Cyfrowa produkcja dziełowa biznesowym DNA
14 gru 2018 11:15

Na początku tego roku w drukarni dziełowej Totem.com.pl z Inowrocławia rozpoczęły pracę kolejne zaawansowane rozwiązania do cyfrowego finishingu marki Hunkeler, dostarczone przez jej wyłącznego dystrybutora w Polsce – firmę Docufield. Przedsiębiorstwo, jako jedno z nielicznych w Europie, stało się użytkownikiem drugiej już, w pełni zautomatyzowanej linii do produkcji bloków książkowych – Book Block Solution. Jednocześnie drukarnia zakupiła urządzenie do cięcia wstęgi na luźne arkusze – Hunkeler Roll to Stack Solution oraz rozwiązania tej samej firmy do nawijania i odwijania wstęgi, zintegrowane z wdrożoną w ostatnim okresie cyfrową maszyną inkjetową Screen Truepress Jet520HD.

Od studia komputerowego do jednego z liderów na rynku cyfrowej produkcji dziełowej

Wspomniane inwestycje stanowią kolejny krok milowy w rozwoju Totem.com.pl – firmy powstałej w 1995 roku, a od roku 1999 działającej z powodzeniem na rynku usług poligraficznych. Była ona jedną z pierwszych w Polsce usługowych naświetlarni CtP, oferowała kompleksową obsługę w zakresie obróbki i przygotowania plików do drukowania, z czasem jednak podążyła w kierunku bardzo przyszłościowego – w oczach właścicieli Totem.com.pl – druku cyfrowego. Mówi Michał Rejnowski, prezes drukarni: Zakup systemu CtP z myślą o usługowym naświetlaniu form drukowych był strzałem w dziesiątkę, choćby biorąc pod uwagę region, w jakim działamy, bardzo znaczący w kontekście produkcji poligraficznej, zwłaszcza dziełowej. Jednak z czasem większość naszych klientów zakupiła własne rozwiązania CtP, więc musieliśmy znaleźć dla siebie nową drogę rozwoju. W 2005 roku, w dużej mierze przy wsparciu firmy Konica Minolta, postawiliśmy na niskonakładowy druk cyfrowy książek, który dzisiaj stanowi nasze biznesowe DNA.

Przez pierwsze lata Totem.com.pl bazował na rozwiązaniach arkuszowych różnych producentów – poza wspomnianą Konica Minolta (od urządzeń której firma zaczynała) były to m.in. maszyny Ricoh, Océ (obecnie Canon) czy Xerox. Bardzo ważny dla rozwoju drukarni i jej potencjału był rok 2015, gdy zainwestowała w pierwszą w swojej historii cyfrową maszynę zwojową bazującą na technice inkjetowej – Océ ColorStream 3900. Wówczas też rozpoczęła się jej współpraca z firmą Hunkeler, specjalizującą się w dedykowanych produkcji cyfrowej zaawansowanych systemach do wstępnego i końcowego przetwarzania papieru podawanego z roli, oraz jej polskim przedstawicielem – firmą Docufield.

Cyfrowy finishing: ważny element procesu produkcyjnego

Od początku naszej przygody z cyfrowym drukiem książek szczególną uwagę zwracaliśmy na część procesu produkcyjnego związaną z ich dalszą obróbką: oprawą introligatorską czy uszlachetnianiem. Z tego też względu w parze ze sobą szły u nas inwestycje za-

równo w najwyższej klasy maszyny drukujące, jak i towarzyszące im rozwiązania postpressowe takich producentów jak Horizon, Meccanotecnica, Müller Martini czy – z uwagi na pojawienie się produkcji zwojowej – Hunkeler – mówi Michał Rejnowski.

Pierwszy kontrakt, na dostawę nowej wówczas w ofercie szwajcarskiego producenta linii Modular Book Solution (obecnie znanej jako Book Block Solution), został oficjalnie sfinalizowany na targach Hunkeler Innovationdays 2015 w Lucernie. Firma 

Totem.com.pl stała się jej pierwszym użytkownikiem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie. Rozwiązanie to umożliwia w pełni zautomatyzowaną produkcję bloków książkowych o zmiennym formacie. Co ciekawe, zmiana ta następuje „w locie”, podczas pracy urządzenia. Jego zakup związany był z inwestycją we wspomnianą wcześniej maszynę ColorStream 3900, która została też zintegrowana z urządzeniami Hunkeler do odwijania czystej i nawijania zadrukowanej wstęgi papieru.

