Przyszłość druku atramentowego
7 paź 2024 16:00

VarioPRESS iV7

Nowoczesne systemy atramentowe pozwalają dostawcom usług poligraficznych usprawniać procesy produkcyjne, poprawiać jakość materiałów drukowanych i reagować z większą elastycznością na potrzeby klientów. Firma Canon, na podstawie wieloletniego doświadczenia i obserwacji rynku, stale poszerza swoje portfolio o rozwiązania do druku atramentowego, które odpowiadają faktycznym potrzebom drukarni.

Canon rozwija systemy druku atramentowego na globalnym rynku od ponad dekady, pomagając klientom w radzeniu sobie ze zmieniającymi się wyzwaniami biznesowymi. Oferowane przez firmę urządzenia i systemy, przeznaczone dla komercyjnych i przemysłowych dostawców usług druku oraz, jak przekazuje firma, umożliwiają im poszerzanie oferty i zwiększanie standardów jakości materiałów końcowych. W efekcie prowadzi to do zawierania większej liczby transakcji biznesowych przez drukarnie.

Nowe systemy atramentowe firmy Canon są odpowiedzią na oczekiwania rynku, w których nacisk położony jest na szybkość produkcji, automatyzację oraz możliwość realizowania zmieniających się nakładów. Kluczowe znaczenie dla odbiorców urządzeń do druku ma także najwyższa jakość obrazowania. Technologia druku atramentowego sprawdza się w sytuacji, w której uczestnicy rynku działają pod presją czasu i dążą do maksymalnej optymalizacji kosztów. Dlatego tak dużą wartość ma obecnie możliwość przenoszenia druku krótkich nakładów z maszyn offsetowych na maszyny atramentowe. Drukarnie wybierają systemy druku atramentowego, bo dostarczają one produkt wysokiej jakości, pozwalają na drukowanie na wielu podłożach i umożliwiają swobodne podejście do wysokości nakładów.

VarioPRINT iX1700

Druk atramentowy staje się coraz popularniejszy i częściej wkracza w progi drukarni, zwłaszcza offsetowych. Technologia ta jest wydajna, oferuje wysoką jakość, a poza tym jest relatywnie prosta – ma mniej czynników, które powodują pogorszenie jakości druku, w porównaniu z innymi technologiami cyfrowymi – komentuje Krystian Zieliński, menadżer ds. produktu w Canon Polska.

Canon wprowadził w tym roku do swojego portfolio nowe urządzenia atramentowe, a okazją do ich publicznej prezentacji były targi drupa. Odwiedzający stoisko firmy mogli zapoznać się z nowymi urządzeniami marki, wśród których znalazły się m.in.:

- varioPRESS iV7, atramentowe urządzenie arkuszowe w formacie B2+, które jest w stanie wydrukować 8 700 arkuszy B2 4/0 w godzinę (4 350 arkuszy B2 4/4 w godzinę). Z możliwością drukowania do 4,5 miliona obrazów B2 miesięcznie, varioPRESS iV7 ustanawia nowe standardy dla formatu B2, gwarantując wysoką jakość wydruku, wydajność i obsługę szerokiej gamy nośników, zgodnie z zapewnieniami producenta.

- ProStream 2000 to seria atramentowych urządzeń drukujących na roli, przeznaczonych dla dostawców usług druku komercyjnego i komunikacji biznesowej, którym zależy na atrakcyjnym stosunku kosztów do wydajności druku na nośnikach o gramaturze do 150 g/m² zarówno na papierze niepowlekanym, jak i powlekanym. Maszyny serii ProStream 2000 drukują z prędkością do 133 m/min na standardowych papierach powlekanych, niepowlekanych i zoptymalizowanych pod kątem druku atramentowego.

- ColorStream 8200 to najbardziej produktywny i zautomatyzowany model serii ColorStream, który minimalizuje potrzebę ręcznych interwencji, zapewnia długi czas pracy bez przestojów i wysoką wydajność. Działając z maksymalną prędkością, ColorStream 8200 drukuje 2 692 strony A4/min (16 920 arkuszy B2 w godzinę). Przy takim poziomie wydajności jest to bardzo dobre rozwiązanie dla drukarni realizujących zlecenia z obszaru komunikacji biznesowej i druku książek, a także dla dostawców usług druku, którzy muszą radzić sobie ze spiętrzeniem zadań podczas produkcji różnorodnych form druków na zlecenie – sprawozdań, książek, wysyłek direct mail i insertów.

