UPM przedstawiło plany zamknięcia niemieckiej papierni
5 cze 2024 14:30

Firma UPM przedstawiła plany zamknięcia swojej papierni w Hürth, niedaleko Kolonii, oraz wycofania z eksploatacji maszyny do produkcji papieru wysokogatunkowego w zakładzie Nordland Papier niedaleko Dörpen w Niemczech.

Zamknięcie oznaczałoby roczną redukcję o 330 000 ton papieru gazetowego i 280 000 ton niepowlekanego papieru wysokogatunkowego, przy utracie wszystkich 135 miejsc pracy w Hürth i ok. 210 w Dörpen.

Antti Jääskeläinen, wiceprezes wykonawczy UPM Communication Papers, powiedział w oświadczeniu z 29 maja br.: W ostatnich latach reagowaliśmy już na nadwyżki mocy produkcyjnych na światowych rynkach papieru poprzez selektywne redukcje mocy produkcyjnych, zawsze biorąc pod uwagę konkurencyjność naszej działalności.

Planowane zamknięcia zapewnią efektywne i elastyczne wykorzystanie naszych pozostałych aktywów papierniczych, a tym samym umożliwią UPM Communication Papers pozostanie wiarygodnym partnerem dla naszych klientów w dłuższej perspektywie.

Plany zakładają redukcję zatrudnienia w fabryce w Dörpen o ok. 18 proc., przy spadku produkcji z 1,2 mln ton papieru do 920 000 ton rocznie.

Firma musi teraz skonsultować się z radami pracowników w sprawie zamknięcia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, maszyny w zamykanych zakładach zakończą produkcję najpóźniej do końca 2024 r.

Jääskeläinen powiedział: Jesteśmy świadomi, że dzisiejsze ogłoszenie jest bardzo trudną wiadomością dla naszych pracowników w Hürth i w Dörpen. Jesteśmy zobowiązani do prowadzenia uczciwego dialogu z przedstawicielami pracowników w celu poszukiwania odpowiedzialnych rozwiązań dla naszej siły roboczej.

Proponowane środki pozwoliłyby UPM zaoszczędzić ok. 45 mln euro kosztów stałych rocznie i są warunkiem wstępnym dla spójnych, długoterminowych operacji papierniczych, jak przekazała firma.

W przypadku zamknięcia UPM ujmie opłaty restrukturyzacyjne w wysokości 113 mln euro, składające się z 68 mln euro wpływu gotówkowego i utraty wartości w wysokości 45 mln euro jako pozycje wpływające na porównywalność w wynikach za drugi kwartał 2024 r.

Wyniki UPM za 2023 r., opublikowane w lutym 2024 r., wskazywały na „bardzo trudny” rok, w którym sprzedaż spadła o 11 proc., a zyski operacyjne spadły o ponad połowę do 608 mln euro.

Massimo Reynaudo, prezes i dyrektor generalny, skomentował: UPM osiągnęło solidne wyniki w 2023 r. w bardzo trudnym środowisku operacyjnym, ponieważ świat przeszedł przez wyjątkowy cykl gospodarczy.

W pierwszej połowie roku doświadczyliśmy wyjątkowo gwałtownego spowolnienia, zwłaszcza na rynkach europejskich. Bezprecedensowe zmniejszenie zapasów znacząco wpłynęło na dostawy rynkowe i było połączone ze spadkiem cen celulozy i energii. W miarę upływu roku pojawiły się oznaki stopniowego ożywienia na wielu rynkach produktowych i byliśmy w stanie zapewnić poprawę zysków.

Firma ogłosiła również, że konsultowała się z pracownikami w sprawie serii tymczasowych zwolnień w swoich fińskich zakładach w marcu 2024 r., które dotknęło ok. 2000 pracowników.

Po zamknięciu zakładów UPM będzie posiadać 10 działających papierni, zatrudniających ok. 16 255 pracowników na całym świecie.

Opracowano na podstawie informacji firmy UPM