Alternatywa dla inkjetu
6 gru 2016 14:56
Niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem tegorocznej edycji targów POLIGRAFIA firma Goss International ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego rozwiązania przeznaczonego do druku gazet, książek i półkomercyjnych publikacji. Jest nim pierwsza na świecie tak wysoce zautomatyzowana zwojowa maszyna offsetowa Goss Magnum Compact, której cechy konstrukcyjne umożliwiają szybkie narządzanie, uproszczoną obsługę i elastyczność pracy w odniesieniu do różnych długości nakładów. Jej nowa wersja zachowuje sprawdzone cechy platformy Goss Community/Magnum wprowadzając jednocześnie kompaktową konstrukcję i automatyczną zmianę form drukowych w standardzie.
Szybszy narząd, mniej odpadów
Wprowadzenie automatycznej zmiany płyt formowych jako standardu jest kluczowym czynnikiem w realizacji założeń producenta dotyczących nowych możliwości maszyn drukujących z tego segmentu produkcyjnego. Przygotowanie płyt do kolejnego zlecenia lub ich załadowanie w trakcie pracy maszyny, pełna sekwencja usuwania starych płyt i załadowania nowych zajmuje mniej niż 30 sekund. Takie rozwiązanie jest uwarunkowane wymaganiami rynku związanymi z czasem narządzania oraz redukcją odpadów i ogólnym czasem wykonania zlecenia. Ważny jest fakt, że usunięte płyty mogą być ponownie wykorzystane. Zastosowanie tej technologii umożliwia powtarzanie krótkich serii produkcyjnych książek bądź innych publikacji w dowolnym terminie, bez konieczności ponownego naświetlania płyt formowych.
Bezwałowa konstrukcja umożliwia niezależne napędzanie każdego cylindra i modułu nadawania farby, co zapewnia elastyczność i kontrolę zmiany zlecenia oraz związanych z tym procesem odpadów. Kontrola może być ulepszona przez zastosowanie dodatkowej opcji cyfrowego nadawania farby – Goss DigiRail.
Zdaniem Erica Bella, dyrektora marketingu w firmie Goss International, tak wysoki poziom automatyzacji czyni maszynę Magnum Compact odpowiednim rozwiązaniem do realizacji zarówno zleceń niskonakładowych (od 500 egz.), jak i wysokonakładowych (powyżej 250 tys. egz.). Dzisiejsza presja związana z redukcją kosztów w mediach drukowanych oznacza, że drukarnie różnej wielkości i o różnych potrzebach muszą usprawniać produkcję, obniżać koszty ogólne i czuwać nad terminową pracą maszyn – mówi Eric Bell. –Ten system jest kolejnym przykładem wykorzystania przez firmę Goss wieloletniego doświadczenia inżynierskiego i technologicznego w celu uzyskania korzyści płynących z automatyzacji i dużej wydajności przy wykonywaniu niskonakładowych zleceń. Ta innowacja zapewni większą elastyczność i nowe możliwości zarówno dla druku gazet czy książek, jak i specjalistycznych i niszowych publikacji.
Łatwa obsługa i większa elastyczność
Powszechnie uznana jakość druku kompaktowych wież drukujących o wysokości 2,2 m i jednopoziomowy projekt maszyny Magnum Compact również zapewniają wymierne korzyści w postaci bezproblemowej obsługi operacyjnej. Ułatwione zostało przygotowanie maszyny do druku, drukowanie oraz dalsza obróbka materiałów. Ułatwiona została też konserwacja maszyny – otwarcie sekcji nadającej farbę umożliwia prosty, jednopoziomowy dostęp do obciągów, wałków gumowych i duktorów farby, umożliwiając tym samym jej łatwe czyszczenie i ustawianie.
Dzięki niewielkiej wysokości wieży drukującej maszyna może zostać zainstalowana w prostych obiektach przemysłowych. W rezultacie zarówno inwestycje początkowe, jak i bieżące koszty operacyjne są znacznie obniżone, przy jednocześnie niskim wpływie na środowisko naturalne.
Skracając czas narządu aż o 90 proc., automatyzacja maszyny Magnum Compact umożliwia drukarniom i wydawnictwom dotarcie na nowe rynki i tworzenie nowych aplikacji, czyniąc produkcję niskonakładową opłacalną. Złamywaki dostosowane do obsługi 16 wstęg umożliwiają inteligentną konfigurację produkcji. Dodatkowo opcje złamywania prostopadłego i podwójnego złamywania równoległego pozwalają uzyskać elastyczne formaty książek, półkomercyjnych magazynów, literatury naukowej i in. Opcja heatsetu i UV oferuje dodatkową wartość.
Przeciwdziałając głównym źródłom kosztów w drukarni, konstrukcja maszyny Magnum Compact zawiera funkcje umożliwiające redukcję kosztów ogólnych – w tym wielkości załogi – i zużycia materiałów eksploatacyjnych, pozwalając na drukowanie szerszego zakresu aplikacji – stwierdził Eric Bell. – Co więcej, z większym zakresem stosowanych podłoży oraz wykorzystaniem standardowych farb i materiałów eksploatacyjnych, Magnum Compact jest atrakcyjną alternatywą dla inkjetowych maszyn stosowanych do wielu zastosowań i modeli biznesowych.
Czterokolorowy moduł nadawania farby wraz z automatyczną zmianą płyt formowych zadebiutował na targach CHINA PRINT w Pekinie oraz był głównym tematem rozmów na stoisku firmy Goss International podczas wystaw PRINTTEK w Stambule i poznańskiej POLIGRAFII.
Na podstawie materiałów firmy Goss International opracował KS