CtP Creo Magnus w firmie Winkowski
6 gru 2016 14:44
Tuż po targach drupa w pilskim zakładzie firmy Winkowski rozpoczšł pracę kolejny system wielkoformatowy Đ Creo Magnus VLF 5570.
Pierwszš nawietlarkš CtP w firmie Winkowski Sp. z o.o. była Heidelberg Trendsetter 3244 w formacie B1 zainstalowana w oddziale firmy w Radzyminie w 1998 roku. Natomiast pierwszy wielkoformatowy system CtP firmy Creo zainstalowano w Pile w listopadzie 1999 roku. Obecnie w zakładach w Pile i Radzyminie pracuje łšcznie 6 systemów: 2 Trendsettery 3244, 1 Trendsetter 3244+ AL, 2 Trendsettery VLF 5067 oraz najnowszy nabytek: Creo Magnus VLF 5570 zainstalowany w czerwcu 2004. Wielkoformatowa nawietlarka CtP Creo Magnus jest nowoczesnym urzšdzeniem zaprezentowanym po raz pierwszy na targach drupa w 2004 roku. W stosunku do poprzedniego modelu Trendsetter VLF została poprawiona funkcjonalnoć, zwiększono maksymalny rozmiar płyt oraz Đ dzięki wyższej mocy głowic i nowej elektronice Đ prędkoć nawietlania. Produktywnoć nawietlarki zwiększono również przez skrócenie czasu między kolejnymi nawietleniami w wyniku zastosowania nowej architektury podsystemu ładujšcego płyty. W odróżnieniu od Trendsettera VLF, Magnus posiada nieruchomy stół, na którym operator umieszcza płyty przeznaczone do nawietlania w następnym cyklu. Na ten sam stół wyładowywane sš również płyty po nawietleniu.
Magnus w drukarni Winkowski wyposażony jest w opcję Dual Plate Loading pozwalajšcš na jednoczesne nawietlanie dwóch płyt formatu B1 lub mniejszych. Dzięki ulepszonemu mechanizmowi pozycjonowania obrazu na płycie możliwe jest również ładowanie blach w orientacji pionowej, co skraca czas nawietlania o kilkadziesišt procent. Przed rozpoczęciem nawietlania głowica sprawdza poprawnoć załadowania płyty i, w przypadku gdy zostanš wykryte ewentualne przekosy, dokonuje korekty nawietlania bšd, gdy przekosy sš zbyt duże, nawietlanie zostaje wstrzymane, a płyta rozładowana. Według Grzegorza Pištka Đ dyrektora ds. przygotowania produkcji w firmie Winkowski Đ zdarza się to bardzo rzadko, ponieważ nawietlarka posiada precyzyjny system ładowania płyt oraz zestaw czujników zapewniajšcych poprawnš pracę. Głowica nawietlarki wykorzystuje sprawdzonš technologię SQUAREspot i nawietla płyty termiczne (830 nm) w rozdzielczoci 2400 dpi z prędkociš 203 mm/min. Wymieniajšc głowicę na szybszy model można zwiększyć prędkoć nawietlania ponadczterokrotnie: do 831 mm/min. Magnus nawietla płyty o gruboci od 0,15 do 0,50 mm w rozmiarach od 490x394 mm do 1394x1778 mm. Precyzja nawietlania okrelana jako parametr powtarzalnoci wynosi 15 mikronów. Drukarnia Winkowski używa do nawietlania płyt negatywowych Creo Mirus oraz KPG DITP Gold.
Niezwykle ważnym czynnikiem w bezawaryjnej pracy systemu jest prowadzenie serwisu poprzez modem bezporednio z Brukseli, w zwišzku z czym ewentualne problemy w pracy systemu rozwišzywane sš natychmiast bez kosztownych przestojów.
Od kilku już lat w firmie Winkowski nie znajduje zastosowania technologia tradycyjnego nawietlania płyt. Zdecydowana większoć materiałów jest dostarczana do drukarni w formie cyfrowej, natomiast niewielkie iloci filmów jakie jeszcze się trafiajš, sš digitalizowane na skanerze copydot Creo Renaissance II. Nawietlarkę CtP Creo Magnus VLF 5570 można podłšczyć bezporednio do systemów Creo Prinergy i Brisque, a poprzez moduł TIFF Downloader także do systemów innych producentów mogšcych generować 1 bit TIFF.
Integralnš częciš systemu Magnus jest komputer sterujšcy pracš urzšdzenia, tzw. Render Station, odpowiedzialny za rastrowanie impozycji i wysyłanie zrastrowanych prac do nawietlarki.
Firma Winkowski stosuje w obu swoich drukarniach w Pile i Radzyminie najnowsze wersje oprogramowania Prinergy.
Obie drukarnie firmy Winkowski poza produkcjš na własne potrzeby wykonujš również usługowe nawietlanie płyt dla innych drukarń.
Materiał opracowano na podstawie informacji firmy Winkowski