Instalacja maszyny SHIKI PJ 350 do produkcji etykiet i zadruku folii w firmie Pestila z Wolborza (branża chemiczna), przeprowadzona przez firmę DLM z Gdyni na początku marca, zakończyła się bardzo dużym sukcesem. Pełna instalacja maszyny, wraz z przeszkoleniem załogi i wdrożeniem druku etykiet, trwała 7 dni. Jest to zasługą nie tylko profesjonalizmu grupy instalacyjnej, ale i doskonałego przygotowania zakładu oraz kadry. Mimo, iż nie jest to drukarnia, ale zakład produkujący chemię, osoba odpowiedzialna za dział etykiet miała już bardzo duże doświadczenie w projektowaniu etykiet. Zatem pozostało tylko przeszkolenie w zakresie procedur uruchomienia maszyny i druku etykiet.
Maszyny inkjetowe UV LED, takie jak SHIKI PJ serie, są stosunkowo łatwe w obsłudze, bo cały proces produkcji odbywa się automatycznie. Nawet tak wydawałoby się trudny etap, jak kalibracja głowic do poszczególnych podłoży o różnej grubości, wymaga bardzo niewielkiego udziału operatora. Prócz tego proces kalibracji na danym materiale przeprowadzamy tylko raz, kiedy pierwszy raz chcemy użyć nowego podłoża. Następnie zapamiętujemy ustawienie w programie maszyny i kalibracja będzie dostępna przy następnym użyciu tego materiału do zadruku. Po niedługim czasie w pamięci maszyny znajdują się wszystkie dostępne materiały i kalibracja nie jest już konieczna.
Sam proces drukowania odbywa się zupełnie bezobsługowo, poza zadaniem prac z komputera maszyny i zmianą rolek do druku. Dzięki zainstalowanemu fabrycznie na komputerze PC z oprogramowaniem RIP systemowi zarządzania kolorem możemy, jeszcze na maszynie, poprawić otrzymanego od klienta PDF-a w celu uzyskania dowolnego żądanego odcienia koloru. Maszyna już w podstawowej konfiguracji jest wyposażona w prowadzenie wstęgi BST oraz uzdatniacz Corona. Wstępne podsuszanie kropli (Pinning LED UV) jest dostępne w standardzie wraz z chłodzeniem cylindrów cieczą. Wszystkie te urządzenia są już wliczone w cenę, dzięki czemu koszt zestawu o bogatym wyposażeniu staje się bardzo atrakcyjny.
Elementy takie jak chłodzone cylindry i podsuszanie kropli po każdym kolorze lampami UV LED to nie tylko doskonała jakość wydruku w związku z brakiem przyrostu powierzchni kropli, lecz także absolutna konieczność przy materiałach termicznych i folii termokurczliwej. Dzięki temu wydruki na materiałach bardzo czułych na temperaturę udają się znakomicie. Suszenie zadruku tylko lampami UV LED, które mają możliwość płynnego regulowania mocy, to wielki atut. Maszyna cyfrowa SHIKI jest jedną z niewielu radzących sobie w tym obszarze drukowania nawet na materiałach trudnych tak jak tekstylne typu Nylon czy Tyvek. Nie wspomnę o wielokrotnie niższym zużyciu prądu i 20-krotnie dłuższym życiu lampy UV LED od japońskiego lidera USHIO (średnio 20 000 godzin pracy).
Możliwość dowolnej konfiguracji kolorów (CMYK, CMYK+biały, CMYK+biały+lakier) w dowolnej szerokości od 108 mm do 650 mm tworzy z maszyny cyfrowej SHIKI PJ produkt odpowiadający na każde zapotrzebowanie. Najczęściej sprzedawane są maszyny o szerokości 350 mm, jako standard w branży. Głowica dodatkowa, wykorzystywana do lakieru wybiórczego, może również zostać użyta do koloru spotowego. Sam proces zmiany głowicy i jej czyszczenia jest bardzo prosty i dość szybki do opanowania. Głowice CMYK nie wymagają codziennego czyszczenia, chyba że zmieniamy kolor.
Maszyna cyfrowa SHIKI PJ serie jest wyposażona w głowice Kyocera o rozdzielczości 600x1200 dpi i zmiennej wielkości kropli od 3 pl do 13 pl. Daje to niezwykle wysoką rozdzielczość efektywną o 4-stopniowej skali szarości. Dzięki temu zarówno zarys rysunku, bardzo drobny tekst, jak i stopniowe przechodzenie półcieni są doskonale odtwarzane. Szybkość drukowania 50 mb jest wystarczająca dla tego rodzaju zleceń na maszynę cyfrową. Największą niespodzianką dla nabywcy jest jednak bardzo niewielka konsumpcja tuszu – zapewne jest to najbardziej oszczędna maszyna na rynku maszyn inkjetowych UV. Przy porównaniach, których przecież dokonujemy codziennie, okazuje się, że zużycie tuszu jest nawet do 40 proc. niższe niż u naszych konkurentów (oczywiście w porównaniu z taką samą technologią inkjetową). Wygląda na to, iż koszt druku na maszynie SHIKI PJ jest najniższy spośród znanych nam maszyn cyfrowych.
Maszyny SHIKI są legendą w świecie drukarskim, w szczególności ze względu na ich niebywałą precyzję mechaniczną. Również w maszynie cyfrowej, która jest dopiero od 4 lat na rynku, można zauważyć niezmierną dokładność wykonania i precyzję przenoszenia podłoża. Dzięki temu można zadrukowywać nawet bardzo rozciągliwe i trudne materiały. Dla szczególnie cienkich i rozciągliwych podłoży, np. folii czy tekstyliów, dostępna jest wersja z centralnym cylindrem, który ogranicza rozciąganie podłoża. Na takim centralnym cylindrze nawet druki kolorowe wychodzą doskonale.
Konfrontując zalety maszyny: tani wydruk, doskonałą jakość, bogate wyposażenie w standardzie i możliwość zadruku materiałów termoczułych z dość rozsądną jej ceną, nie da się ukryć, że jest to bardzo atrakcyjna propozycja dla tych, którzy potrzebują maszyny niedrogiej, dobrej jakościowo i łatwej w obsłudze. Ten ostatni element, zważywszy na braki kadrowe i ograniczone możliwości pozyskania kadry z wieloletnim doświadczeniem, może być decydujący. Jak ważny to element, wiedzą wszyscy użytkownicy, którzy mają już maszyny cyfrowe o wielkich wymaganiach serwisowych.
Zbigniew Karapuda