Kontrakt ten był dla nas bardzo ważny – mówi Michał Okurowski, dyrektor ds. rozwoju Docufield – gdyż pokazywał potencjał tkwiący w rozwiązaniach Hunkeler w kontekście niskonakładowej produkcji dziełowej. Wcześniej bowiem marka ta była kojarzona głównie z obsługą korespondencji masowej czy direct mailingiem. Można powiedzieć, że wdrożenie w drukarni Totem.com.pl otworzyło wielu polskim firmom poligraficznym, także drukarniom offsetowym, oczy na możliwości oferowane przez wysokowydajny druk cyfrowy bazujący na technice inkjet.

Dynamiczny rozwój i uznanie wśród klientów

Inwestycje realizowane przez drukarnię Totem.com.pl, jej dynamiczny rozwój oraz jakość oferowanych przez nią produktów zostały zauważone przez jej klientów, których grono z roku na rok systematycznie rośnie. Obecnie w skali roku realizujemy kilka milionów egzemplarzy książek w oprawie miękkiej i twardej (zarówno klejonej, jak i szytej – nićmi bądź drutem), monochromatycznych oraz pełnokolorowych, o bardzo zróżnicowanych nakładach – mówi Michał Rejnowski. – Specjalizujemy się w produkcji niskonakładowej, także z wykorzystaniem personalizacji czy – od niedawna – technologii augmented reality. Z naszych usług korzystają klienci spoza Polski – obecnie ok. 60 proc. produkcji Totem.com.pl jest eksportowane. Jednak równie mocno cieszy nas stabilna, owocna współpraca z wieloma polskimi wydawcami oraz uznanie, jakie w ich oczach zyskaliśmy.

W latach 2015, 2017 i 2018 drukarnia Totem.com.pl została wybrana – głosami polskich wydawców – na najlepszą cyfrową drukarnię dziełową w dorocznym rankingu organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Sekcję Poligrafów SIMP oraz magazyn „Wydawca”. To dla nas olbrzymi zaszczyt i zobowiązanie. Stąd kolejne inwestycje w nowoczesne, wysokowydajne rozwiązania – podkreśla Michał Rejnowski.

Book Block Solution razy dwa: wydajna i elastyczna produkcja książek

Jednym z nich jest zainstalowana kilkanaście miesięcy temu, druga już linia Book Block Solution. Rozwiązanie to uwzględnia wszystkie elementy, jakie charakteryzowały jego pierwszą wersję; posiada też szereg nowych funkcji, które firma Hunkeler sukcesywnie wprowadzała. Book Block Solution umożliwia automatyczną produkcję wstępnie sklejonych bloków książkowych ze składek o objętości 4, 6 bądź 8 stron. Pozwala też na zmianę ich objętości w trybie książka/książka bądź długości odcięcia w trybie stos/stos. Wszystko odbywa się przy pełnej prędkości produkcyjnej, sięgającej 200 m/min. Szerokość obsługiwanej wstęgi wynosi w tym przypadku 588 mm.

Obie linie Hunkeler pracują w drukarni Totem.com.pl w trybie near-line, co oznacza, że nie są „spięte” z żadną z dwóch zwojowych maszyn inkjetowych, ale obsługują produkty wychodzące z obu tych urządzeń. To – jak mówi Michał Rejnowski – znacząco podnosi wydajność i elastyczność całego procesu, daje też większą swobodę przy decyzjach odnośnie do realizacji kolejnych. Prezes drukarni podkreśla też zaawansowanie technologiczne obu rozwiązań: Zmiana formatu „w locie” dzięki dynamicznemu obcinaniu wstęgi nożem poprzecznym umożliwiająca realizację strumienia różnych zleceń czy sterowanie obsługą podłoży za pośrednictwem kodów QR to tylko niektóre z funkcji, jakie bardzo sobie chwalimy. Dużymi zaletami inwestycji w maszyny inkjetowe i towarzyszące im rozwiązania do finishingu są stabilność i bezpieczeństwo produkcji, jakie dzięki temu zyskaliśmy. Terminowość, poza jakością, jest bowiem priorytetem w oczach naszych klientów. Posiadanie dwóch wysokowydajnych, kompletnych linii produkcyjnych daje nam olbrzymi komfort i pozwala nie tylko przyjmować więcej zleceń, ale też podejmować się bardzo specjalistycznych, wymagających i trudnych prac.

