Co daje nowy system GEW?
6 gru 2016 14:58
Ekologiczny trend ogarnął już niemal każdą dziedzinę życia codziennego i można się z nim spotkać na każdym kroku. Zauważyć go można również w naszej branży, gdzie zarówno producenci rozwiązań poligraficznych, jak i dostawcy usług druku coraz częściej przywiązują wagę do ekologicznego aspektu swojej działalności.
Jednym z producentów dostarczających proekologiczne technologie dla poligrafii jest brytyjska firma GEW specjalizująca się w projektowaniu i wytwarzaniu systemów utwardzania powłok i farb drukarskich. Jej najnowszym osiągnięciem technologicznym w tej kategorii jest energooszczędny system utrwalania światłem UV o nazwie E2C (energy2cure). Zapewnia on zwiększone bezpieczeństwo realizacji nakładu przy pełnej prędkości produkcyjnej z mocą o wartości zaledwie 90 W/cm (230W/cal) i niższym o 42 proc. zużyciu energii (w porównaniu z innymi systemami utwardzania UV). Wszystko to – jak zapewnia producent – bez utraty jakości druku.
Z najwyższą mocą wyjściową UV spośród wszystkich systemów o niskim poborze energii, E2C gwarantuje wystarczającą ilość energii potrzebną do utrwalenia wydruków. Jego użytkownicy mogą oczekiwać wzrostu efektywności, rentowności i redukcji odpadów podłoża wynikających m.in. z niedostatecznego utwardzania. Analogicznie do niższego zużycia energii, E2C pozwala też na 42-procentową redukcję dwutlenku węgla, co wiąże się z pozytywnym wpływem na środowisko naturalne.
Zapewniamy transformację w zakresie utwardzania światłem UV przy wykorzystaniu najnowszych dostępnych technologii, dając naszym klientom bezpieczeństwo druku przy zwiększonej rentowności – mówi Dave Lyus, menedżer marketingu w firmie GEW. – Wraz ze stałym wzrostem kosztów energii i materiałów eksploatacyjnych, bardziej złożonymi formułami farb i cieńszymi podłożami odpady produkcyjne stają się coraz droższe. Ważne jest, że oferujemy technologię UV, która pozwoli na redukcję odpadów i kosztów produkcyjnych oraz zwiększy poziom zaufania i bezpieczeństwa klientów wykorzystujących ten produkt.
Technologia lamp i reflektorów stosowana w systemie E2C jest zaprojektowana tak, aby zapewnić optymalne utwardzanie szerokiego zakresu farb, w tym białych podkładów, czerni sitodrukowej i preparatów niskomigracyjnych. W celu bezpiecznej obsługi pełnej gamy podłoży etykietowych (również materiałów cienkich i wrażliwych na ciepło) system jest całkowicie chłodzony powietrzem i nie wymaga stosowania drogich instalacji wodnych. Dodatkowo system nie wymaga konieczności częstej konserwacji, a łatwość i szybkość wymiany lamp oraz innych części E2C zapobiegają kosztownym przestojom maszyny. Jest to również możliwe dzięki opatentowanemu obiegowi powietrza, który nie przenosi żadnych zanieczyszczeń na lampę i powierzchnię reflektora. Dlatego właśnie nie jest konieczne częste czyszczenie w celu zachowania najwyższej mocy wyjściowej UV.
Istotny jest również fakt, że system wykorzystuje o 52 proc. mniej powietrza z zewnątrz, co ma wpływ m.in. na niższą emisję hałasu, a więc i cichsze środowisko pracy. Wiąże się to również ze zmniejszeniem kosztów eksploatacji przedsiębiorstwa wynikających z ogrzewania i chłodzenia hali produkcyjnej. Szereg tych zalet uzupełnia prawie 50-procentowa oszczędność miejsca, wynikająca z zastosowania systemu łączenia elementów Power Tower.
O zaletach, jakie daje eksploatacja systemu E2C, przekonał się czołowy brytyjski przetwórca etykiet – firma Olympus Labels. Obecnie wykorzystuje ona ten energooszczędny system firmy GEW na swoich 3 maszynach Nilpeter FA-4. Zastosowanie systemu E2C na dwóch maszynach Nilpeter FA-4 wygenerowało dla firmy 21-procentową oszczędność energii w całej fabryce, co pozwoliło przedsiębiorstwu na zainstalowanie nowej maszyny FA-4 już wyposażonej w system E2C.
Na podstawie materiałów firmy GEW opracował KS