Renz w trudnej sytuacji
10 maj 2024 11:00

Firma Renz prowadzi prawie normalną działalność, podczas gdy administratorzy próbują rozwiązać problemy, które doprowadziły do jej niewypłacalności.

Renz, dostawca systemów do szycia drutem, od urządzeń biurkowych po te do zautomatyzowanej produkcji kalendarzy i notatników, przechodzi proces restrukturyzacji po złożeniu wniosku o upadłość w Niemczech.

Jak na razie ruch ten dotyczy tylko działalności w Niemczech, nie innych zagranicznych spółek zależnych.

Dyrektor zarządzający Iain Bullock powiedział: Z perspektywy Renz (UK) na razie nic się nie zmieniło, towary przychodzą jak zwykle od niemieckiej spółki macierzystej.

Martin Hörmann, partner w firmie prawniczej Anchor z Ulm, został mianowany tymczasowym nadzorcą sądowym. Będzie on pracował nad restrukturyzacją firmy, aby zapewnić osiągnięcie długoterminowego zrównoważonego modelu biznesowego. Firma zdecydowała się nie uczestniczyć w tegorocznych targach drupa.

Procedura administracyjna daje Hörmannowi trzy miesiące na znalezienie rozwiązania problemów, podczas gdy koszty działalności są pokrywane przez rząd.

Firma twierdzi, że wiele czynników połączyło się, tworząc lukę w finansowaniu działalności. Przedsiębiorstwo miało trudności z pozyskiwaniem niektórych komponentów w tym samym czasie, gdy wzrosły koszty energii i koszty personelu. Zbiegło się to w czasie ze spadkiem przychodów ze sprzedaży, opóźnieniami lub brakiem płatności oraz opóźnieniami w realizacji zamówień na maszyny.

Gotówka z działalności została jednak zainwestowana poza branżą poligraficzną w projekty Organic Waste to Energy, które nie zakończyły się sukcesem, co przyczyniło się do problemów finansowych Renz.

Udziałowcy zapewnili dodatkowe fundusze, ale to nie wystarczyło, aby zapobiec niewypłacalności. Renz zatrudnia 127 pracowników w fabrykach w Heubach i Stuttgarcie.

Firma ma ponad stuletnią historię i została kupiona przez prywatną grupę inwestycyjną 5-Haven Holding w 2014 r., po tym jak Peter Renz zdecydował się przejść na emeryturę, ale zachował własność gruntów, które były wynajmowane przez firmę.

Firma produkuje małe maszyny obsługiwane ręcznie, które są popularne w szkołach i biurach, a także modele Autobind i Mobi, które mogą dziurkować i oprawiać w linii dla firm zajmujących się wykończeniami, drukarni internetowych i drukarni kalendarzy. Wśród ostatnich klientów znalazły się Brighton Trade Finisher Kensett, a także Printed Easy i Printed.com.

Podczas pandemii COVID-19 Renz opracował gamę środków ochrony osobistej, które były sprzedawane online.

Jeśli znalezienie nowej struktury dla Renz jako organizacji okaże się niemożliwe, produkty i bieżące przychody z dostaw drutu będą atrakcyjne dla innych dostawców w sektorze.

Opracowano na podstawie informacji firmy Renz