Caffeprint.eu podnosi poprzeczkę
22 lip 2019 11:49

W odpowiedzi na rosnącą liczbę klientów i zleceń działająca 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu drukarnia internetowa Caffeprint.eu zakupiła w ostatnim czasie kolejną maszynę drukującą marki Manroland – R704 LV Evolution. Nie tylko zwiększyła ona wydajność zakładu, ale także zredukowała czas potrzebny na produkcję zamówień i wpłynęła na jeszcze wyższą ich jakość. 

Pionierzy web-to-print

Caffeprint.eu od lat znajduje się w czołówce wiodących serwisów web-to-print w naszym kraju. Nasze obecne sukcesy, m.in. stale powiększająca się liczba klientów i możliwość konfigurowania w naszym serwisie niemal każdego produktu do druku według własnych upodobań i potrzeb z dużą liczbą dowolnych uszlachetnień, oparte są na ogromnym doświadczeniu, jakie mamy w branży poligraficznej, naszej transparentności i terminowości – mówi Daniel Nowaczyk, właściciel drukarni. – Śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy twórcą wielu funkcjonalności ułatwiających złożenie zamówienia przez internet. W zakresie wspomnianych uszlachetnień produktów, dostępnych w niskich nakładach oraz atrakcyjnych cenach, a także systemów wysyłania zamówień na kilka adresów jednocześnie, nietypowej gramatury niektórych obsługiwanych produktów – możemy określić siebie jako pioniera w tym segmencie rynku, który powyższe funkcjonalności wdrożył już 10 lat temu. W kontekście rozwiązań IT w drukarni Caffeprint.eu należy jeszcze wspomnieć o kilku: systemie zamówień produktów poligraficznych zintegrowanym z systemem sprawdzania plików i raportowania potencjalnych problemów, podglądem masek uszlachetnień, a także pełnej kontroli produkcji. Drukarnia uruchomiła m.in. pierwszą w Polsce automatyczną cyfrową linię uszlachetnień w zakresie lakieru UV wybiórczego oraz aplikacji folii metalicznych w formacie B2. Dzięki niej w ciągu 24 godzin wykonujemy nawet najbardziej precyzyjne uszlachetnienia, które w tradycyjnych technologiach trwają tydzień albo dłużej – wyjaśnia Daniel Nowaczyk. – Dzięki pełnej integracji z systemem firmy kurierskiej transparentnie obliczamy koszty wysyłki w zależności od rodzaju zamawianych produktów. Wszystko to doceniają nasi klienci, dlatego też ich liczba stale rośnie. W ślad za tym obserwujemy również w naszej działalności obecne w branży trendy: spadające nakłady i ich różnorodność. Aby sprostać oczekiwaniom rynku i nieustannie się rozwijać, potrzebne nam były kolejne inwestycje. Jedną z nich jest zakup nowej maszyny drukującej Manroland – R704 LV Evolution.

Sprawdzony dostawca

Ta maszyna to kolejne rozwiązanie tego producenta w naszym parku maszynowym – dodaje Janusz Hajduk z drukarni Caffeprint.eu. – Z marką Manroland jesteśmy związani od 2008 roku. Przy okazji tego zakupu zależało nam na tym, aby kontynuować realizację zamówień w technologii konwencjonalnej z lakierem dyspersyjnym, gdzie wszystkie surowce (farby i lakiery) mają atesty PZH. Potrzebowaliśmy maszyny, która zwiększy naszą wydajność, skróci czas realizacji zamówienia (a tu jest to możliwe m.in. dzięki redukcji czasu narządzania), przyniesie oszczędności w zakresie makulatury rozbiegowej, co ostatecznie wpłynie na koszt całego zamówienia, a także podniesie poprzeczkę w zakresie jakości dzięki nowoczesnym rozwiązaniom kontrolno-pomiarowym. Nasza konfiguracja w tym zakresie jest niecodzienna w celu uzyskania przewagi jakościowej; większość drukarń konfiguruje swój park maszynowy jedynie pod kątem zminimalizowania kosztów produkcji. W naszej firmie – oprócz optymalizowania kosztów produkcji – podnosimy poprzeczkę jakościową, wyposażając maszyny dodatkowo np. w inspekcję w trybie inline, pozwalającą na weryfikację każdego arkusza pod kątem uszkodzeń druku. Przy wyborze kolejnej maszyny braliśmy pod uwagę wiodących na rynku dostawców. Urządzeniem spełniającym nasze warunki po raz kolejny okazała się maszyna z oferty Manroland Sheetfed. Firmę i jej serwis znamy od lat. Przed zakupem swoją decyzję poprzedziliśmy licznymi testami, jakie odbyły się w jej fabryce w Offenbach. Nasze doświadczenie we współpracy z tą firmą, dobre relacje i sprawny przepływ informacji zadecydowały o ostatecznym wyborze maszyny z jej oferty.

