Automatyzacja z odsieczą dla flekso 
18 paź 2017 12:12

Podczas tegorocznych targów Labelexpo Europe firma JM Heaford, jeden z wiodących dostawców rozwiązań do wykonywania odbitek próbnych i montażu form drukowych dedykowanych rynkom: etykiet, opakowań giętkich i z tektury falistej oraz materiałów dekoracyjnych, zaprezentowała swoją innowacyjną technologię dla maszyn wąskowstęgowych. Nowe rozwiązanie Label AutoMounter łączy w sobie funkcje zapewniające po raz pierwszy tak dobrą, stałą dokładność oraz znaczne skrócenie czasu przestojów maszyny.

Opierający się na tej samej platformie technologicznej co model AutoMounter, wykorzystywany w produkcji opakowań giętkich i zaprezentowany po raz pierwszy w zeszłym roku na targach drupa, nowy Label AutoMounter firmy Heaford został zaprojektowany w taki sposób, aby wyeliminować potrzebę angażowania wykwalifikowanych operatorów do montażu płyt. Dzięki połączeniu szeregu automatycznych procedur bezpieczeństwa z unikalną ergonomią maszyny system oferuje automatyczny montaż płyty dla maksymalnej szerokości cylindra 700 mm (27,5 cala) w ciągu niespełna jednej minuty przy tolerancji 5 mikronów.

Przy projektowaniu wewnętrznej konfiguracji urządzenia Label AutoMounter firma Heaford bazowała na swoim najlepiej sprzedającym się systemie montażowym FTS. Dwie kamery są umieszczone poniżej manipulatorów cylindra i płyty w celu zapewnienia łatwego dostępu, a także ograniczenia wymiarów urządzenia do minimum. Interwencja operatora ogranicza się do prostego umieszczenia cylindra w sterowanym wrzecienniku i luźnego pozycjonowania płyty ponad zakrzywionymi manipulatorami. Następnie AutoMounter przejmuje pieczę nad precyzyjnym ustawieniem płyty, by następnie zakończyć proces za pomocą zintegrowanego dolnego wałka prowadzącego.

Sterowanie procesem jest realizowane za pomocą prostego, wielojęzycznego interfejsu graficznego, przy czym ustawienia mogą być dokonane z zewnątrz, zaprogramowane ręcznie przez operatora lub w trybie szkoleniowym. System może zapisywać i przywoływać ponad 10 000 zapisanych prac, umożliwiając również nadpisywanie parametrów w trybie ręcznym. Dostępne są także modele do montażu bezpośrednio na tulei.

Ponadto Label AutoMounter może być wyposażony w wiele innych dodatkowych opcji, takich jak np. funkcja Precision Plate Cutter, umożliwiająca precyzyjne łączenie płyt z odstępem do 0,3 mm, co może stanowić opłacalną alternatywę dla tulei drukowych. 

Po pomyślnym wprowadzeniu i wzbogaceniu rynku druku szerokowstęgowego o system AutoMounter dedykowany opakowaniom giętkim, ze sprzedażą na 5 kontynentach, Sally-Anne Heaford, dyrektor zarządzająca w firmie JM Heaford, patrzy z optymizmem na przyszłość nowego rozwiązania firmy dla branży etykiet. Opinie pierwszych użytkowników naszego AutoMountera były bardzo pozytywne; klienci są na dobrej drodze do uzyskania prognozowanego zwrotu z inwestycji, który określiliśmy z góry, opierając się na istniejących wymaganiach produkcyjnych – mówi Sally-Anne Heaford. – W rzeczywistości odkrywają oni (klienci – przyp. red.), że przyzwyczaili się już do dodatkowego czasu, jaki uzyskali dzięki naszemu rozwiązaniu i odkrywają więcej możliwości zwiększania wydajności oraz całkowitego poziomu produkcji. Przy dzisiejszej tendencji do częstszej zmiany prac i mniejszych nakładów w produkcji etykiet nasz Label AutoMounter może znacząco przyczynić się do wspierania zalet druku flekso w zestawieniu z drukiem cyfrowym.

Na podstawie materiałów firmy JM Heaford opracował TP