Rozdrabniacze Nestro do cięcia papieru, tektury falistej i rdzeni
31 paź 2024 17:30

Odpad i pył w otoczeniu urządzeń produkcyjnych uznawany jest za materiał zakłócający, który musi zostać przetransportowany w celu oczyszczenia środowiska pracy ludzi oraz maszyn. Jest również najczęściej pierwszą przyczyną ograniczenia wydajności produkcji, ale również zwiększa ryzyko pożarowe poprzez zajmowanie przestrzeni produkcyjnej. Odpad ma wpływ na zanieczyszczenie zarówno procesu, jak i produktu oraz środowiska. Duża ilość powstającego odpadu wymaga zawsze zaangażowania pracowników i sprzętu, a to generuje znaczne koszty.

Wysokowydajne i energooszczędne rozdrabniacze shreddery dla przemysłu papierniczego, produkcji opakowań i tektury falistej są odpowiedzią na poprawę procesów zagospodarowania odpadów.

Własnej produkcji wysokowydajne rozdrabniacze, które wprowadziliśmy na rynek po półrocznym okresie testów, to energooszczędne rozwiązanie w zakresie rozdrabniania ścinki oraz ażurów z papieru i tektury.

Produkowane przez nas w Polsce wolnobieżne (o prędkości obrotowej do 1900 [1/min]) rozdrabniacze o mocy 11 kW, działają na zasadzie cięcia i rozrywania i wyposażone są w hartowane noże, sterowanie mechanicznym hamulcem silnika oraz możliwość integracji z nadrzędnym systemem bezpieczeństwa u Klienta.

Wszystkie rozdrabniacze pionowe NSV i poziome NSH o szerokościach 800, 1000, 1200 mm zasilane są albo ręcznie, albo za pośrednictwem oddzielnego taśmociągu w poziomie lub w pionie. Konstrukcja zaprojektowanych przez nasz dział B&R w Starym Oleśnie wysokowydajnych rozdrabniaczy NSV i NSH uwzględnia wymogi nowoczesnych procesów produkcyjnych, dzięki czemu nasze maszyny można łatwo z nimi zintegrować.

Dużą zaletą tych urządzeń jest możliwość rozdrabniania odpadu o grubości aż do 15 mm, dlatego idealnie nadają się one do stałego stosowania w każdym przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją opakowań, obróbką papieru i tektury falistej. Rozdrabniacze NSV i NSH stworzono specjalnie do realizacji tych zadań. Wyróżniają się one wysoką wydajnością obróbki przy jednoczesnym niskim zużyciu energii.

Te rozdrabniacze z amortyzatorami drgań i wałem z wymiennymi hartowanymi nożami sprawdzają się w codziennym zastosowaniu dzięki stabilnej i trwałej konstrukcji. Rozwijamy nasze produkty dla Was i cieszymy się, że pierwszy poziomy rozdrabniacz po testach znalazł już swojego klienta – jednego z największych w Polsce producentów tektury falistej oraz opakowań.

Kolejnymi rozwiązaniami wspierającymi procesy produkcyjne są automatyczny system odbioru i zagospodarowania odpadu, transport pneumatyczny z użyciem separatorów i filtrów NFP JET, jak również prasy belujące i rozdrabniacze firmy Balemaster Europe, której jesteśmy partnerem i przedstawicielem w Polsce.

Inne rozwiązania to separatory Nestro, dostępne dla strumienia powietrza od 7500 do 38 000 m3/h. Oddzielenie odpadu od strumienia powietrza następuje w 6-obrotowych komorach. Separatory te mogą pracować zarówno na podciśnieniu jak i nadciśnieniu. Ich konstrukcja umożliwia ciągły odbiór ścinków papieru oraz wstęgi papierniczej z dwóch spośród sześciu komór separatora.

Nasze systemy automatyzacji odbioru odpadu mają również zastosowanie przy przetwarzaniu tektury falistej za pomocą połączonych maszyn drukarskich i wykrawających. Tektura falista – materiał biodegradowalny składający się wyłącznie z surowców odnawialnych i nadający się doskonale do recyklingu – jest pneumatycznie odsysana, wielkości odpadu z maszyn takich jak np. BOBST dochodzą do 15-20 mm x 2000 mm. Automatyzujemy również obszary związane z rozdrabnianiem makulatury poprzez rozdrabniacze poziome, przeznaczone do arkuszy odpadów, proces utylizacji wspierają przenośniki taśmowe lub system pneumatyczny. System pneumatyczny Nestro ma wiele zalet, ponieważ zastosowane są tu energooszczędne wentylatory do czystego powietrza o sprawnościach powyżej 85 proc. Istnieje możliwość płynnej regulacji pracą wentylatorów przez zastosowanie przemiennika częstotliwości, występuje niski poziom hałasu filtra poniżej 76 dB, z uwagi na to, że wentylator jest zabudowany w dźwiękochłonnej kabinie.

Radosław Gliński