Alegro Hybrid – trzy w jednym 
22 maj 2020 09:06

Oczekiwania rynku zmieniają się znacznie szybciej niż miało to miejsce kilka lat temu. Chcąc na nim pozostać i być silnym graczem, drukarnie muszą podążać za zmianami, a najlepiej, gdyby mogły je przewidywać – to domena liderów. 

Kilka lat temu Müller Martini postawiło na modułowy model budowy maszyn, aby to ułatwić. Pozwala on w dowolnym momencie reagować na nowe wymagania rynku i rozbudowywać sprzęt w rozsądnych kosztach, tak aby osiągnąć wysoki poziom ochrony inwestycji.

Znakomitym przykładem tej strategii jest najnowsza mutacja maszyny Alegro – Alegro Hybrid. Pozwala ona na równoczesne albo naprzemienne wykorzystanie urządzenia do oprawy prostej po druku offsetowym i cyfrowym lub zbierania składek do szycia nićmi. Wszystko to przy maksymalnej wydajności automatyzacji procesów.

Uniwersalność i wysoka automatyzacja urządzeń stają się coraz ważniejsze w dobie wzrostu liczby tytułów i dużej zmienności nakładów czy wręcz indywidualizacji produktów (broszur, książek, czasopism) w zleceniu. Klienci Müller Martini mogą wykonać dwa etapy pracy jednocześnie na tym samym sprzęcie, co w naturalny sposób zwiększa jej wydajność i rentowność, a tym samym rentowność firmy. 

Wzrost jakości druku cyfrowego i jego rentowność przy coraz większych nakładach spowodują, że podział na drukarnie offsetowe i cyfrowe będzie nie tak jednoznaczny jak obecnie. Coraz więcej drukarń offsetowych sięgnie po rozwiązania cyfrowe i to nie po to, by drukować bardzo krótkie nakłady czy też książki na żądanie, ale by rozszerzyć swoją ofertę i zyskowność.

Typowym tego przykładem jest inwestycja Alegro Hybrid w drukarni Core Publishing Solutions w stanie Minnesota (USA), która jest częścią Thomson Reuters Group. Linia od stacji nakładania ręcznego, poprzez 27-stanowiskową zbieraczkę 3694, binder Alegro Digital, linię chłodząco-suszącą, trójnóż Solit, sztaplarkę CB-18 aż do paletyzatora Pluton liczy sobie 71 metrów. Będzie to nie tylko jedna z najdłuższych linii Alegro, ale także niewątpliwie najbardziej wszechstronna linia do oprawy prostej na świecie. Kolejne dwie takie linie staną niebawem w USA i następnie, nieco bardziej rozbudowana, w Europie Wschodniej.

Wielofunkcyjna cyfrowa linia bindująca Alegro

Core Publishing Solutions może produkować na swoim Alegro książki drukowane cyfrowo i zbierać składki do szycia nićmi lub mieć pełny dostęp do zbieraczki w celu przygotowania jej do kolejnej pracy offsetowej. W ten sposób skraca czas produkcji offsetowej o jeden przyrząd i przez to zwiększa wydajność linii. Oddzielenie produkcji książek wydrukowanych cyfrowo od zleceń offsetowych umożliwia specjalna konfiguracja hardware i software stworzona przez Müller Martini. Dedykowana jest drukarniom wymagającym dużych możliwości oprawy po druku cyfrowym i offsetowym – do produkcji hybrydowej.

Tradycyjnie samonakładacz bloków cyfrowych był umieszczany na początku linii zbierającej; teraz został umieszczony między maszyną do zbierania i binderem. Zbliża to operatorów do siebie (cyfra, offset), redukuje przelot przez linię zbierającą i rozdziela całą linię na dwa elementy umożliwiając działanie w 1, 2 lub 3 całkowicie różnych trybach produkcji. Niezależnie od tego, czy zlecenia są krótkie, długie, offsetowe czy cyfrowe, Alegro Hybrid poradzi sobie z nimi. Linia wyposażona jest dodatkowo w automatyczną regulację grubości książki, która odbywa się płynnie gwarantując doskonałą jakość. Zmiana grubości publikacji (przy tym samym formacie) odbywa się „w locie” z prędkością do 5000 książek na godzinę. 

Kilka danych jasno ilustruje, jak jest to ważne: podczas gdy trzy czwarte wszystkich prac w Eagan jest drukowanych cyfrowo, „tylko” 15 proc. wszystkich stron drukowanych jest przy użyciu tej metody. Podczas przygotowywania zlecenia offsetowego na maszynie do zbierania przez binder przechodzi średnio 20 zleceń cyfrowych. Dla nas jest to idealne rozwiązanie hybrydowe, które znacznie przyspieszyło przepływ prac i pozwoliło nam być na bieżąco z finalizacją zleceń – stwierdził Steve Zweber, dyrektor Core Publishing Solutions.

Trzy maszyny w jednej

Nie tylko rozwiązanie hybrydowe sprawia, że ​​Steve Zweber jest zadowolony. Firma Core Publishing Solutions produkuje ponad 18 mln książek, broszur i aktualizacji dokumentów prawnych. Dzięki nowej inwestycji – trzy maszyny w jednej – będzie mógł zwiększyć produkcję. 

Rozwiązanie to przypomina mi naszą maszynę do oprawy zeszytowej PrimaPlus Tandem (Müller Martini), która została uruchomiona półtorej dekady temu. Dzięki dwóm sprzężonym ze sobą aparatom szyjącym z własnymi zbieraczkami możemy równolegle oprawiać dwie prace z mniejszą liczbą składek lub jedną z większą ilością – stwierdził Steve Zweber.

Tak jak wcześniej, tak i obecnie Müller Martini jest liderem w oferowaniu nowoczesnych rozwiązań dla drukarń, rozwiązań umożliwiających optymalne wykorzystanie technologii i szybkie adaptowanie się do zmieniającego się rynku.

Opracowanie: Jacek Kobyliński

na podstawie materiałów Müller Martini