16 paź 2020 07:31

Jak zadrukować ciemny poliester?

Drukarki Brother to rozwiązania nadążające za potrzebami zmieniającego się rynku, zwłaszcza w obliczu konieczności realizacji krótkich serii produkcyjnych. Japońscy inżynierowie dostosowali swoje maszyny do wykonywania nadruków na szerokiej gamie tekstyliów takich jak spodnie, buty, czapki itp. Wykonane z włókien syntetycznych powierzchnie wymagają jednak innowacyj-nego know-how, dlatego specjaliści firmy Brother dzielą się wiedzą na temat sposobów zadrukowywania podłoży poliestrowych i udostępniają nowe oprogramowanie.

Kiedy odzież jest wykonana z naturalnych włókien, dobrze łączy się z podkładem i atramentem. Na przykład, jeśli drukujemy na koszuli ze 100 proc. bawełny, zarówno atrament, jak i warstwa podkładowa tworzą trwałe połączenie z materiałem. Jednak włókna syntetyczne odzieży wykonanej w 100 proc. z poliestru nie są otwarte i porowate, jak w przypadku bawełny, więc inaczej reagują na wodne atramenty DTG. Możemy ograniczyć się do druku atramentami CYMK i nadal uzyskamy dobre wyniki. Jednak z uwagi na specyficzne właściwości struktury włókna poliestrowego atrament nie będzie wiązał się tak dobrze z tkaniną syntetyczną jak z bawełnianą. Bezpośrednio po wydrukowaniu efekt pracy może być zadowalający, ale jego trwałość po kilku praniach nie będzie wysoka w porównaniu z bawełnianym odpowiednikiem.

Opracowując specjalną metodę druku bezpośredniego na odzieży poliestrowej przy użyciu urządzeń GTX, GTXpro i GTXpro BULK, specjaliści z firmy Brother stworzyli sposób na osiągnięcie dobrych wyników drukowania i wysokiej trwałości przy rozsądnych kosztach i czasie produkcji. Nowa metoda została już pomyślnie przetestowana na różnego typu materiałach poliestrowych, w tym na tkaninach o ciemnej barwie. 

Aby zapewnić bezproblemowe drukowanie na poliestrze, przedsiębiorcy mogą skontaktować się z certyfikowanym sprzedawcą firmy Brother w regionie EMEA w celu przetestowania materiałów lub uzyskania nowego pakietu oprogramowania. Specjaliści są gotowi dzielić się wiedzą i doświadczeniem, a także przekażą instrukcje dotyczące testowania materiałów na własnym sprzęcie. W tym celu wystarczy posiadać maszynę GTX lub GTXpro marki Brother wraz z rozwiązaniami do obróbki wstępnej oraz współpracujące z nimi atramenty Innobella Textile (GTX i GTXpro). Jedynym dodatkowym elementem, którego będziemy potrzebowali, aby zgłębić tajniki optymalnego zadruku powierzchni poliestrowych, będą specjalne oprogramowanie (lub pakiet oprogramowania sprzętowego) oraz fachowe instrukcje.

Producent podjął decyzję o bezpłatnym udostępnieniu nowego pakietu oprogramowania – do 30 czerwca 2021 r. możemy zgłosić chęć wdrożenia i instalacji jednemu z certyfikowanych dystrybutorów. Po tym terminie pakiet będzie nadal dostępny, ale już w wersji odpłatnej. Ponieważ na rynku można znaleźć wiele rodzajów tekstyliów poliestrowych (różna jakość, marki, kolory itp.), producent ma nadzieję, że zaproponowany okres darmowego dostępu okaże się wystarczający na wykonanie niezbędnych prób i testów oraz zdobycie umiejętności w zakresie specjalnych procedur produkcyjnych.

Od 3 sierpnia br. nowy model drukarki tekstylnej Brother – GTXpro jest dostępny u wszystkich certyfikowanych dealerów urządzeń marki Brother. Zastosowanie innowacyjnej technologii „białej głowicy drukującej” z wewnętrznym obiegiem atramentu powoduje mniejsze zużycie białego atramentu przeznaczonego na czyszczenie. Nowa konstrukcja głowicy pozwala na użycie większej liczby dysz w porównaniu z poprzednimi modelami urządzenia. Dzięki specjalnym ustawieniom drukowania w „trybie szybkim” tempo pracy może wzrosnąć do 10 proc. Nowy system wykrywania poprawnej wysokości głowicy zabezpiecza ją przed zatarciem i wykrywa, gdy głowica jest zbyt daleko odsunięta od podłoża, co w konsekwencji wyraźnie poprawia jakość druku. W celu usprawnienia pracy producent przewidział możliwość wgrywania pliku do druku podczas wykonywania innych czynności przez drukarkę.

Szybsza praca jest możliwa również za sprawą optymalizacji procesu konserwacji. Aby zwiększyć produktywność i poprawić wydajność urządzenia, zredukowano automatyczne procesy czyszczenia. Modyfikacje wprowadzone do nowego modelu nie pozostają obojętne dla środowiska – atramenty Innobella Textile posiadają certyfikaty OekoTex Passport i GOTS 5.0, generują też mniej zanieczyszczeń, dzięki czemu są bardziej ekologiczne.            

Na podstawie materiałów firmy Brother opracowała BZ