Hunkeler Roll to Stack – cięcie wstęgi na luźne arkusze

Poza linią Book Block Solution drukarnia Totem.com.pl zakupiła w tym samym czasie inne rozwiązanie z oferty Hunkeler – Roll to Stack, zintegrowane z urządzeniem Horizon StitchLiner MARK III. W pierwszym z nich wychodząca z maszyn zwojowych zadrukowana wstęga jest cięta na arkusze, w drugim – po weryfikacji specjalnym czytnikiem – zebrane kartki są wyrównywane (i w razie konieczności bigowane), a następnie przekazywane do agregatu szyjącego oraz do trójnoża. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, umożliwiające wysokowydajną, wysokojakościową produkcję książek oraz broszur, także personalizowanych – mówi Michał Rejnowski. – Jego elastyczność sprawia, że każdy kolejny egzemplarz może mieć inną objętość czy treść, w zależności od docelowego odbiorcy. Linia ta umożliwiła nam start z autorskim projektem „Ożywiamy książki”, w ramach którego – m.in. z zastosowaniem własnych aplikacji software’owych – w drukowanych książkach pojawiają się elementy tzw. rzeczywistości rozszerzonej.

Hunkeler: rozwiązania zawsze aktualne

Michał Rejnowski podkreśla jeszcze jeden aspekt inwestycji w rozwiązania marki Hunkeler: Wybraliśmy je po raz kolejny nie tylko z uwagi na pozytywne dotychczasowe doświadczenia z zakupioną w 2015 roku linią. Firma Hunkeler bowiem dba o to, by jej rozwiązania były stale aktualizowane i udoskonalane. Modułowa budowa linii pozwalała na jej sukcesywną rozbudowę i wzbogacanie o pojawiające się w międzyczasie nowe funkcjonalności i opcje. Dzięki temu w zasadzie nie odbiega ona – pod względem funkcjonalności i możliwości – od tej dostarczonej trzy lata później. To bardzo ważne, również z punktu widzenia operatorów obu maszyn, gdyż umożliwia łatwiejszą, a przez to sprawniejszą ich obsługę.

Na aspekt ten zwraca uwagę wielu naszych klientów – dodaje Michał Okurowski. – Już sama nazwa tego rozwiązania, jakiej początkowo używaliśmy (Modular Book Solution), sugerowała jego wysoką uniwersalność i możliwość rozbudowy wraz z rosnącymi potrzebami i oczekiwaniami klientów. Cieszymy się, że jeden z nich – bardzo dla nas ważny – w pełni to potwierdza.

Owocna współpraca

Rozpoczęta oficjalnie podczas targów Hunkeler Innovationdays 2015 współpraca firm Totem.com.pl i Docufield stale się rozwija, czego najlepszym potwierdzeniem są niedawne inwestycje drukarni w rozwiązania Hunkeler. Michał Rejnowski nie ukrywa, że poza wysoką jakością samego sprzętu i jego bezawaryjnością istotne są też inne jej aspekty: W naszej drukarni pracuje wyłącznie sprzęt z najwyższej półki. Ale równie ważne są dla nas relacje z jego dostawcami. W firmie Docufield znaleźliśmy partnera, który jest nam bardzo pomocny, także w kontekście obsługi posprzedażowej. Doceniamy kompetencje jej przedstawicieli serwisowych. To dla nas bardzo ważne, gdyż wpływa na komfort i bezpieczeństwo produkcji, a więc gwarancję, że zamówione przez klientów książki – czasem z drugiego końca świata – trafią do nich na czas.

Michał Okurowski dodaje: Cieszymy się, obserwując rozwój drukarni Totem.com.pl i sukcesy, jakie ona osiąga. Miło nam również słyszeć dużo ciepłych słów na temat jakości i niezawodności samych maszyn. Mamy nadzieję, że niedawne inwestycje w linię Book Block Solution, maszynę Roll to Stack Solution oraz urządzenia do odwijania i nawijania wstęgi będą przez wiele lat wsparciem dla tego prężnie rozwijającego się zakładu poligraficznego. 

Wszystkich zainteresowanych myślą technologiczną Hunkeler chciałbym jednocześnie zaprosić na zbliżającą się, kolejną edycję targów Hunkeler Innovationdays 2019, które odbędą się w lutym w Lucernie. Warto tu raz jeszcze wspomnieć, że to właśnie na tej 

imprezie Michał Rejnowski podpisał swój pierwszy kontrakt na oferowane przez nas rozwiązanie. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Docufield