Zgodnie ze swoją strategią ESG i metodologią Science Based Targets initiative (SBTi), Lecta oblicza swój operacyjny ślad węglowy (OCF) i ślad węglowy produktu (PCF), zapewniając kompleksową analizę emisji gazów cieplarnianych (GHG) wynikających z jej działalności. Od 2021 r. Lecta co roku redukuje emisje w odniesieniu do obu celów. Ten wysiłek umożliwił jej z kolei zobowiązanie się do realizacji ambitnych celów w zakresie redukcji emisji CO2 w całej grupie.
Lecta ustaliła 45-procentowy spadek emisji w zakresie 1 i 2 oraz 35-procentową redukcję emisji w zakresie 3 do 2030 r. w porównaniu z poziomem bazowym z 2021 r.
Aby wzmocnić swoje zaangażowanie w dekarbonizację, Lecta przedstawiła cele redukcyjne SBTi zatwierdzone we wrześniu 2024 r.
W 2023 r. Lecta wdrożyła szereg kluczowych inicjatyw i inwestycji, z których wiele koncentrowało się na efektywności energetycznej. Przyczyniły się one do postępu w realizacji celów firmy w zakresie redukcji emisji.
Duża inwestycja w refuse-derived fuel (RDF) dla fabryki Condat we Francji jest najnowszym przykładem projektów Lecta mających na celu zmniejszenie emisji CO2 i zachęcanie do korzystania z bardziej zrównoważonych alternatyw energetycznych.
Więcej informacji na temat redukcji emisji gazów cieplarnianych przez firmę Lecta można znaleźć w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju 2023.
Opracowano na podstawie informacji firmy Lecta