MMR Group PrintSolutions wspiera 3. Dni Drukarstwa
14 maj 2024 14:00

W dniach 17-18 maja 2024 r. Miejskie Centrum Kultury – Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu świętuje 3. Dni Drukarstwa. Już po raz trzeci będzie można spotkać się z żywą historią druku typograficznego podczas pokazów druku, warsztatów oraz wykładów. Po raz kolejny zostanie także uruchomiona zabytkowa maszyna drukarska Helbig & Müller in Wien z 1848 roku, na której powstanie wydruk z okolicznościowej formy elastomerowej w formacie 650mm x 450mm od MMR Group PrintSolutions.

Tegoroczne Dni Drukarstwa w Nowym Targu będą hołdem dla Franza Kafki, w setną rocznicę jego śmierci. Eryk Woźniak i Janusz Karpiński, którzy zrewitalizowali 176-letnią maszynę drukarską Helbig & Müller in Wien, wykonają pamiątkowe wydruki Aforyzmów z Zürau autorstwa Kafki, w formie książki leporello. Do współpracy zaproszony został prof. Zbigniew Bajek, polski artysta współczesny i profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, którego wystawę pt. „Granice Tożsamości” będzie można zwiedzać w trakcie 3. Dni Drukarstwa.

W 2021 roku w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, po raz pierwszy od ponad 60 lat, uruchomiono zrewitalizowaną, austriacką maszynę drukarską Helbig & Müller in Wien z 1848 roku. Pierwsze odbitki wykonano dzięki zastosowaniu formy elastomerowej CONTI LaserLine CML 1,72 mm, wygrawerowanej w Studiu Flekso MMR Group PrintSolutions w Gdyni. Jest to obecnie najstarsza maszyna drukująca w Polsce, z której historią można zapoznać się TUTAJ.

Opracowano na podstawie informacji MMR Group