Walstead Group poszukuje nabywców w innych sektorach, po tym jak odnotowała spadek na swoich głównych rynkach offsetu zwojowego i wklęsłodruku oraz stratę za ubiegły rok.
W opublikowanych właśnie wynikach za rok kalendarzowy 2023 Walstead Group odnotowała sprzedaż brutto w wysokości niespełna 582 mln euro, co stanowi spadek o 10,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ze względu na obniżone koszty papieru.
Sprzedaż netto, z wyłączeniem papieru, spadła o 3,5 proc. i wyniosła 378,1 mln euro.
Skorygowana EBITDA spadła o 17 proc. do 34,8 mln euro, a grupa odnotowała stratę operacyjną w wysokości 800 tys. euro, w porównaniu z zyskiem operacyjnym w wysokości 13,9 mln euro w poprzednim roku.
Strata przed opodatkowaniem wyniosła 10 mln euro (zysk przed opodatkowaniem w 2022 r.: 6,6 mln euro).
Prezes Mark Scanlon opisał rok 2023 jako przełomowy dla grupy i powiedział, że ogólne wyniki były „zadowalające” w obliczu „szczególnie trudnego rynku”.
Zauważył, że od czasu pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie krajobraz dokonywania dalszych zakupów na kontynencie był inny, a obecnie istnieją tylko jeden lub dwa potencjalne cele, które mogłyby wzbogacić naszą ofertę i zwiększyć wartość firmy – i mogą one nigdy nie zostać wystawione na sprzedaż po odpowiedniej cenie.
W rezultacie grupa skupiła się na fuzjach i przejęciach w innych obszarach biznesowych.
Obecnie skupiamy się na wysokiej jakości firmach w szerszej przestrzeni przemysłu graficznego, które oferują perspektywy wzrostu, mogą być skalowane poprzez selektywne inwestycje, są dobrze zarządzane i generują silne przepływy pieniężne – stwierdził Scanlon. – Nie będzie to szybka strategia i może się zdarzyć, że dopiero w 2025 r. lub później zdobędziemy przyczółek w nowym sektorze.
W tym okresie Walstead podpisał pięcioletnią umowę z News UK na produkcję weekendowych dodatków magazynowych.
Spowodowało to duże wydatki i modernizację w zakładzie w Bicester, a część nakładów inwestycyjnych w całej grupie wyniosła 25,4 mln euro, co przyczyniło się do wzrostu zadłużenia grupy. Zadłużenie netto wzrosło o 44,3 proc. do 80,5 mln euro na koniec roku.
Walstead nabył aktywa Gotha Druck za 10,5 mln euro w tym okresie, a także zrestrukturyzował swoją działalność Leykam, co spowodowało zmniejszenie kosztów stałych.
Grupa zauważyła, że dodatkowe koszty i opóźnienia związane z inwestycjami w sprzęt oraz jednorazowe nieefektywności rozruchowe miały wpływ na wynik operacyjny.
Oddzielne wyniki dla Walstead Bicester wykazały stratę operacyjną w wysokości 3,46 mln funtów (4,15 mln euro) przy wzroście sprzedaży o prawie 3 proc. do 39,4 mln funtów (strata operacyjna w 2022 r.: 754 tys. funtów).
Scanlon szczególnie pochwalił agencję kreatywnych usług produkcyjnych Rhapsody, której obroty wzrosły o 4 proc. do 11,3 mln euro.
Oczekujemy, że Rhapsody będzie nadal iść naprzód w zawrotnym tempie i osiągać wysokie zyski na rozwijającym się rynku – powiedział.
Walstead zamknął również jeden z dwóch zakładów w Walstead York, a drugi znajduje się obecnie w stanie zawieszenia.
Walstead zatrudnia 3212 osób i obsługuje 58 maszyn zwojowych oraz cztery maszyny wklęsłodrukowe w 14 zakładach produkcyjnych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii i Polsce. Jest to największa drukarnia tego typu w Europie, przetwarzająca ok. 500 tys. ton papieru rocznie.
Po raz kolejny jesteśmy szczególnie wdzięczni za sumienne i oddane wysiłki naszych zespołów w całej Europie, aby utrzymać pierwszorzędną obsługę klientów – podkreślił Scanlon.
Największy klient grupy odpowiada za 33,8 mln euro sprzedaży.
Wydarzenia pozabilansowe obejmują sprzedaż dwóch nieruchomości w czerwcu 2024 r., która przyniosła 22,6 mln euro. Zostaną one wykorzystane do zmniejszenia zewnętrznego zadłużenia bankowego netto.
Odnosząc się do bieżących obrotów, Scanlon powiedział, że był to stabilny początek roku, a niezaudytowana sprzedaż netto za sześć miesięcy do 30 czerwca spadła o 4,3 proc. do 170 mln euro.
Opracowano na podstawie informacji firmy Walstead