Białostockie spotkanie z wydawcami
6 gru 2016 14:46
6 września – u schyłku lata, na progu jesieni – Białostockie Zakłady Graficzne oraz firma Europapier-Impap zaprosiły przedstawicieli wydawnictw do Białegostoku, obiecując prócz oficjalnych prezentacji także moc atrakcji w plenerze, czemu wybitnie sprzyjała aura.
Było to pierwsze oficjalne wystąpienie prezesa BZGraf. Lecha Rutkowskiego w nowej funkcji. Z okazji tej inauguracji w spotkaniu wzięli udział marszałek Sejmiku Województwa Podlaskiego, wojewoda podlaski oraz przewodniczący rady nadzorczej BZGraf., których prezes powitał na wstępie. Obecni byli również Franz Rankl, prezes Europapier-Impap i Harald H. Egger, dyrektor zarządzający firmy Salzer Papier GmbH produkującej papiery książkowe znajdujące się w ofercie Europapieru-Impapu. Licznie stawili się najważniejsi goście – wydawcy współpracujący z organizatorami imprezy.
Po oficjalnym powitaniu uczestnicy spotkania podczas zwiedzania drukarni zapoznali się z jej możliwościami produkcyjnymi, zwłaszcza z procesem produkcji oprawy twardej.
Druga część imprezy odbyła się w ośrodku rekreacyjnym w Lipowym Moście. Tu firma Europapier-Impap miała okazję przedstawić nowy produkt, który właśnie wprowadza na polski rynek: tekturę do oprawy twardej o nazwie Duroboard. Określona jako produkt alternatywny wobec znanych tektur introligatorskich, stanowi ona pochodną tektury falistej i jest wyraźnie ukierunkowana na zastosowania introligatorskie. Jej zalety to m.in.: znacznie niższa gramatura w stosunku do grubości arkusza niż w przypadku zwykłych tektur introligatorskich, a w związku z tym mniejsza waga wyrobów gotowych (30-50%) mająca znaczenie zwłaszcza w przypadku podręczników lub wysyłki pocztowej; większa wytrzymałość arkusza ze względu na konstrukcję tulejową; gwarancja wysokiej jakości w wyniku obustronnego kaszerowania zapewniającego taki sam stopień gładkości z obydwu stron (możliwe jest kaszerowanie surowcami już od 115 g/m2). Tektura jest dostępna w gramaturach od 773 do 1001 g/m2 i grubościach od 2,03 do 3,37 mm. Można ją stosować do produkcji okładek przy oprawie twardej, displayów, albumów do zdjęć, podkładów do kalendarzy itp. Producentem tektury jest austriacka firma Duropak.
Drugim omawianym produktem były papiery wytwarzane przez Salzer Papier GmbH, fabrykę w St. Pulten (Austria) specjalizującą się w bezdrzewnych papierach do druku książek, zwłaszcza papierach objętościowych. Fabryka zatrudnia blisko 100 osób, a jej zdolność produkcyjna wynosi 26 tys. ton rocznie, z czego blisko 97% stanowi eksport głównie do Niemiec, Francji, W. Brytanii i krajów Beneluksu.
Prezentowany papier objętościowy Salzer Eos o stopniu spulchnienia 1,2-2,2 występuje w gramaturach od 60 do 150 g/m2. Charakteryzuje się m.in.: obustronną gładkością, brakiem pylenia podczas cięcia, dobrą zadrukowalnością, odpornością na żółknięcie i starzenie (100% bezdrzewny). Co również istotne, odpady powstające w czasie produkcji mogą zostać powtórnie przetworzone.
Po prezentacjach uczestnicy spotkania wyruszyli na grzybobranie, a wieczorem czekały na nich ognisko oraz zabawa przy muzyce na żywo. Dla wielu wydawców była to też okazja do podziękowania za wieloletnią współpracę prezes Antoninie Kuchlewskiej, która tę imprezę przygotowała, a następnie miała okazję w niej uczestniczyć już tylko w charakterze gościa.
Następnego dnia można było zwiedzić muzeum ikon w Supraślu oraz wystawę poświęconą historii drukarstwa pt. „Czarno na białym”.