Według nowych badań BPIF tempo wzrostu produkcji i zamówień wzrosło w III kwartale, ponieważ brytyjskie branże poligraficzna i opakowań skorzystały z wcześniej opóźnionego wzrostu zaufania, który zmaterializował się w trzeciej części 2024 r.
Najnowszy raport Printing Outlook potwierdził, że produkcja i ilość zamówień w III kwartale wykazały najbardziej pozytywne wartości od dwóch lat. Jest to powiązane z opóźnionym ożywieniem, którego według badań BPIF spodziewano się na początku roku.
Oczekuje się, że podobne tempo wzrostu utrzyma się w IV kwartale, choć firmy będą musiały dokonać pewnych korekt, gdy wpłyną na nie rządowe środki budżetowe.
Firmy ustalające ceny poniżej kosztów lub postrzeganie, że niektóre z nich to robią, pozostały najistotniejszymi problemami biznesowymi w tym kwartale, a tuż za nimi znalazły się poziomy sprzedaży i dostępność siły roboczej. BPIF zauważył, że w ostatnim czasie wzrósł również udział podatków, stawek biznesowych i biurokracji w kosztach końcowych.
Choć wykorzystanie mocy produkcyjnych uległo poprawie, nadal mogłoby być lepsze, a ograniczenia w tym zakresie również narastają. Badanie wykazało, że niedobór wykwalifikowanych pracowników został zidentyfikowany jako istotny problem.
Obliczenia BPIF sugerują, że moce produkcyjne zostały ograniczone o nieco ponad 11 proc. w październiku, w porównaniu z 9 proc. w lipcu, ok. 6 proc. w kwietniu i 4 proc. w styczniu.
Jednak raportowany rozkład zysków był stabilniejszy w III kwartale, przepływy pieniężne były skutecznie zarządzane przez większość firm, a firmy dążyły do poprawy efektywności operacyjnej, zarządzania sprzedażą i kontroli kosztów, aby pomóc zmaksymalizować przyszłą rentowność.
Zrównoważony rozwój po raz kolejny pojawia się w tym raporcie, a BPIF stwierdziło, że branża wydaje się kontynuować swoje dążenie do poprawy. Coraz więcej firm jest zaangażowanych w mierzenie i minimalizowanie swojego śladu węglowego oraz dokonywanie strategicznych inwestycji, które poprawią ich referencje w zakresie zrównoważonego rozwoju.
W październiku 72 proc. respondentów stwierdziło, że mierzy swoje emisje dwutlenku węgla. Najpopularniejszy obszar zainteresowania inwestycjami związanymi ze zrównoważonym rozwojem zmienił się od kwietnia, a pojazdy elektryczne znalazły się na szczycie listy.
Charles Jarrold, dyrektor generalny BPIF, powiedział: Po bardzo trudnym 2023 r. i niełatwym początku tego roku, zachęcające są odpowiedzi z tego kwartału, które pokazują wzrost ożywienia, choć jasne jest również, że warunki biznesowe są tak trudne jak zawsze – znalezienie wykwalifikowanych pracowników i radzenie sobie z intensywną konkurencją wyróżniają się jako kluczowe wyzwania.
Podczas gdy poprawa ożywienia branży zwykle dobrze wróży na przyszłość, budżet z pewnością będzie miał również na nie wpływ, ze względu na znaczną biurokrację i koszty, które niepokoją firmy.
Nasze przesłanie do rządu jest takie, że właśnie wtedy, gdy stabilność się odradza, wprowadzany jest nowy zestaw wyzwań w postaci budżetu i innych przepisów, które niosą ze sobą ryzyko cofnięcia nas.
Badanie wykazało również, że więcej firm zatrudniało niż zwalniało pracowników w III kwartale, a zamiary na IV kwartał są także pozytywne, pomimo zwiększonych obaw związanych z niewystarczającymi umiejętnościami pracowników.
Średnie wartości cen spadały od ponad roku, jednak w III kwartale wzrosły.
Większość respondentów była w stanie utrzymać stabilny poziom kosztów. Nadal jednak istnieje pewna obawa we wszystkich obszarach kosztowych, a koszty pracy nadal stanowią główny problem dla firm w III kwartale.
Jeśli chodzi o plany firm dotyczące zwiększenia rentowności w ciągu najbliższych 12 miesięcy, bardziej efektywne zarządzanie operacjami awansowało w rankingu priorytetów i po raz pierwszy stało się głównym obszarem zainteresowania.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1–21 października 2024 r. Otrzymano odpowiedzi od 101 firm zatrudniających 8572 osoby.
Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu printweek.com