Canon varioPRINT iX3200 w drukarni SOWA
21 mar 2023 12:42

Drukarnia SOWA wieloletnie doświadczenie w obszarze druku dziełowego łączy z technologiczną nowoczesnością. Przedsiębiorstwo znane w branży poligraficznej na bieżąco inwestuje w najnowocześniejsze systemy do druku cyfrowego. Najnowsza inwestycja drukarni SOWA to zakup inkjetowej cyfrowej kolorowej maszyny arkuszowej marki Canon – varioPRINT iX3200. Jest to pierwsza instalacja tego modelu marki Canon w Polsce. 

Jak podkreśla prezes zarządu drukarni SOWA, Łukasz Wąwoźny, drukarnia dynamicznie się rozwija i cały czas inwestuje w nowe maszyny w obszarze zarówno druku, jak i introligatorni oferując klientom szerokie spectrum możliwości. 

Tym razem wybór drukarni to najwyższej klasy maszyna zapewniająca bardzo wysoką wydajność, możliwość drukowania na pełnym formacie B3, elastyczność i możliwość mieszania mediów w jednym przebiegu, a do tego niespotykaną dotychczas jakość przewyższającą znacznie możliwości kolorowego druku offsetowego. Firma Canon okazała wsparcie przy całym procesie instalacji, szkolenia operatorów oraz wdrożenia technologii i oprogramowania, dzięki czemu cały system drukujący szybko stał się nieodłączną częścią parku maszynowego. 

Urządzenia inkjetowe, wykorzystujące w procesie druku atramenty na bazie wody, stają się coraz bardziej popularne w polskich i zagranicznych drukarniach. To bez wątpienia przyszłość druku produkcyjnego – mówi Jacek Korzeniewski, product manager w Canon Polska. – Dostawcy usług druku, którzy postawili na wdrożenie inkjetu, doceniają wyraźne oszczędności oraz niezrównaną stabilność kolorystyczną. Wiele przedsiębiorstw zwraca także uwagę na aspekt ekologiczny. Nowoczesne atramenty nie zawierają żadnych szkodliwych substancji ani olejów mineralnych, co sprawia, że wydruk jest bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i dla użytkownika. Zauważa-

jąc te wszystkie korzyści, z którymi wiąże się większe zainteresowanie inkjetem całego rynku druku, stale poszerzamy naszą ofertę urządzeń atramentowych. Rodzina urządzeń varioPRINT stanowi jedną z najważniejszych serii w ofercie Canon – podkreśla Jacek Korzeniewski.

Leszek Sienicki – technolog drukarni SOWA tak relacjonuje zmiany w drukarni w wyniku wprowadzenia nowej technologii druku: Nowa maszyna pomogła nam rozwiązać część naszych problemów. Powiększenie formatu druku oraz technologia druku inkjetowego pozwoliły zaproponować nowe rozwiązania dla naszych klientów. Już widzimy, że wysoka prędkość drukowania i niska awaryjność maszyny bardzo wpłynęły na poprawę naszej wydajności. Teraz nawet duże nakłady są drukowane bardzo sprawnie. Dodatkowo jestem pod bardzo dużym wrażeniem, jeżeli chodzi o jakość wydruku. Zastosowanie wysokiej rozdzielczości 1200x1200 dpi w porównaniu ze starszymi modelami drukującymi z rozdzielczością 600x600 dpi daje poprawę jakości druku widoczną gołym okiem. Wydruk jest gładszy, równiejszy, a grafiki są bardziej przyjemne dla oka. Zastosowane skanery i kamery 3D same badają papier oraz jakość wydruku, co pozwala na samodiagnostykę maszyny i działania autokorygujące w celu uzyskania jak najwyższej jakości. Jestem bardzo zadowolony z zakupu nowej maszyny Canon varioPRINT iX3200. Podsumowując, nasi klienci dzięki nowemu urządzeniu zyskują wyższą jakość wydruku i mogą uzyskać gotowy wyrób jeszcze szybciej. Dodatkową zaletą jest fakt, że teraz niektóre komponenty książki nie muszą być wykonywane u podwykonawców, lecz są wykonywane u nas, co również obniży koszt tych produktów. 

Maszyna na papierach powlekanych drukuje w jakości fotograficznej, co pozwoli 

wykonywać książki, których produkcja ze względów jakościowych i technologicznych była do tej pory niemożliwa. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu SOWA umożliwia jako pierwsza druk na papierach, które były do tej pory poza możliwościami maszyny – niskogramaturowych typu OP Medical od 45 g oraz na kartonie Arktika 210 i 230 g. 

Warto zaznaczyć, że możliwości technologiczne i jakość to niejedyne powody, dla których SOWA zainwestowała w tę najnowszą technologię. Łukasz Wąwoźny wspomina także o cenie druku: Do tej pory odpowiedzią na zwiększające się zamówienia na druk kolorowy było dokupywanie kolejnych maszyn tonerowych. Każda maszyna poprawiała jedynie nieznacznie naszą wydajność o około 100 stron A4 na minutę, niestety tylko teoretycznie z powodu awaryjności i technicznej dostępności. Canon daje nam wzrost o ponad 300 stron na minutę, ale ze względu na znikomą możliwość awarii wynikającą z konstrukcji maszyny oraz na bardzo krótkie postoje techniczne po pierwszych tygodniach działania widzimy, że zrównoważyła nam zakup 7-8 maszyn tonerowych. Trzeba tu dodać, że maszynę varioPRINT na zmianie obsługuje tylko jeden operator, co przy tak dużej liczbie maszyn tonerowych wymagałoby 2-3 pracowników. No i najważniejsze – maszyna pozwala na elastyczne podejście do wyceny dzięki możliwości zastosowania kilku rodzajów druku w zależności od rodzaju publikacji. Nie ma też klasycznego modelu „klikowego”, który był barierą dla lepszych cen w stosowanym dotychczas kolorowym druku tonerowym.

Drukarnia SOWA wszystkim wydawcom umożliwia także bezpłatny druk pojedynczego egzemplarza książki w nowej technologii drukowania w celu weryfikacji jakości druku, jego detali, a także odwzorowania barw prac dotychczas realizowanych za pomocą innych maszyn cyfrowych lub tradycyjnych. Zachęcamy do kontaktu z nami i zapoznania się z ink-jetową jakością wydruku kolorowego oferowaną przez flagowy system drukujący marki Canon – podsumowuje prezes drukarni. 

Już od marca drukarnia SOWA otwiera się także na współpracę z innymi drukarniami, oferując m.in. druk arkuszy plano na maszynach tonerowych i inkjetowych w małych i średnich nakładach oraz uszlachetnienia 

– lakier UV oraz hot-stamping 2D i 3D na bezmatrycowej maszynie MGI.

Opracowano na podstawie materiałów  Drukarni SOWA