Agfa potwierdza sprzedaż działu offsetowego 
19 wrz 2022 14:49

Agfa znalazła nabywcę dla swojego działu Offset Solutions. W planach jest sprzedaż tej części biznesu funduszowi Aurelius Group za kwotę 92 mln euro. Po ogłoszeniu informacji o przejęciu cena akcji Agfy skoczyła o ponad 10 proc. Offset Solutions to największy dział firmy Agfa – w ubiegłym roku sprzedaż, jaką odnotowała ta dywizja, wyniosła 748 mln euro i zmniejszyła skorygowaną stratę EBITA z 21,9 mln euro do 6 mln euro.

W pierwszym i drugim kwartale tego roku jednostka osiągnęła pozytywne wyniki finansowe dzięki wprowadzeniu podwyżek cen i wdrożeniu środków oszczędnościowych.

Na początku ubiegłego roku Agfa rozpoczęła proces restrukturyzacji działu offsetowego starając się przekształcić go w odrębny podmiot, co zdaniem przedstawicieli firmy miało ułatwić sprzedaż lub ewentualne połączenie z inną jednostką biznesową.

Fundusz Aurelius Group z siedzibą w Luksemburgu posiada szeroki portfel inwestycji obejmujący: media i technologie, chemikalia, usługi biznesowe, dobra konsumpcyjne, żywność i napoje, telekomunikację, jak również podmioty związane z branżą druku. Skonsolidowane przychody grupy wyniosły w ubiegłym roku prawie 2,6 mld euro.

Offset Solutions, firma działająca w ponad 75 krajach, zatrudnia około 1700 osób w swoich zakładach produkcyjnych i handlowych na całym świecie; w sam dział badań i rozwoju zaangażowanych jest około 130 pracowników. Jej oferta produktowa obejmuje między innymi: płyty do druku offsetowego, systemy CtP, oprogramowanie do obiegu dokumentów, chemię do druku, folie i nośniki proofingowe.

Partner i założyciel grupy Aurelius, dr Dirk Markus, powiedział, że nowy właściciel pomoże stać się wiodącym graczem w branży: Agfa Offset Solutions to dobrze dopasowane uzupełnienie portfolio Aureliusa. Ciągłe innowacje w technologii płyt i związane z nimi rozwiązania programowe, jak również trendy rynkowe po pandemii stworzyły Aureliusowi okazję do wykorzystania posiadanej wiedzy fachowej i osiągnięcia wzrostu na rynku prepress. Proces będzie wspierany przez skupienie się na rozwijających się rynkach takich jak oprogramowanie do pakowania i przygotowanie do druku. Innowacyjne badania i wsparcie Aureliusa pozwolą firmie wspierać trwającą konsolidację branży – dodał.

Transakcja zakupu podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, firmę czekają też konsultacje z pracownikami. Proces przejęcia ma zostać ukończony w I kwartale 2023 roku.

Dyrektor generalny Agfy, Pascal Juéry, określił transakcję jako „duży krok” w trwającym procesie transformacji firmy. Pozwoli nam to bardziej skoncentrować się na rozwijających się firmach, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłego sukcesu na naszych rynkach. (...)

Grupa Aurelius już wcześniej okazywała zainteresowanie sektorem poligraficznym: nabyła firmę Stralfors, która później zmieniła nazwę na Imprimus, oraz Office Depot Europe. Na rynku polskim Imprimus posiadał drukarnię w Laskowicach, która w 2017 roku została sprzedana firmie Kompap.

Po potwierdzeniu informacji o sprzedaży cena akcji Agfy wzrosła o 10,6 proc. osiągając poziom 3,85 euro. 

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Week

 

. 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>