Cięcie w klasie Premium
24 kwi 2017 08:09

Dokładne i szybkie cięcie materiałów tekstylnych, zawierających w składzie poliester – szczególnie tych zadrukowanych – stanowiło od zawsze mniejsze lub większe wyzwanie produkcyjne dla dostawców usług druku, działających na rynku komunikacji wizualnej.

Ma to związek z wieloetapowym i relatywnie bardziej skomplikowanym – w porównaniu z innymi podłożami – procesem druku materiałów tekstylnych. Wysoka temperatura, wykorzystywana na każdym etapie procesu (druk, utrwalanie kolorów, transfer wydruku z papieru na tekstylia) wpływa na powstawanie zniekształceń materiału tekstylnego, a co za tym idzie, wydrukowanej na materiale grafiki. Wszelkie efekty rozciągnięcia, zwężenia, przesunięcia grafiki, na całej długości zadrukowanej roli, muszą zostać uwzględnione lub zneutralizowane podczas procesu wycinania.

21Inwestując w ploter stołowy do cięcia materiałów tekstylnych, powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe zagadnienia oraz cechy, jakimi powinien się on charakteryzować. Pozwoli to przyszłemu użytkownikowi cieszyć się szybką i sprawną produkcją przez długie lata.

Szybkość cięcia plotera

Powszechnie wiadomo, że prędkość cięcia zależy od wielu czynników takich jak stopień skomplikowania linii cięcia, sposób zaprojektowania linii cięcia, jakość krawędzi materiału, jaką chcemy uzyskać. Nie bez znaczenia jest jednak mechaniczna prędkość samego plotera. Stanowi ona niejako podstawę, fundament dla pozostałych czynników określających, jak szybko możemy wyciąć dany element. Plotery stołowe uznanej, niemieckiej marki Bullmer serii Premiumcut mogą pracować z przyspieszeniem sięgającym 2 g oraz prędkością do 2 m/s. Jest to możliwe dzięki unikalnej konstrukcji plotera, wyposażonego w dwa silniki napędowe w osi X.

Skaner – optyczny system rozpoznawania znaczników

Jest to bardzo ważny element wyposażenia każdego plotera stołowego, konfigurowanego z myślą o cięciu szczególnie materiałów tekstylnych. To właśnie dzięki owemu systemowi jesteśmy w stanie zneutralizować lub uwzględnić zniekształcenia grafik powstałych podczas wieloetapowego procesu druku materiałów tekstylnych. „Klasyczny” sposób działania systemu optycznego (kamery) polega na automatycznym rozpoznawaniu pojedynczych znaczników – jeden po drugim. Jest to skuteczne rozwiązanie, lecz zajmuje dużo czasu ze względu na konieczność odnajdywania znaczników przez system po kolei. Dodatkowym aspektem wydłużającym cały proces „czytania” znaczników jest dokładność wycinania danego obiektu – im większej dokładności wymagamy, tym więcej znaczników musimy umieścić wokół grafiki i tym dłużej trwa ich szukanie przez system. Firma Bullmer GmbH – producent uniwersalnych ploterów tnących serii Premiumcut – zastosowała dużo bardziej zaawansowane rozwiązanie: skaner znaczników i linii cięcia. W odróżnieniu od metody „klasycznej”, skaner optyczny umieszczony nad całą szerokością stołu do cięcia czyta i skanuje podczas przewijania materiału wszystkie znaczniki jednocześnie. Oznacza to dużą oszczędność czasu i praktycznie ciągłe wycinanie obiektów bez marnowania czasu na czytanie znaczników po kolei. Dodatkową wartość skanera firmy Bullmer GmbH stanowi możliwość użycia samej wydrukowanej grafiki jako punktów odniesienia dla systemu optycznego. Nie musimy zatem drukować znaczników w każdej sytuacji, nie mamy odpadu w postaci materiału z odciętymi znacznikami i oszczędzamy!

