Najważniejsze wydarzenie dla globalnej branży poligraficznej
13 maj 2024 08:00

W ciągu 11 dni 1625 wystawców z 52 krajów zaprezentuje innowacyjne technologie, rozwiązania i tematy, które będą miały wpływ na branżę teraz i w przyszłości. Szeroka gama wydarzeń specjalnych zapewni cenne know-how. Targi kładą również nacisk na cyfryzację i zrównoważony rozwój.

Międzynarodowa branża poligraficzna jest obecnie bardzo podekscytowana, ponieważ wszyscy będą mogli wreszcie spotkać się osobiście i wymienić informacjami na targach drupa, które odbędą się w dniach 28 maja – 07 czerwca w Düsseldorfie. W tych bardzo niestabilnych czasach, charakteryzujących się dużymi zmianami społecznymi, a także szybkimi zmianami technologicznymi i globalnymi megatrendami, firmy muszą reagować. Ci, którzy nie przewidują ważnych zmian i nie dostosowują się do nich, zagrażają swojej przewadze konkurencyjnej i marnują szanse na przyszłość.

Na powierzchni ok. 140 000 m² z 18 halami wystawowymi, 1625 wystawców z 52 krajów zaprezentuje całe spektrum aktualnych trendów i wizjonerskich pomysłów w zakresie technologii druku. Produkcja opakowań i ich zadrukowywanie to dwa obszary, które również znacznie zyskały na znaczeniu. Na targach będą obecne renomowane globalne firmy, a także aspirujący nowicjusze i start-upy – zarejestrowani wystawcy z branż poligraficznej i opakowaniowej to m.in.: Bobst, Canon, Comexi, Duplo, EFI, Epson, ESKO, Fujifilm, Heidelberg, Horizon, HP, Kodak, Koenig & Bauer, Kolbus, Komori, Konica Minolta, KURZ, Landa, Müller Martini, Ricoh, Screen, Windmöller & Hölscher, Xeikon. Pełną listę wystawców można wyświetlić online na stronie organizatora.

Główne tematy targów drupa 2024

Ograniczone zasoby kopalne i emisje dwutlenku węgla sprawiły, że zrównoważony rozwój stał się istotną częścią długoterminowych strategii firm.  W zależności od wykorzystania zasobów, branże druku i opakowań już dziś stosują procedury produkcyjne, które oszczędzają energię i zasoby. Na targach drupa będą wyjaśnione fakty dotyczące zrównoważonej produkcji rozwiązań w zakresie druku i opakowań oraz jakie trendy ewoluują w sektorze, aby osiągnąć cel gospodarki o obiegu zamkniętym.

Cyfryzacja zastępuje procesy analogowe, podczas gdy sztuczna inteligencja przejmuje coraz więcej zadań w Przemyśle 4.0. drupa prezentuje najlepsze technologie we wszystkich ogniwach łańcucha wartości dodanej przemysłu, ze szczególnym naciskiem na technologie przyszłości i przekrojowe. Mając na uwadze ten scenariusz, tematy takie jak gospodarka o obiegu zamkniętym, automatyzacja, drukowanie/wykańczanie 4.0, sztuczna inteligencja, gospodarka platformowa i łączność zajmą centralne miejsce w programie konferencji i forów eksperckich.

Specjalne fora dyskusyjne

W czasach ciągłych zmian, przełomowych procesów i wynikających z nich nowych modeli biznesowych, specjalne fora drupa są ważną pomocą w podejmowaniu decyzji. Zapewniają one impuls i pokazują najlepsze praktyki, bez których branża nie może się obejść. Wraz ze swoimi partnerami drupa polega na kompetencji w całej branży i tematach, które dotyczą przyszłości jej grup docelowych.

drupa cube

Dlaczego drukowanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek w erze cyfrowej? Dlaczego klienci nie zawsze postrzegają produkty drukowane jako zrównoważone? I jak obliczyć swój ślad węglowy? To tylko niektóre z zagadnień, które zostaną omówione podczas drupa cube w 2024 r. W ponad 50 sesjach konferencja oferuje wiedzę. Program obejmuje pięć przemówień wygłoszonych przez uznanych międzynarodowych specjalistów branżowych oraz prezentacje na takie tematy, jak zwiększenie sukcesu biznesowego, gospodarka o obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój, przyszłość druku i opakowań, a także sesje i przykłady najlepszych praktyk dotyczące nowych modeli biznesowych i trendów.

drupa touchpoint sustainability

touchpoint sustainability zajmuje się rolą przemysłu poligraficznego i papierniczego w zrównoważonej transformacji i oferuje przegląd bieżących, średnio- i długoterminowych zmian. Technologie inżynierii mechanicznej i systemowej są szczególnie ważne w tym kontekście, przede wszystkim w odniesieniu do jakości, bezpieczeństwa procesu podczas produkcji i zrównoważonego rozwoju. Cyfryzacja i sztuczna inteligencja odgrywają kluczową rolę w przyspieszeniu procesu transformacji w branżach poligraficznej i papierniczej. Producenci, firmy i użytkownicy wspólnie pokazują, w jaki sposób zmiany mogą stać się rzeczywistością na wielu wystawach w touchpoint sustainability. Odwiedzający touchpoint sustainability mogą również skorzystać z bogatego programu towarzyszącego.

drupa touchpoint packaging

touchpoint packaging koncentruje się na wizjonerskich, inteligentnych rozwiązaniach opakowaniowych i łączy właścicieli firm z projektantami, dostawcami usług druku i przetwórcami. Zaangażowanie studentów i młodych talentów w projekty partnerskie z wystawcami obiecuje unikalne rozwiązania w zakresie opakowań składanych, etykiet, opakowań giętkich i tektury falistej. Ponadto poruszone zostaną ważne kwestie dotyczące globalnych megatrendów i ich wpływu na produkcję opakowań, np. zrównoważonego rozwoju lub handlu elektronicznego. Pięć kluczowych tematów touchpoint packaging to neoekologia, łączność, glokalizacja, umysł konsumenta i przyszłe regulacje.

drupa dna

Wielkie pomysły, mały budżet – dla wielu młodych firm nie jest łatwe nawiązanie właściwych kontaktów i wprowadzenie na rynek swoich rozwiązań. Dla tej grupy docelowej drupa stworzyła specjalną platformę: drupa next age (dna). Nowicjusze, młode talenty, start-upy i firmy o ugruntowanej pozycji mogą nawiązywać kontakty na równych zasadach, znajdować odpowiednich partnerów do współpracy i wymieniać się innowacyjnymi pomysłami biznesowymi. Dla niektórych uczestników jest to pierwsza szansa na zaprezentowanie swojej działalności międzynarodowej publiczności złożonej z ekspertów.

drupa touchpoint textile

Jest to forum, na którym będą poruszane tematy związane ze zrównoważonym rozwojem w przemyśle tekstylnym i branży druku na tkaninach.

Szczegółowe informacje na temat programu, partnerów i prelegentów każdego specjalnego forum można znaleźć na stronie organizatora.

Targi drupa 2024 są otwarte dla profesjonalistów od wtorku, 28 maja do piątku, 07 czerwca 2024 r., od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, w soboty i niedziele w godzinach od 10.00 do 17.00. Jednodniowy bilet wstępu kosztuje 60 euro, trzydniowy 165 euro, a pięciodniowy 255 euro.

Opracowano na podstawie informacji organizatora targów drupa