Alaska Plus – lżejsze opakowania, niższe koszty
6 gru 2016 14:58
International Paper ukończyło testy nowej niskogramaturowej tektury Alaska Plus uzyskując satysfakcjonujące wyniki na wysokowydajnych liniach drukujących, klejących i pakujących. Przetestowano szereg najpopularniejszych urządzeń oraz technik używanych przy produkcji opakowań, osiągając świetne wyniki przy najwyższych prędkościach linii.
Alaska Plus to nowa niskogramaturowa tektura GC2 International Paper, przeznaczona do produkcji opakowań w sektorze farmaceutycznym, kosmetycznym, a także opakowań wszelkiego rodzaju czekoladek, słodyczy i suchej żywności. Nowa tektura jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na opakowania atrakcyjne pod względem ekonomicznym, a jednocześnie przyjazne środowisku i uwzględniające założenia zrównoważonego rozwoju.
Alaska Plus jest wytwarzana w zakładzie w Kwidzynie, gdzie w marcu br. zakończono wart 60 milionów dolarów projekt gruntownej modernizacji maszyny papierniczej. Produkcja niskogramaturowej tektury jest możliwa dzięki zastosowaniu udoskonalonej metody kalandrowania. Uzyskana powierzchnia tektury jest bardzo gładka, podczas gdy parametry sztywności i grubości pozostają stabilne, jako że stosując nową metodę nie używa się siły mechanicznej do gładzenia. Po zmianie gramatury na niższą przy użyciu tej samej ilości masy włóknistej uzyskujemy więcej metrów kwadratowych gotowego surowca o takiej samej wytrzymałości. Zainstalowano też dwa dodatkowe przekrawacze zwiększając moce wykończeniowe maszyny, co umożliwi szybszą reakcję na potrzeby klientów.
Budowa tektury niskogramaturowej Alaska Plus jest identyczna jak standardowej Alaski GC2 – podwójne powleczenie górnej powierzchni, kremowy spód z bielonej masy chemicznej. Podstawowa różnica to gramatura. Dzięki użyciu 100 proc. pierwotnej masy włóknistej Alaska Plus jest od 6 do 8 proc. lżejsza od produktu standardowego. Natomiast przeprowadzone testy potwierdziły, iż pozostałe aspekty krytyczne dla producentów opakowań pozostają niezmienne: wydajność produkcji, doskonałe właściwości drukowe, znakomita przerabialność oraz stabilna jakość produktu.
Niezmienna, wysoka jakość i stałe parametry każdego arkusza zapewniają możliwość zastosowania na wysokowydajnych maszynach drukujących, sztancujących i składarko-sklejarkach – powiedział Marian Lendzion, kierownik wsparcia technicznego, odpowiedzialny za przeprowadzenie serii testów z producentami opakowań oraz właścicielami marek branż farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej.
Przeprowadzone testy pokazały świetną jakość zadruku Alaski Plus przy prędkościach do 13 000 wydruków na godzinę. Możliwe jest zastosowanie wszelkiego rodzaju farb włącznie z fluorescencyjnymi oraz lakierów, w tym z iriodinem czy reliefowym.
Uzyskano również doskonałą jakość pudełek wyprodukowanych na linii pakującej i to przy najwyższej prędkości linii – 450 m/min. Po przeprowadzeniu wszystkich testów możemy śmiało proponować naszym klientom zamianę Alaski standard na ekwiwalent, jakim jest Alaska Plus o niższej gramaturze. Na przykład opakowanie produkowane z Alaski 250 g/m2 teraz może być produkowane z tektury 235 g/m2 bez straty jakości oraz zapewniając pełną ochronę produktu.
Dla producentów opakowań zmniejszona ilość surowca i mniejszy odpad przy produkcji oznaczają mniejszy koszt oraz wpływ na środowisko naturalne w całym cyklu życia produktu. Otrzymujemy lżejsze opakowanie do przetransportowania, magazynowania i wyeliminowania.
Artykuł sponsorowany