Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – z myślą o branży
16 paź 2024 11:02

Już 24-27 października w EXPO Kraków odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – jedne z największych literackich wydarzenień w Polsce, na które każdego roku czekają tysiące czytelników oraz przedstawiciele szeroko pojętej branży: bibliotekarze, tłumacze, ilustratorzy, księgarze, wydawcy i poligrafowie. Z myślą o nich przygotowano liczne debaty i warsztaty, organizowane we współpracy z czołowymi instytucjami branżowymi w Polsce.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie oferują różnorodność oferty wydawniczej i spotkań z autorami, a także bogatym programem edukacyjnym. Od 27 lat promują czytelnictwo i odzwierciedlają zmiany zachodzące na rynku wydawniczym, których przybywa z każdym rokiem.

Co warto wiedzieć

Tegoroczny program oferuje szeroki wachlarz dyskusji i warsztatów przygotowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Bibliotekę Narodową, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Lustro Biblioteki oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach Kongresu Książki. Rozmowy skupią się na kluczowych aspektach rynku książki, ale także wyzwaniach, jakie niesie nowoczesna technologia oraz zmiany legislacyjne.

Podczas spotkań omówione zostaną m.in. tematy związane ze zmianami w prawie autorskim po implementacji Dyrektywy DSM, wykorzystaniem połączonych katalogów Biblioteki Narodowej czy kwestiami dotyczącymi zapotrzebowania na duże modele językowe (LLM). Uczestnicy będą mieli okazję udziału w rozmowie dotyczącej przyszłości e-commerce oraz prezentacji narzędzi informatycznych obsługujących procesy w wydawnictwie. Na targach odbędą się również warsztaty programistyczne, dyskusje o książkach pobudzających dziecięcą wyobraźnię, potencjale edukacyjnym książki obrazkowej, sztucznej inteligencji w kulturze współczesnej oraz o tym, jak wykorzystać gry planszowe w edukacji przedszkolnej i szkolnej.

Na targach zostanie przygotowana Strefa Agentów Literackich. Jest to przestrzeń, w której przedstawiciele zagranicznych agencji literackich spotykają się z polskimi wydawcami, autorami i tłumaczami. Odgrywa ona kluczową rolę w promowaniu literatury międzynarodowej, umożliwiając polskim twórcom dotarcie do globalnych czytelników oraz zagranicznym autorom zaistnienie w Polsce.

Chcąc podkreślić znaczenie dialogu międzykulturowego organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zapraszają na uroczyste otwarcie stoiska ukraińskiej książki z udziałem ukraińskich wydawców i poetów, m.in. Iryny Matsko, Mili Radczenko, Olhy Zavertanovej, Valentyny Voznej, które odbędzie się w obecności Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie, Wiaczesława Wojnarowskiego, oraz Pani Wicekonsul Valentyny Kuzmin.

Dzięki współpracy Targów w Krakowie ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, odwiedzający będą mogli poznać różne perspektywy tłumaczy i tłumaczek, którzy na potrzeby przekładów muszą niejako "wcielić się" w rolę swoich bohaterów – rzeczywistych lub fikcyjnych postaci. Zaproszeni goście – Agnieszka Myśliwy i Tomasz Pindel – odpowiedzą na pytania: Czy tłumacząc literaturę w jakiś sposób stają się postaciami, o których piszą? Czy literaccy towarzysze zmieniają ich jako ludzi? Czy jako tłumacze potrafią zadbać o swój dobrostan i higienę pracy? Odbędzie się równiż spotkanie z tłumaczami Gombrowicza na języki obce, w tym te mniej popularne w Polsce, jak litewski czy łotewski. Rozmowa skupi się na wyzwaniach, jakie stoją przed tłumaczami, którzy przekładają literaturę silnie osadzoną w kulturze języka oryginału, często odległej od kultury języka przekładu.

Branżowe konkursy

Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zostaną ogłoszone wyniki 27. Konkursu o Nagrodę im. J. Długosza. Celem jest popularyzacja książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań polskich naukowców i badaczy. Wyboru dokonuje jury, w skład którego wchodzą wybitni profesorowie: prof. dr hab. Ryszard Nycz – przewodniczący jury, prof. dr hab. Władysław Stróżewski – honorowy przewodniczący, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. med. Dominika Dudek, dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. dr hab. Małgorzata Kossowska, prof. dr hab. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Jan Ostrowski oraz prof. dr hab. Piotr Sztompka. Zwycięzca zostanie ogłoszony 24 października podczas uroczystej gali w Teatrze Ludowym.

Konkurs o Nagrodę im. J. Długosza to nie jedyny konkurs, którego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Pierwszego dnia targów poznamy laureata Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Gaudeamus. Ponadto ogłoszone zostaną wyniki rankingu najlepszych Polskich Drukarni Dziełowych oraz wręczone dyplomy w konkursie EDYCJA na Książkę Edytorsko Doskonałą organizowanego przez Magazyn „WYDAWCA”. Również tego dnia zostaną ogłoszeni finaliści konkursu „BookGame Award2024” organizowanego przez Targi w Krakowie w ramach Festiwalu i Targów Gier Planszowych BookGame. 26 października Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie, Targi w Krakowie oraz Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński w Krakowie zapraszają na finał 9. Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze wydawnictwo o górach”.

Akcje społeczne

Podczas nadchodzących targów odbędzie 17. edycja cieszącej się niesłabnącą popularnością akcji „Książka za książkę”, czyli wielka zbiórka dla małopolskich bibliotek. Organizatorzy: wyborcza.pl, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Targi w Krakowie zachęcają do przynoszenia na targi swoich książek i wymieniania ich na kupony rabatowe na zakup nowych tytułów.

Wspólny cel

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to nie tylko święto literatury, to także istotny element kultury i edukacji, jak przekazują organizatorzy. Dzięki szerokiemu programowi edukacyjnemu oraz nowoczesnemu podejściu do roli bibliotek, targi wpisują się w aktualne trendy w promowaniu czytelnictwa.

Lista Wystawców jest dostępna tutaj.

Program, lista wszystkich autorów oraz autorów, do których będą wymagane Vouchery znajduje się tutaj.

Bilety i Vouchery można nabyć tutaj.

W trakcie targów, w dniach 24-27 października, będzie prowadzona również sprzedaż biletów w kasach, ale ich ilość zostanie ograniczona. Dlatego, aby mieć pewność, że biletów w kasach nie zabraknie, organizatorzy zachęcają do wcześniejszego zakupu biletu online.

Opracowano na podstawie informacji organizatora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie