ăJapońska ofensywaÓ
6 gru 2016 14:43
Tak chyba należałoby okrelić to, co wydarzyło się na rynku dostawców maszyn i urzšdzeń poligraficznych w mijajšcym roku. Mam na myli przede wszystkim mnogoć producentów z Kraju Kwitnšcej Wini, którzy w 2003 roku pojawili się w Polsce. Pojawili się po raz pierwszy w swojej historii bšd też weszli na nasz rynek z nowym image.
Z pewnociš wydarzeniem kończšcego się roku był come back firmy Komori, jednego z największych producentów maszyn drukujšcych na wiecie. O powrocie dostawcy nr 3 pisalimy na naszych łamach już w sierpniu. W tym wydaniu znajdziecie Państwo relację z Dni Otwartych zorganizowanych przez firmę Reprograf, nowego przedstawiciela Komori w Polsce. Była to impreza o tyle nietypowa, że odbywajšca się nie Đ jak to zwykle bywa Đ w siedzibie organizatora, lecz ăna wyjedzieÓ, u pierwszego od wielu lat nabywcy nowej maszyny Komori. Owym historycznym klientem jest firma Geokart z Rzeszowa, za uruchomiona tam maszyna to półformatowa 4-kolorowa Lithrone L-428 New z nowej serii pokazanej we wrzeniu na targach Igas.
Na tych samych targach umowę dotyczšcš dystrybucji dwóch kolejnych marek w Polsce podpisała krakowska firma Mercator Poligrafia. Przedsiębiorstwo, z powodzeniem sprzedajšce w naszym kraju maszyny drukujšce Shinohara, jest od niedawna wyłšcznym przedstawicielem firm Akiyama (również maszyny offsetowe) i Shoei (złamywarki i linie broszurujšce). Obie firmy sš z pewnociš znane drukarzom interesujšcym się wiatowym rynkiem dostawców i odwiedzajšcym targi poligraficzne. W tym miejscu warto przypomnieć, że na tegorocznych targach Graphispag w Barcelonie, jednej z najważniejszych imprez poligraficznych w europejskim kalendarzu wystawienniczym, jedynš 10-kolorówkę zaprezentowała włanie Akiyama.
Kolejny japoński producent, który zaistniał w tym roku w Polsce, to Hamada. Firma ta produkuje małoformatowe maszyny offsetowe, za od lutego jej przedstawicielem w naszym kraju jest Fantom Poligrafia. Mimo krótkiego stażu w roli dystrybutora Fantom dokonał już pierwszej instalacji Đ czterokolorowa Hamada w formacie B3 od wakacji pracuje w lubelskiej firmie Agraf. Jakby tego było mało, Fantom podpisał umowę dystrybucyjnš z innym japońskim producentem maszyn offsetowych Đ Sakurai. Jak do tej pory maszyny offsetowe tej firmy nie cieszš się w Polsce popularnociš; zupełnie inaczej rzecz się ma z maszynami sitodrukowymi, które sprzedaje Đ na zasadach wyłšcznoci Đ Grafikus.
I tu warto wspomnieć, że włanie Grafikus przecierał szlaki w sprzedaży japońskich maszyn w naszym kraju.
Wprowadzajšc do swojej oferty najpierw produkty Ryobi, a nieco póniej Mitsubishi oraz wspomniane już sitodrukowe Sakurai, był pionierem w sprzedaży sprzętu z Japonii. W tym wydaniu, w którym akcentów japońskich jest wyjštkowo dużo, przeczytacie Państwo reportaż z drukarni Stolgraf w Stanowicach, w której tuż po targach Poligrafia firma Grafikus zainstalowała pierwszš w Polsce nowš czterokolorowš maszynę Ryobi 524 HE.
Piszšc o japońskiej ofensywie nie sposób nie wspomnieć o systemach prepress, w których znaczšce role Đ także na naszym rynku Đ odgrywajš firmy Fuji (od ponad trzech lat w ofercie MAN Roland Polska) i Screen (od kwietnia 2002 roku reprezentowany w Polsce przez Reprograf, który otrzymał od Screena nagrodę dla najlepszego europejskiego dystrybutora produktów tej marki A.D. 2002), czy też dostawcach urzšdzeń do obróbki końcowej (automaty wykrawajšce Sanwa w ofercie firmy MM Druk Serwis).
Jak zatem widać, na kilka miesięcy przed wejciem Polski do Unii Europejskiej na rodzimym rynku dostawców maszyn i urzšdzeń robi się coraz cianiej. O tym za, jak dalece ăjapońska ofensywaÓ wpłynęła na obraz polskiego rynku systemów CtP i offsetowych maszyn arkuszowych, będziecie się Państwo mogli przekonać czytajšc pierwsze przyszłoroczne wydania Poligrafiki, w których oba segmenty wemiemy ăpod lupęÓ.