Bezpieczeństwo i ekologia na pierwszym planie
18 cze 2019 10:02

Firma UPM Raflatac odpowiada na potrzebę przyjaznych środowisku rozwiązań poprzez ofertę materiałów etykietowych PE Lite, dedykowanych rynkom żywności, kosmetyków i chemii gospodarczej. Nowe materiały do etykiet farmaceutycznych o właściwościach zabezpieczających pomagają natomiast w walce z podróbkami leków. 

PE Lite – ekologia i ekonomia

Firma UPM Raflatac stawia na rozwiązania etykietowe przyszłości poprzez ofertę przyjaznych środowisku produktów dla europejskich rynków żywności, kosmetyków i chemii gospodarczej. Korzystanie z folii PE Lite stwarza firmom nowe możliwości realizacji celów związanych ze zrównoważonym rozwojem przez ograniczenie zużycia materiałów i optymalizację zasobów. Oferta folii PE Lite stanowi doskonały przykład przyjaznych środowisku produktów umożliwiających właścicielom marek zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania konsumentów na bardziej ekologiczne materiały. Folia PE Lite jest cieńsza i lżejsza niż tradycyjna folia z polietylenu dzięki cieńszemu materiałowi wierzchniemu i podkładowi oraz klejowi o niższej gramaturze. Dzięki wybraniu oferty folii PE Lite właściciele marek mogą stać się liderami w dziedzinie przyjaznych środowisku etykiet i wyróżnić się na tle konkurencji przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności na każdym etapie cyklu eksploatacji. Zauważalne są też korzyści ekonomiczne: produkty z serii PE Lite są cieńsze, więc umożliwiają wyprodukowanie większej ilości etykiet z jednej rolki, a same rolki są dłuższe, co oznacza mniej przestojów związanych z wymianą rolek. Dodatkowe korzyści to na przykład oszczędność energii, redukcja ilości odpadów i niższe koszty transportu.

Oferta folii PE Lite stanowi naszą odpowiedź na oczywiste oczekiwania rynku w kwestii redukcji ilości materiałów opakowaniowych. Umożliwia ona właścicielom marek zoptymalizowanie zużycia surowców i realizację celów zrównoważonego rozwoju poprzez zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko – wyjaśnia Jan Hasselblatt, dyrektor ds. rozwoju działalności w segmencie kosmetyków i chemii gospodarczej w firmie UPM Raflatac. – Nasza oferta pozwala firmom wprowadzić obszar wzornictwa opakowań na wyższy poziom przy jednoczesnej poprawie wydajności i demonstracji zaan- gażowania w dziedzinie przyjaznych środowisku opakowań.

Etykietowe rozwiązania przyszłości

UPM Raflatac rozszerza również ofertę rozwiązań etykietowych, aby pomóc firmom farmaceutycznym w zwiększeniu bezpieczeństwa pacjentów dzięki opakowaniom zabezpieczonym przed próbami manipulacji. Rozwiązania te są prostym sposobem na zapewnienie pełnej zgodności z dyrektywą UE, dotyczącą sfałszowanych produktów leczniczych w zakresie opakowań leków wydawanych z przepisu lekarza i produktów wysokiego ryzyka wydawanych bez recepty.

Dzięki etykietom wyposażonym w system ochrony przed niepożądanym otwarciem pacjenci mogą mieć pewność, że leki są autentyczne i nie zostały naruszone. Rozwiązania firmy UPM Raflatac przeznaczone do stosowania z klejem RP62EU do materiałów farmaceutycznych obejmują całą gamę zabezpieczeń umożliwiających weryfikację naruszenia opakowania, które powodują wyraźne, nieodwracalne uszkodzenia lub modyfikację opakowania bądź etykiety. Nie mają one jednak wpływu na łatwość otwierania opakowania: przezroczyste etykiety powodujące rozdzieranie kartonowego opakowania, etykiety z efektem Void, które na stałe odsłaniają ukryty wzór lub tekst oraz delikatne etykiety-pieczęcie, które pękają lub ulegają uszkodzeniom. Dostępne są również dodatkowe opcje takie jak efekty holograficzne.

Oferta UPM Raflatac obejmuje również luminescencyjne kleje ujawniające próby manipulacji, które pomagają sprawdzić, czy etykiety znajdują się na swoim miejscu i czy są prawidłowo przyklejone. Luminescencyjny klej RP62 EUL jest przeznaczony do popularnych systemów czujników, natomiast nowe rozwiązanie Red Luminescent stosowane z klejem RP62 EU jest zgodne z innowacyjnym systemem weryfikacji obecności, który można zamontować w istniejących maszynach, aby sprawdzić ze 100-procentową dokładnością, czy etykiety znajdują się na opakowaniu, niezależnie od jego koloru i konstrukcji. Materiał etykietowy Red Luminescent jest przezroczysty w normalnych warunkach oświetlenia, ale świeci na czerwono w świetle ultrafioletowym czujnika.

Firma UPM Raflatac koncentruje się na rozwoju materiałów w oparciu o potrzeby branży, przewidując zmiany przepisów i prognozując popyt na rynku – mówi Markku Pietarinen, dyrektor segmentu produktów farmaceutycznych, UPM Raflatac EMEIA. – Nasza nowa, rozszerzona oferta materiałów do etykiet zabezpieczających dla przemysłu farmaceutycznego umożliwia łatwe wdrożenie dzięki połączeniu wielu skutecznych rozwiązań w zakresie weryfikacji prób naruszenia opakowania, które doskonale współgrają z istniejącymi opakowaniami. Razem tworzymy rozwiązania etykietowe przyszłości.  AN