Atrakcyjna alternatywa
6 gru 2016 14:58
Czy tektura falista może konkurować z litą na polu displayów, materiałów POS i opakowań luksusowych? Francuska firma Cartonneries de Gondardennes już trzeci rok z rzędu zwiększa
swój udział w rynku dzięki oryginalnemu i atrakcyjnemu produktowi wykonanemu przy użyciu toplinera Fusion od firmy Sappi. Do jego zalet należą wyjątkowa białość, wysoka jakość nadruku, niska waga końcowego produktu i krótki czas dostawy.
Cartonneries de Gondardennes to położony w północnej Francji zakład wyspecjalizowany w produkcji tektury falistej w arkuszach. Założony w 1897 roku wciąż pozostaje niezależną, rodzinnie zarządzaną firmą, zatrudnia 800 osób i generuje roczny przychód na poziomie 160 mln euro. Posiada własną papiernię, co również sprzyja zachowaniu autonomii, a także certyfikat FSC. 30 proc. produkcji Cartonneries de Gondardennes trafia na eksport.
Rosnący rynek
Nasi klienci to głównie przetwórcy tektury, producenci opakowań, ale także drukarnie cyfrowe i sitodrukowe specjalizujące się w produkcji materiałów POS – mówi Michel Smets, dyrektor sprzedaży Cartonneries de Gondardennes. – Opakowania transportowe z grubych tektur falistych to 70 proc. naszej produkcji, ale pozostałe segmenty rosną bardzo dynamicznie. Dotyczy to zwłaszcza opakowań „retail-ready”, wykorzystywanych zarówno do transportu, jak i ekspozycji produktu na półce, displayów POS oraz opakowań jednostkowych. Tego typu aplikacje wymagają tektur o mniejszej fali i białego wykończenia, umożliwiającego nadruki o wysokiej jakości w technologii fleksograficznej lub offsetowej, a nawet cyfrowej. Aby sprostać tym wymaganiom, Cartonneries de Gondardennes stworzyło produkt stanowiący połączenie tektury o fali F lub G i toplinera Fusion firmy Sappi o gramaturze 180 g/m2. Rezultatem jest uzyskanie podłoża o bardzo wysokiej białości, umożliwiającego stabilny proces drukowania w wysokiej jakości, co doceniają przetwórcy opakowań. Fusion to niezwykle oryginalny produkt, z którego potencjału zdaliśmy sobie sprawę bardzo szybko – wyjaśnia Michel Smets. – Początkowo, jeszcze przed wprowadzeniem go na rynek, skontaktowała się z nami agencja badań rynkowych, więc zapoznaliśmy się z jego zaletami jeszcze przed premierą i byliśmy jednym z pierwszych nabywców Fusion.
Fusion dla POS
Fusion otwiera nowe horyzonty dla producentów opakowań, szczególnie w dziedzinie displayów POS. Białość podłoża jest w tym przypadku kluczowa – uważa Smets. – Fusion charakteryzuje się stopniem białości na poziomie 98 proc. w porównaniu z 87 proc. w przypadku standardowej tektury falistej. Umożliwia to konkurowanie z tekturą litą, powszechnie wykorzystywaną do produkcji opakowań i oferowanie dis-playów wydrukowanych w takiej samej jakości, co eksponowane na nich opakowanie. Dzięki temu pojawiły się dla nas nowe szanse na rynkach żywności premium, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Ważną cechą Fusion jest również możliwość jego zadrukowywania w wysokiej jakości także w technologii cyfrowej. Dziś, dzięki możliwości lakierowania w maszynach cyfrowych, coraz większy udział w produkcji displayów POS ma ta właśnie technologia. Białość i połysk Fusion są jego bardzo silnymi atutami
– dodaje dyrektor sprzedaży Cartonneries de Gondardennes.
Fusion dla opakowań
Potencjał tektury falistej kaszerowanej toplinerem Fusion nie kończy się jednak na displayach POS. Zauważyliśmy wzrost sprzedaży również w obszarze opakowań produktów – mówi Smets. – Drukarnie offsetowe oferujące pudełka składane zazwyczaj wykorzystują do ich produkcji tekturę litą, gwarantującą pożądaną białość i właściwości drukowe. Choć w zakresie gramatur 500--800 g/m2 oferuje ona oczekiwaną sztywność, to czasem sprawia trudności przy złamywaniu i formowaniu. Aby sprostać potrzebom tego segmentu rynku, Cartonneries de Gondardennes oferuje tekturę o fali G i grubości 850 mikronów, kaszerowaną Fusion i zadrukowaną w technice offsetowej. Produkt ten ma takie same właściwości jak tektura lita, ale znacznie niższą gramaturę – 450 g/m2. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować bardzo atrakcyjną alternatywę dla tektury litej – takie same właściwości mechaniczne i taka sama sztywność przy wadze o połowę niższej – zdradza Michel Smets. – Produkt końcowy jest tańszy i łatwiejszy w transporcie, nie wymaga laminacji i skraca cykl produkcji. Dodatkowo tektura falista lepiej chroni produkt niż lita dzięki absorbującym właściwościom fali. Nic dziwnego, że zyskujemy coraz większy udział w rynkach farmaceutycznym, kosmetycznym i alkoholowym.
Krótszy czas dostaw
Kolejna zaleta tektury falistej kaszerowanej Fusion to krótszy czas dostawy do klienta. Czas dostawy tektury litej w zależności od wielkości zamówienia to od 15 dni do 2 miesięcy – uważa Smets. – My dostarczamy nasz produkt w czasie maksymalnie 5 dni. To bardzo istotna przewaga konkurencyjna dla właścicieli marek konsumenckich, chcących jak najszybciej wprowadzać na rynek kolejne kampanie sprzedażowe. Pamiętajmy, że wiele marek generuje najwyższe poziomy sprzedaży dzięki opakowaniom okolicznościowym – na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, na Dzień Matki czy na Walentynki.
Cartonneries de Gondardennes rozpoczęła przygodę z toplinerem Fusion w 2011 roku od gramatury 180 g/m2. W 2012 wolumen produkcji został potrojony, a rok później uległ podwojeniu. Kolejne podwojenie wielkości sprzedaży spodziewane jest w roku bieżącym. Potencjał jest ogromny, a my dopiero rozpoczęliśmy eksplorowanie tej części rynku – konkluduje Smets. AN