We wrzeniu w rzeszowskiej drukarni Geokart została zainstalowana nowa maszyna arkuszowa japońskiej firmy Komori Đ Lithrone L-428 New. Była to pierwsza od wielu lat dostawa nowej maszyny tej japońskiej firmy na rynek polski i Đ co ciekawe Đ pierwsza w Europie instalacja maszyny z nowej, udoskonalonej serii, pokazanej szerokiej publice po raz pierwszy na targach Igas 2003 w Tokio.
W dniach 21-22 padziernika dostawca maszyny i wyłšczny dystrybutor na obszarze Polski, firma Reprograf, zorganizował w Rzeszowie ăwyjazdoweÓ Dni Otwarte, w których wzięło udział prawie 50 klientów firmy. Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w drukarni Geokart i pokazu uruchomionej przed miesišcem maszyny, którš obecny na Dniach Otwartych Hideo Ozawa, odpowiedzialny w firmie Komori m.in. za sprzedaż maszyn drukujšcych na rynek europejski, okrelił jako ăbardzo znaczšcy kontrakt w działalnoci firmy na rynku rodkowoeuropejskimÓ.
Zainstalowany w rzeszowskiej drukarni model to półformatowa maszyna 4-kolorowa, umożliwiajšca zadrukowywanie z prędkociš maksymalnš 15 tys. arkuszy/h. W maszynie z nowej serii firma Komori wprowadziła szereg nowych rozwišzań (o czym nieco dalej). Maszyna zainstalowana w Geokarcie została też wyposażona w Komori Management System, odpowiedzialny za zarzšdzanie maszynš i produkcjš oraz system PCC umożliwiajšcy m.in. automatyczne ustawianie kałamarzy farbowych na podstawie danych uzyskanych z przygotowalni.
Japońskie rozwišzania w ofercie Reprografu
Po prezentacji maszyny uczestnicy Dni Otwartych przenieli się do przepięknie położonego pałacyku w Sieniawie, gdzie odbyło się seminarium techniczne powięcone maszynom drukujšcym Komori oraz systemom CtP firmy Screen oferowanym przez Reprograf (w tym miejscu warto dodać, że przed rokiem firma Geokart zakupiła w Reprografie nawietlarkę do filmów Screena).
Zanim jednak rozpoczęła się oficjalna częć sympozjum, prezes Reprografu Jarosław Stradowski odebrał certyfikat ăNajlepsza Jakoć Usług 2003Ó, przyznany przez Europejski Instytut Jakoci. Certyfikat ten jest potwierdzeniem wysokiego poziomu usług wiadczonych przez firmę Reprograf.
Seminarium rozpoczšł Hideo Ozawa, dyrektor ds. eksportu w firmie Komori. Przedstawił on wiele interesujšcych informacji na temat tej japońskiej firmy, która w tym roku obchodzi 80-lecie istnienia. Hideo Ozawa krótko przedstawił historię Komori, wymieniajšc ăkamienie miloweÓ takie jak wprowadzenie pierwszego na wiecie systemu automatycznej zmiany płyt w maszynie arkuszowej w 1990 roku czy też wyprodukowanie pierwszej na wiecie pełnoformatowej maszyny arkuszowej wyposażonej w system nawietlania płyt (direct imaging) w 2000 roku.
Z dużym zainteresowaniem uczestnicy sympozjum przyjęli informacje na temat udziałów rynkowych Komori w Europie w poszczególnych klasach formatowych. Mimo że dane pochodziły z roku 2001, nie odbiegajš one zbytnio od obecnego stanu rzeczy. I tak np. w klasie B2 firma Komori posiadała wówczas 32% udziałów w rynku brytyjskim i 45% w rynku francuskim. Z kolei w pełnym formacie udziały te przedstawiały się następujšco: 22% w Wielkiej Brytanii i 35% we Francji. Co ciekawe, Komori ma bardzo wysokie udziały w rynku maszyn zwojowych. Jak wynika z danych przedstawionych przez Hideo Ozawa, w połowie 2002 roku w klasie maszyn 16-stronicowych udziały japońskiego producenta w krajach Unii Europejskiej wynosiły aż 48%.
Jako drugi wystšpił Andrzej Sochoń, który przedstawił uczestnikom seminarium zalety termicznej technologii nawietlania płyt, stosowanej m.in. w rozwišzaniach firmy Screen. Prelegent zaprezentował też aktualnš ofertę Screena w tej dziedzinie, szczególny nacisk kładšc na ostatniš premierę Đ pełnoformatowy system PlateRite 8800, majšcy być Đ jak zapewnia producent Đ flagowym okrętem w portfolio firmy. Sporo miejsca powięcono technologii nawietlania GLV, która Đ poczštkowo zastosowana tylko w jednym, wielkoformatowym modelu Screena PlateRite Ultima Đ jest obecnie wprowadzana także w mniejszych urzšdzeniach firmy.
