Sappi opowiada się za drukiem dzięki modernizacji w Gratkorn
3 lip 2024 07:00

Sappi Europe uznała zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo dostaw dla klientów za najwyższy priorytet, gdy grupa rozpoczęła trzecią fazę ogromnego projektu modernizacyjnego w swoim flagowym zakładzie Gratkorn w Austrii.

Przemawiając w tym tygodniu w fabryce, John Clinton, europejski dyrektor sprzedaży ds. druku komercyjnego, powiedział, że pomimo dramatycznego spadku popytu na niektórych rynkach papieru graficznego, firma Sappi jest spokojna o przyszłość druku i podłoży papierowych.

Powołał się na prawie 50-procentowy ogólny spadek popytu na powlekany papier bezdrzewny w latach 2019-2023, ogromny spadek na rynku offsetu zwojowego oraz fakt, że w Europie pozostało „bardzo niewiele” publikacji wklęsłodrukowych.

Zdajemy sobie sprawę z sytuacji rynkowej, a powodem, dla którego inwestujemy w Gratkorn, jest zapewnienie, że możemy być zwycięzcą w trudnej sytuacji rynkowej – stwierdził. – Dla naszych klientów naprawdę ważna jest dostępność, aby mogli otrzymać produkt wtedy, gdy go potrzebują.

Gratkorn jest flagowym zakładem produkującym papiery Magno, głównie powlekane papiery bezdrzewne.

Jednak Sappi ma również system „karuzeli” produkcyjnej, dzięki któremu może produkować Magno zgodnie z tymi samymi standardami w innych europejskich fabrykach, jeśli zajdzie taka potrzeba, w zależności od popytu na produkt w danym momencie.

Magno jest produkowane w Europie i wydajemy dużo pieniędzy na jakość i środowisko.

Firma Sappi Europe niedawno zakończyła drugą fazę projektu modernizacji w Gratkorn, który obejmuje inwestycję w wysokości ok. 25 mln euro.

Zintegrowana papiernia produkuje 250 tys. ton masy celulozowej na rok, w całości wykorzystywanej w Gratkorn, i ma zdolność do produkcji 950 tys. ton papieru na rok w ogromnym zakładzie na terenie o powierzchni 1 mln m2.

Maszyna PM11 w Gratkorn produkuje papier Magno o wydajności 730 tys. ton na rok.

W ramach dywersyfikacji Sappi w kierunku innych rodzajów papieru, od 2021 r. zakład produkuje również papier etykietowy na maszynie PM9 o wydajności 220 tys. ton na rok.

PM9 produkuje obecnie papiery samoprzylepne i do klejenia na mokro pod marką Parade firmy Sappi, a po zakończeniu trwającego obecnie projektu walidacji, jesienią wprowadzi na rynek wytrzymałe na wilgoć i odporne na alkalia papiery etykietowe Parade Label WS.

Nowa gama produktów do klejenia na mokro będzie przeznaczona do zastosowań związanych z klejeniem na mokro na takich opakowaniach jak butelki i pojemniki zwrotne.

Nasze papiery etykietowe naprawdę rozwinęły się w ciągu ostatnich kilku lat – powiedział Clinton. – Jesteśmy zdecydowanie największym producentem papierów etykietowych, a po zakończeniu kolejnej inwestycji będzie ich znacznie więcej.

Peter Putz, dyrektor zakładu Gratkorn, który nadzoruje 1061 pracowników w zakładzie, podkreślił etos bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w Gratkorn, który zapewnia również ogrzewanie dla ponad 20 tys. gospodarstw domowych w okolicy za pośrednictwem systemu ogrzewania.

Boiler 11 został zmodernizowany z węglowego na biomasowy, a energia odnawialna wkrótce osiągnie 70 proc. – powiedział.

Sandrina Machado, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju w Sappi Europe, powiedziała, że firma koncentruje swoje wysiłki na siedmiu obszarach, w których może wywrzeć największy wpływ, i pomaga dostawcom osiągnąć ten sam poziom.

Firma intensywnie korzysta z narzędzi i analizy wyników Ecovadis.

Chcemy móc powiedzieć naszym klientom, że kupują produkt z dobrze zarządzanych surowców – wyjaśniła.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sappi Europe