniowych – dodaje Gilles Le Moigne, szef jednostki biznesowej CE Coatings. – Dlatego coraz bardziej koncentrujemy się na rozwoju innowacyjnych technologii powlekania, które priorytetowo traktują możliwość recyklingu, umożliwiając opakowaniom płynne ponowne wejście do gospodarki o obiegu zamkniętym. Nowo utworzona jednostka zajmująca się powłokami będzie służyć jako międzydziałowe centrum w zakresie rozwiązań o obiegu zamkniętym, dodając wyspecjalizowane technologie powłok funkcjonalnych do konwencjonalnej oferty powłok Siegwerk dla różnych zastosowań opakowaniowych.

Firma powołała Gillesa Le Moigne, doświadczonego eksperta w dziedzinie powłok opakowaniowych, na stanowisko szefa działu CE Coatings, który nadzoruje tworzenie i rozwój nowego działu od początku kwietnia 2024 r. Z niecierpliwością czekam na to nowe wyzwanie – informuje Le Moigne. – Siegwerk ma już dobrą pozycję w dziedzinie powłok i jestem wdzięczny, że mogę wnieść swoje doświadczenie, aby przenieść działalność w zakresie powłok przeznaczonych do zastosowań w obiegu zamkniętym na wyższy poziom. Oprócz skutecznych rozwiązań dla primerów, m.in. do delaminacji i odbarwiania, a także powłok dekoracyjnych zapewniających niezwykłe efekty optyczne lub haptyczne, Siegwerk oferuje klientom szeroką gamę powłok funkcjonalnych. Począwszy od powłok zabezpieczających chroniących przed cieczami, olejami i smarami, parą wodną, tlenem oraz promieniowaniem UV, poprzez powłoki termozgrzewalne, aż po powłoki ochronne, np. odporne na ciepło, zarysowania, antypoślizgowe lub antystatyczne, portfolio powłok funkcjonalnych Siegwerk obejmuje już kilka technologii na bazie wody i rozpuszczalników do różnych zastosowań, podłoży, procesów powlekania i wydajności. Powłoki te są produkowane na całym świecie i są dostosowane do indywidualnych wymagań klientów, w tym specyficznych przepisów regionalnych i lokalnych potrzeb rynkowych.

Wspólnie z firmą Henkel firma Siegwerk stworzyła np. innowacyjną powłokę z barierą tlenową, która udoskonaliła właściwości ochronne i umożliwia lepszy recykling opakowań monomateriałowych. W innym projekcie Siegwerk i Packiro wspólnie stworzyły zrównoważone rozwiązanie opakowaniowe na bazie włókien o wysokich właściwościach ochronnych i możliwości poddania ich w 100 proc. recyklingowi. Opracowując nową powłokę ochtronną UniNATURE Water-Oil, firma Siegwerk wprowadziła również na rynek pierwsze rozwiązanie o całkowicie naturalnym składzie, umożliwiające recykling jednorazowych talerzy papierowych w ramach istniejącego cyklu odzyskiwania papieru.

Aby nadal torować drogę dla rosnącego obiegu zamkniętego opakowań, rozszerzymy nasz promień współpracy na cały ekosystem opakowań w przyszłości – mówi Gilles Le Moigne, szef jednostki biznesowej CE Coatings. – W końcu zrównoważony rozwój opakowań to złożony temat, co sprawia, że współpraca międzybranżowa jest dla postępu nieunikniona.

Przemyślany projekt opakowania nigdy nie był ważniejszy. Według Komisji Europejskiej każdy Europejczyk generuje średnio prawie 180 kg odpadów opakowaniowych rocznie, a bez żadnych zmian liczba ta wzrośnie o kolejne 19 proc. do 2030 r., przy czym przewiduje się, że wzrost odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych osiągnie nawet 46 proc. Dlatego Komisja uzgodniła ogólnounijne przepisy dotyczące opakowań, aby powstrzymać ten trend. Europejski Zielony Ład ma na celu zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych poprzez ponowne wykorzystanie i recykling, dzięki czemu zrównoważone opakowania staną się normą. W związku z tym konieczne jest ponowne przemyślenie projektów istniejących opakowań i dostosowanie ich do wszelkiego rodzaju przepisów i potencjalnie nadchodzących zakazów stosowania określonych kombinacji materiałów.

W tym wypadku powłoki funkcjonalne mogą pomóc w przejściu z opakowań wielomateriałowych na jednomateriałowe i rozszerzyć wykorzystanie odnawialnych materiałów opakowaniowych – dodaje dr Wiedmann. – Jako ekspert w dziedzinie farb i powłok do opakowań, jesteśmy bardzo dobrze zaznajomieni z projektowaniem opakowań i najnowszymi przepisami, w tym dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, zrównoważonego rozwoju opakowań i recyklingu, i wiemy, co jest potrzebne do tworzenia struktur opakowań przeznaczonych do obiegu zamkniętego, które są zgodne ze wszystkimi odpowiednimi przepisami.

Opracowano na podstawie informacji firmy Siegwerk