ColorNavigator 7 
28 lut 2019 10:08

W grudniu ub.r. EIZO wprowadziło nową wersję ColorNavigator 7, darmowego oprogramowania do kalibracji dodawanego do monitorów graficznych EIZO z serii Color Edge. Jest to kompleksowe rozwiązanie do zarządzania kolorem z możliwością precyzyjnej kalibracji i zarządzania jakością wyświetlanego obrazu. Jako jeden z nielicznych krajów mamy własną wersję językową, którą opracowało lokalne przedstawicielstwo producenta.

ColorNavigator 7 łączy funkcjonalności znane z wcześniejszych aplikacji EIZO: ColorNavigator 6 i ColorNavigator NX, tworząc nowe, udoskonalone rozwiązanie do zastosowań na różnych polach środowisk kreatywnych. 

Różne tryby wyświetlania. ColorNavigator 7 oferuje różne tryby wyświetlania obrazów, użytkownik może więc wybrać tryb odpowiedni dla standardu, w którym pracuje. Co więcej, lista trybów jest dostępna z poziomu menu OSD.

Jednoczesna kalibracja wszystkich trybów. Nowością w Color-Navigator 7 jest możliwość jednoczesnego kalibrowania wszystkich trybów wyświetlania (standardowych), tak by użytkownik nie tracił czasu na zarządzanie każdym z nich oddzielnie. Takie rozwiązanie oszczędza czas i zapewnia, że obrazy na ekranie będą wyświetlane w poprawny sposób, bez względu na to, jaki tryb wybrano.

Harmonogram kalibracji. Aby zapewnić odpowiednią precyzję kolorów, monitor musi być regularnie kalibrowany. Przy wykorzystaniu aplikacji ColorNavigator 7 użytkownik może przygotować harmonogram, według którego monitor będzie automatycznie kalibrował się co określoną ilość czasu, nawet jeśli jest wyłączony. 

Dokładna kalibracja manualna. Czasami konieczne jest ręczne dopasowanie parametrów do specyficznych targetów kalibracji. ColorNavigator 7 pozwala użytkownikowi z łatwością dostosować odcień i nasycenie targetów stworzonych dla proofów wydruków dla wszystkich sześciu podstawowych i dopełniających kolorów (jak również balansu skali szarości), aby otrzymać najbliższe wizualnie dopasowanie kolorów.

Funkcje nowego CN 7 przydatne w poligrafii

Walidacja profili standardowych CMYK, takich jak FOGRA39 i innych, w tym własnych. Funkcja pozwala przy użyciu zewnętrznego oprogramowania, takiego jak PS lub Acrobat, sprawdzić i certyfikować monitor zgodnie z wybranym standardem CMYK. 

Korelacja czujnika. Funkcja umożliwia korelację wzorcowego czujnika, którym kalibrowane są wszystkie procesy w drukarni, z czujnikiem wbudowanym w monitor. Jest to wygodne w środowiskach, w których pracuje wiele monitorów ColorEdge i wykorzystywane jest jedno zestandaryzowane urządzenie pomiarowe.

Sterowanie zewnętrzną lampą referencyjną. Funkcja pozwala w sposób automatyczny ustawić jasność lampy identyczną z jasnością monitora. Dotyczy to wyłącznie lamp JUST (standard JUST Color Communicator1 / JUST Color Communicator2).

Oprogramowanie do zarządzania wieloma monitorami

Funkcja ColorNavigator Network pozwala z jednego miejsca kontrolować i kalibrować wszystkie monitory graficzne z zainstalowanym oprogramowaniem ColorNavigator 7. Taka funkcjonalność jest bardzo przydatna przy softproofingu, gdy konieczne jest, żeby na wszystkich stacjach kolory były wyświetlane w sposób identyczny. Korzystając z aplikacji administrator może skonfigurować tryby wyświetlania, sporządzić harmonogram automatycznej kalibracji, zablokować ustawienia monitorów, żeby uniknąć przypadkowych zmian ustawień kolorów (tylko w serii CG), zarejestrować lub dostosować ustawienia funkcji zarządzania czy importować/eksportować parametry monitora. 

Oprogramowanie współpracuje z większością urządzeń pomiarowych popularnych marek takich jak: Datacolor, Klein, Konica Minolta czy X-Rite. 

Z zalet ColorNavigator w wersji 7 mogą korzystać użytkownicy monitorów z aktualnej oferty, a także wybranych starszych modeli. 

www.eizo.pl

Artykuł sponsorowany