Automatyzacja w toku
6 gru 2016 14:53
Każdego dnia centrum druku Aschendorff Druckzentrum należące do niemieckiej grupy mediowej Aschendorff drukuje 250 tys. gazet w 30 wydaniach i nakładach od 2 tys. do 20 tys. egz. Ilości te wymagają sporego wysiłku przy procesach wykończeniowych i logistyce. W związku z tym drukarnia zdecydowała się na inwestycję w technologie oferowane przez firmę Ferag.
Coraz więcej prac związanych jest z posortowaniem – o tym przekonany jest Thomas Wenge, dyrektor operacyjny w Aschendorff Druckzentrum. – To jest nasz zawód i jesteśmy w tym dobrzy. Od prepressu przez przekazywanie danych na maszynę po opcje wkładkowania i inne procesy logistyczne. W sobotnią noc musi zostać wykonanych blisko 60 operacji na 5mln dodatków do gazet w nakładzie 80.000 egzemplarzy (200 egz. do tego nakładu, kolejne 300 do innego, itd.)
Po nadmiernej presji w ekspedycji…
Obecnie Aschendorff Druckzentrum z siedzibą w Münster posiada trzy główne filary: dziennik „Westfälische Nachrichten”, pozostałe tytuły Zeitungsgruppe Münsterland (ZGM) oraz produkty komercyjne związane z drukowanym tytułem.
W ciągu dziesięciu lat firma odnotowała wzrost liczby dzienników o ok. 15 proc., liczby tytułów o ok. 20 proc. oraz zużycia papieru gazetowego o 33 proc. W związku z tym należało zmodernizować technologie stosowane w mailroomie, gdyż obecne nie były w stanie sprostać wymaganiom produkcji. Najmniejszy błąd powodował godzinne opóźnienia. Ponieważ zakład pracuje na trzy zmiany – z wyjątkiem poniedziałków – nadrobienie straconego czasu graniczyło z niemożliwością.
Z trzema istniejącymi liniami wyposażonymi w bębny wkładkujące MultiSertDrum (MSD), które pracują w zakładzie już od dziesięciu lat, w dłuższej perspektywie nie widziano możliwości poprawy tej sytuacji. Ze względu na wysoki stopień eksploatacji i w celu przedłużenia ich trwałości maszyny przeszły generalny remont. Aschendorff Druckzentrum zamierza zastąpić linie MSD w latach 2012-2014. Grupa brała pod uwagę wiele rozwiązań, także z oferty konkurencji. Jednak ostatecznie ponownie postawiono na szwajcarski Ferag AG ze względu na to, że technologia tej firmy oferuje m.in. większą elastyczność i możliwość dalszej rozbudowy.
W celu zwiększenia zarówno wydajności produkcyjnej, jak i w zakresie sortowania (co zresztą wymaga dodatkowego miejsca i alternatywnych technologii logistycznych) pierwszym krokiem, jaki należało podjąć, była rozbudowa budynku. O radę, dokumentację i zarządzanie projektami drukarnia zwróciła się do Güntera Billme-iera – eksperta w branży poligraficznej. Bu-dowa została zakończona, a od stycznia 2010 r. instalowane są tam offline’owe linie wkładkujące Ferag obejmujące technologię RollSertDrum (RSD), które uzupełnią istniejące systemy. Jednym z wymagań była możliwość produkowania na czterech liniach do obróbki końcowej tak, aby zastępowanie jednej z nich mogło się odbyć bez szkody dla produkcji.
…nowe podejście do kwestii zatrudnienia
W Aschendorff Druckzentrum rozpoczęła się zatem produkcja przy wykorzystaniu RSD, modułowego systemu wstępnego zbierania RollStream oraz sześciu nakładaków JetFeeder. Drukarnia złożyła już zamówienia na dwa kolejne JetFeedery. Obecnie suplementy lub dodatki, które są drukowane przed drukiem gazety (np. część lokalna) mogą być podawane jednocześnie –ręcznie przez osiem nakładaków lub automatycznie z dwóch dysków. Gotowe druki są przenoszone z bębna wkładkującego za pomocą transportera do dalszej obróbki: układania w stos, etykietowania paczek, wiązania.
Proces zmiany suplementów jest kontrolowany ze stacji centralnej za pomocą systemu LineMaster. Duży monitor zawieszony powyżej modułu RollStream pokazuje stan suplementów i dodatków.
Wraz z instalacją w trybie offline uległ zmianie również sposób myślenia personelu. Zasada przydzielania jednego specjalisty do obsługi systemu magazynowania tymczasowego DiscPool, jednego do MSD i jednego do działu opakowań została zmieniona.
Jeden operator maszyn obsługujący stację kontroli w pobliżu systemu RollStream może monitorować całą instalację, zarówno zdalnie, jak i w trybie rzeczywistym.
Przydzielanie personelu zależy od liczby wymaganych nakładaków JetFeeder. Ponadto, wtedy gdy jest to opłacalne, dodatki dostarczane na paletach są nawijane w ciągu dnia przy użyciu nakładaka rolowego Ferag. Nawinięte produkty, odwijane podczas nocnej produkcji z dysków, powodują znacznie mniej przerw w produkcji dzięki wcześniejszemu wyeliminowaniu przekrzywionych, zagniecionych i w inny sposób uszkodzonych egzemplarzy. Jest to również dobry sposób na kontrolowanie produktów dostarczanych z zewnątrz.
Co z tego wynika?
Nakładaki JetFeeder są bardzo łatwe w obsłudze i mogą być obsługiwane przez każdego, nawet osobę posiadającą minimalne umiejętności – mówi Thomas Wenge. Oprócz tego, dzięki wstępnemu montażowi zakupionych urządzeń w fabryce Feraga w Hinwil, instalacja i wdrożenie do produkcji linii offline w niemieckiej drukarni przebiegły bezproblemowo.
Instalacja zapewnia elastyczność oraz możliwość rozbudowy zakładu i w tej samej konfiguracji zostanie utrzymana przez kolejne 10 lat lub nawet dłużej. Jeśli idzie o sortowanie, zawsze należy szukać kompromisu między potrzebami sprzedaży i marketingu oraz możliwościami oferowanymi przez technologię. Thomas Wenge podsumowuje: Uważam, że sortowanie jeszcze się zwiększy i musimy się na to przygotować.
Na podstawie informacji firmy Ferag opracowała DA