Pełna automatyzacja

Oprócz wspomnianych systemów umożliwiających uzyskanie przewagi jakościowej maszyna Manroland R704 LV Evolution została również wyposażona w szereg rozwiązań automatyzujących proces narządu i produkcji, pozwalających na oszczędność czasu, farby i papieru, a także minimalizujących konieczność interwencji operatora. Za pełną automatyzację procesu drukowania odpowiada opcja Quick Change Job, dzięki której jeszcze podczas drukowania pierwszego zlecenia możliwe jest wstępne przygotowanie układu farbowego do drukowania kolejnego, co nie tylko skraca czas narządu, ale również przyczynia się do zmniejszenia zużycia farby i makulatury – mówi Krzysztof Pietrzak, dyrektor zarządzający Manroland Polska. – Wszystkie procesy przygotowawcze i ustawienia będą się dokonywały automatycznie i równolegle z procesem mycia wałków i cylindrów po druku poprzedniego zlecenia oraz wymianą płyt, która dzięki systemowi APL również odbywa się automatycznie i, co ważne, bez fizycznej obecności operatora. Proces narządu maszyny został dzięki temu skrócony do poniżej 7 minut i to bez udziału operatora.

Inline Color Pilot oraz Inline Register to dwie funkcje umożliwiające szybkie i oszczędne spasowanie odbitki oraz ustawienie kolorystyki – umieszczone obok siebie na całej szerokości arkusza głowice densytometryczne dokonujące pomiaru nafarbienia arkusza i jednocześnie paser umieszczony w pasku kontrolnym jako znacznik dodatkowy sprawiają, że proces pasowania odbywa się automatycznie, bez ingerencji operatora i powoduje zużycie zaledwie trzydziestu kilku arkuszy makulatury. Do zmniejszenia ilości makulatury przyczyniają się również system Quick Change Start, czyli załączenie transportu arkuszy papieru dopiero po wejściu maszyny na pełne, stabilne obroty, na których pracuje już do końca zlecenia lub po osiągnięciu prędkości, z jaką maszyna drukowała poprzednio oraz LCS (Low Coverage Stabilization), który eliminuje konieczność stosowania pasków wybierających farbę i umożliwia automatyczne wycofywanie farby z układu farbowego w przypadku minimalnego pokrycia arkusza, a także TripleFlow – dodaje Krzysztof Pietrzak. – Na tę ostatnią funkcję składają się dwie opcje: rozdział układu farbowego i możliwość wykorzystania go jako trzech różnych układów farbowych oraz opcja pozwalająca na największą redukcję makulatury, polegająca na tym, że przy rozruchu, zatrzymaniu czy wznowieniu produkcji układ farbowy automatycznie decyduje o kolejności załączania wałków w celu optymalizacji przekazywania farby na arkusz.

Bezbłędna produkcja

Dostarczona do drukarni Caffeprint.eu maszyna R704 LV Evolution obsługuje podłoża papierowe o grubości od 0,04 do 1 mm niezależnie od sztywności, a także folię do druku offsetowego. Dodatkową jej zaletą, co podkreślają przedstawiciele Caffeprint.eu, jest system Inline Inspector – kamera do wykrywania nieprawidłowości w druku (plamek, kropek, zanieczyszczeń). Innowacyjne rozwiązania, które stosujemy w naszym zakładzie, dają bezpieczeństwo nam, a także naszym klientom, którzy wiedzą, że na czas otrzymają pracę bez błędów – podkreśla Daniel Nowaczyk. – Sprawnie działający system web-to-print, jakim dysponujemy, pozwolił nam się rozwinąć jakiś czas temu, ale przede wszystkim otworzył ogromne możliwości dla naszych klientów. Mogą oni w prosty sposób bez wychodzenia z domu czy biura złożyć u nas swoje zamówienie, a park maszynowy, jakim obecnie dysponujemy, pozwala nam realizować dla nich produkcję wysokiej jakości i w dobrej cenie.

Cieszy nas fakt, że nasze założenia towarzyszące tej inwestycji zostały spełnione. Do naszego parku sprzętowego dołączyła maszyna, która wpłynęła na obniżenie kosztów naszej produkcji przez skrócenie i optymalizację procesu, co pozwala nam teraz na zwiększenie ilości zamówień realizowanych w tej samej jednostce czasu, a to z kolei przekłada się na nasz dalszy rozwój – 

podsumowuje Janusz Hajduk. 

Opracowanie: AN

Artykuł sponsorowany