Długość i szerokość pola roboczego

Inwestując w dany stołowy ploter tnący do cięcia materiałów tekstylnych powinniśmy dokładnie przemyśleć wielkość pola roboczego plotera. Warto pamiętać, że wykorzystanie systemu optycznego oraz znaczników wiąże się z koniecznością zmieszczenia zarówno grafiki, jak i znaczników w szerokości pola zadruku danej drukarki do materiałów tekstylnych oraz w szerokości pola roboczego plotera. Długość pola roboczego plotera tnącego również powinna zostać dobrze przemyślana. Jeśli będziemy wycinali dużo długich prac/grafik, to im dłuższe pole robocze będzie posiadał ploter, tym lepiej, ponieważ niezależnie od systemu działania plotera wycinającego – im mniej przewinięć danej długiej pracy/grafiki, tym dokładniej i szybciej są one wycinane. Plotery Bullmer serii Premiumcut mogą być konfigurowane aż do szerokości 5 metrów pola roboczego, co stanowi ich unikalną cechę oraz jednocześnie daje duże możliwości posiadaczom drukarek o szerokości zadruku do 5 metrów. Prawdziwym jednak ewenementem wśród producentów ploterów stołowych jest możliwość indywidualnego dobrania długości pola roboczego w ploterach serii Premiumcut. Pole robocze o długości 4, 5, 6 lub nawet 16 metrów nie stanowi problemu dla firmy Bullmer GmbH i jej systemów cięcia.

Prowadzenie materiału podczas odwijania z roli

Materiały tekstylne są wymagającymi podłożami w procesie cięcia. W trakcie odwijania z roli mają tendencje do rozciągania się oraz marszczenia na powierzchni stołu (efekt „gąsienicy”). Z tego też względu ploter stołowy skonfigurowany do cięcia materiałów tekstylnych powinien być wyposażony w zautomatyzowaną, sprzężoną z napędem plotera rolę odwijającą, która utrzymuje materiał w określonym naciągu. Tylko tak odwijane i podawane na stół materiały mają szansę być cięte równo, szybko i bez błędów. Plotery serii Premiumcut mogą być wyposażone w wyżej opisane automatyczne role odwijające z udźwigiem aż do 600 kg (tzw. jumbo role)! Dodatkową bardzo przydatną funkcją mechanizmów odwijających produkowanych przez firmę Bullmer GmbH jest automatyczna korekcja odwijania roli pomiędzy prawą i lewą stroną. Gwarantuje to prawidłowe odwijanie materiału nawet ze źle nawiniętych roli lub roli tzw. przekoszonych, które uległy odkształceniu w procesie zadrukowywania.

Renoma i dorobek techniczny producenta plotera

Z wymienionych powodów cięcie zadrukowanych materiałów tekstylnych jest chyba najtrudniejszym procesem cięcia materiałów podawanych z roli. Z tego też względu powinniśmy przy wyborze producenta plotera stołowego wybierać dostawców z bogatym i ugruntowanym dorobkiem technicznym w kwestii cięcia tekstyliów. Wszelkie eksperymentalne rozwiązania oraz półśrodki nie spełnią naszych oczekiwań w produkcji. Bullmer GmbH zdobywał doświadczenie techniczne w cięciu materiałów tekstylnych jednowarstwowych i wielowarstwowych w przemyśle samochodowym czy lotniczym przez dziesiątki lat. Bogate doświadczenie oraz jakość „made in Germany” pozwalają producentowi oferować 2-letnią gwarancję na wszystkie plotery serii Premiumcut, narzędzia do cięcia oraz elementy peryferyjne – role odwijające, zwijające itp.

Urządzenia marki Bullmer Premiumcut są dostępne w ofercie autoryzowanego dystrybutora na terenie Polski – firmy LFP Industrial Solutions Sp. z o.o.

Tadeusz Wilczek

LFP Industrial Solutions Sp. z o.o.