Następnie Tadeusz Figurski zaprezentował program sprzedaży firmy Komori, która poza najbardziej znanymi z rynku offsetowymi maszynami arkuszowymi i zwojowymi produkuje też chociażby offsetowe maszyny wšskowstęgowe czy Đ o czym nie wszyscy wiedzš Đ specjalistyczne maszyny do drukowania banknotów (jako jeden z dwóch producentów na wiecie). Tadeusz Figurski zaprezentował nowoci Komori z targów Igas 2003, wród których znalazły się m.in. nowe serie maszyn: półformatowe maszyny Spica 26/28 (oferowane również z systemem odwracania arkusza), maszyny pełnoformatowe S40, a także maszyny półformatowe Lithrone L-26/L-28 New (dostępne też w wersji z odwracaniem arkusza), których pierwszy egzemplarz w Europie trafił do Rzeszowa. I włanie tym maszynom wiceprezes Reprografu powięcił najwięcej czasu.
Nowa rodzina maszyn półformatowych Lithrone 26/28 New powstała na bazie serii znanej z rynku od wielu lat. W pokazanych na Igas 2003 maszynach firma Komori Đ poza nowym design Đ wprowadziła szereg udoskonaleń technologicznych. I tak w zespole farbowym zastosowano nowo zaprojektowany kałamarz farbowy ze zredukowanš liczbš stref (w wersji 28-calowej jest ich 22) oraz niezależne napędy duktorów. Optymalnš kontrolę warstwy farby ma zapewnić nowy układ wałków farbowych. Komori zastosowała wałki o różnej rednicy; nowociš sš cztery oscylacyjne nadajšce wałki wodne oraz Đ znajdujšce się nad nimi Đ dodatkowe wałki dociskowe. Zespół drukujšcy maszyny Lithrone 26/28 cechuje pełna automatyzacja, tak w zakresie mycia cylindrów porednich (gumowych), jak i cylindrów dociskowych. Oba procesy sš sterowane zdalnie z pulpitu centralnego. Wród innych udoskonaleń warto wymienić czujnik poziomu wody oraz ultradwiękowš kontrolę podwójnych arkuszy. Maszyna Lithrone L-428 NEW, a więc taka, jakš zakupiła firma Geokart, drukuje na arkuszach o formacie od 200 x 280 do 520 x 720 mm (opcjonalnie 520 x 740 mm), o gruboci z zakresu 0,04-0,8 mm.
Na zakończenie pierwszej częci seminarium (kontynuacja miała miejsce następnego dnia) Mirosław Serczyk z firmy BASF Poligrafia Polska zaprezentował zalety nowej serii farb o nazwie Novaspace. Włanie tych farb użyto podczas pokazu maszyny Komori w drukarni Geokart.
Drugi dzień seminarium rozpoczšł Paweł Szpil z działu prepress Reprografu, który przedstawił referat pod tytułem ăCIP3 Đ różne drogi prowadzš do celu. Połšczenie maszyny drukujšcej z działem prepressÓ. A rzecz traktowała o standardzie wymiany danych między cyfrowš przygotowalniš, halš maszyn, a także Đ coraz częciej Đ introligatorniš, czyli plikach typu PPF, będšcych wspólnym dziełem firm zrzeszonych w konsorcjum CIP3. Warto przypomnieć, że w 2000 roku konsorcjum podjęło dezycję o przyjęciu nowego formatu danych, nazywanego CIP4 bšd JDF (Job Definition Format).
Na zakończenie sympozjum ponownie wystšpił Tadeusz Figurski, który przybliżył zainteresowanym szczegółowe parametry nowej serii pełnoformatowych maszyn Komori Đ S40.
Tu Đ podobnie jak w przypadku serii Lithrone 26/28 Đ również zastosowano nowe rozwišzania technologiczne, maszyny pokazane na Igas 2003 posiadajš też nowy design.
***
Dwudniowa impreza, obfitujšca również w atrakcje o charakterze pozamerytorycznym, została bardzo dobrze przyjęta przez klientów Reprografu. Przyjechali oni do dalekiego Rzeszowa z całej Polski Đ z Wrocławia, Szczecina, Malborka, Zielonej Góry, Poznania, aby zapoznać się z włanie wprowadzonymi na polski rynek maszynami. Dowiadczenie to było tym bardziej interesujšce, że wprowadza je na nasz rynek firma, która swojš przygodę z maszynami drukujšcymi dopiero zaczyna. I trzeba przyznać, że poczštek ma naprawdę obiecujšcyÉ SS