Colorstream 8000 series

Wśród najnowszych propozycji Canon znajduje się także urządzenie, które trafi na globalny rynek w przyszłym roku. Mowa o varioPRINT iX1700. Jest to system wyposażony w nowe, innowacyjne głowice drukujące Canon. Mają one pozwolić na osiągnągnięcie rozdzielczości druku 2400 x 1200 dpi. Przy prędkości druku do 170 obrazów A4 na minutę (2 190 arkuszy B3 w godzinę) i nowym zestawie atramentów możliwe jest uzyskiwanie materiałów najwyższej jakości, takich jak m.in.: dokumenty marketingowe, książki i różnorodne formy stosowane w komunikacji biznesowej.

Umieszczając na liście najnowszych rozwiązań system varioPRINT iX1700, firma zwróca uwagę na przełomowy charakter całej serii iX, którą oferuje od 2020 roku. Szybko wzbudziła ona zainteresowanie drukarni komercyjnych ze względu na wysoką wydajność urządzeń, wysoką jakość materiałów drukowanych, niewielkie koszty eksploatacji druku atramentowego i szeroki zakres nośników – ponad 1 000 rodzajów podłoży, takich jak m.in.: papiery powlekane, niepowlekane i artystyczne.

Wszystko to daje możliwość druku wielu materiałów – broszur, wydawnictw typu direct mail, ulotek, kalendarzy i książek. Najszybsza prędkość druku w swojej klasie, wysoka produktywność oraz gotowość do pracy w trybie ciągłym z up-time na poziomie ponad 90 proc. sprawiły, że urządzenia iX 2100 i iX 3200 pracowały w ubiegłym roku w niemal trzystu drukarniach na całym świecie – mówi Krystian Zieliński.

Jak przekazuje producent, istotne znaczenie dla sukcesu rynkowego serii miało zastosowanie najnowocześniejszych technologii iQuarius: Media Transport, Quality Control, Drying oraz Ink Innovation, które zapewniają ponadprzeciętną jakość i trwałość wydruków, a także automatyzują mechanizmy kontroli jakości.

- iQuarius Media Transport zapewnia automatyczne wykrywanie i odseparowanie arkuszy zawierających odkształcenia przed ich wprowadzeniem do systemu drukującego, system kontroli iQuarius Quality Control sprawdza również czy dysze nie są zatkane, a w przypadku gdy to wykryje, kompensuje je wykorzystując większą kroplę atramentu i dysze sąsiadujące. Dodatkowo, technologia iQuarius Drying wraz technologią InkFusing gwarantują idealnie utrwalanie wydruku, zapobiegając jego ścieraniu.

- iQuarius Ink Innovation – umożliwia wydruk wysokiej jakości na szerokiej gamie podłoży w tym papierach nakładowych – powlekanych i niepowlekanych, ColorGrip aplikowany jest tylko w te miejsca, gdzie będzie nanoszony atrament.

ProStream 2000 series

Nowoczesne systemy atramentowe zdobyły uznanie wielu firm europejskich. Wśród nich znajduje się polska drukarnia Sowa, która z powodzeniem wykorzystuje urządzenia varioPRINT iX3200. Uzupełnienie parku maszynowego o ten atramentowy system pozwoliło firmie osiągnąć wydajność na poziomie 4 170 arkuszy 4/4 B2 na godzinę, a zaawansowane technologie kontroli druku umożliwiły potrojenie możliwości produkcyjnych w zakresie druku kolorowego. Wyższa wydajność, niska awaryjność i intuicyjna obsługa pozwalają drukarni na szybsze realizowanie zamówień, ograniczenie potencjalnych przesunięć na produkcji i prowadzenie wielu projektów w tym samym czasie. Niskie koszty eksploatacyjne oznaczają dla Sowy oszczędności w zakresie kosztów produkcji poprzez zmniejszenie ilości generowanych odpadów.

Nie bez znaczenia dla popularności systemów atramentowych Canon pozostaje to, że wpisują się one w światowe trendy zrównoważonego rozwoju. Wodne atramenty stosowane przez firmę nie zawierają szkodliwych substancji ani olejów mineralnych, przez co aplikacje są w pełni neutralne dla środowiska i użytkowników. Jak zapewnia producent, bez przeszkód mogą być stosowane w przestrzeniach użyteczności publicznej takich jak szkoły, przedszkola czy szpitale.

Najnowsze rozwiązania atramentowe Canon to nie tylko odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku, ale także wyraz zaawansowania technologicznego, umożliwiającego naszym klientom osiąganie nowego poziomu jakości, automatyzacji i wydajności. Dzięki nim drukarnie mogą dostosować się do rosnących oczekiwań, realizować zlecenia szybciej, efektywniej i z większą elastycznością, co w ostatecznym rozrachunku przekłada się na ich sukces biznesowy, niezależnie od skali i rodzaju działalności – podsumowuje Krystian Zieliński.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon