D jak design
30 sty 2020 11:17

Na odbywającej się w dniach 21-24 stycznia br. 21. edycji konferencji EFI Connect w Las Vegas (USA) po raz pierwszy została zaprezentowana nowa linia drukarek rolowych – EFI VUTEk D3r i D5r LED. Wykorzystują one wiele zaawansowanych możliwości cieszących się popularnością drukarek EFI VUTEk 3r+ i 5r+, oferując rozwiązanie średniej klasy dla jeszcze większej liczby wartościowych aplikacji dzięki połączeniu białego i przezroczystego atramentu oraz trybowi druku najwyższej jakości „Museum”. 

EFI Connect to doroczne spotkanie partnerów i użytkowników rozwiązań amerykańskiego koncernu, często wykorzystywane do prezentacji nowych rozwiązań i udoskonaleń. Nie inaczej było i w tym roku – w Las Vegas światową premierę miały dwa nowe, rolowe systemy drukujące z serii 3r i 5r.

Jeszcze więcej możliwości w średniej klasie

Drukarka VUTEk D3r drukuje z prędkością do 236 m2/h, zaś VUTEk D5r – do 285 m2/h. Oba systemy, o szerokości odpowiednio 3,5 i 5,2 metra, zapewniają wyjąt-kową płynność w cieniach, gradientach i przejściach tonalnych dzięki technologii UltraDrop, precyzyjnemu i ostremu tekstowi o wielkości 3 ppi, a także rzeczywistej rozdzielczości do 1200 lpi. Tryb druku o ultrawysokiej rozdzielczości „Museum” oferuje jakość zbliżoną do fotograficznej. Utrwalanie diodami LED zapewnia nie tylko oszczędność kosztów, ale także bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie w zakresie drukowania, zużywające mniej energii i umożliwiające stosowanie cieńszych, wrażliwych na wysoką temperaturę podłoży. 

Linia VUTEk D jest wyposażona w dodatkowe głowice drukujące i oferuje zarówno biały, jak i bezbarwny atrament do uzyskania matowych i błyszczących efektów, umożliwiających większą ilość unikalnych zastosowań takich jak: dekoracje ścienne i murale, grafiki okienne, podłogi, wysokowartościowe wydruki z efektami wybiórczego połysku, grafiki pojazdowe, plandeki i inne. Obie drukarki są wyposażone w wiodący w branży kontroler Fiery proServer SE firmy EFI, który umożliwia zwiększenie wydajności oraz precyzyjne odwzorowanie barw. 

Trafna decyzja

Pierwsi użytkownicy systemu VUTEk D5r – Thomas Printworks ze Stanów Zjednoczonych oraz Allgraf z Włoch – zdecydowali się na inwestycję w nową maszynę drukującą firmy EFI ze względu na jej wydajność, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej klasy oznakowania, dekoracje, grafikę zewnętrzną i inne aplikacje. Poszukiwaliśmy nowych możliwości drukowania w szerokości 5 m i tylko system EFI VUTEk D5r spełnił nasze oczekiwania związane z prędkością, jakością, kosztami eksploatacji oraz wydajnością – powiedział Bryan Thomas, prezes Thomas Printworks. – Jakość maszyny była tak imponująca, że zdecydowaliśmy się również na wymianę 3-metrowej drukarki z naszego parku maszynowego.

Nasza decyzja o zakupie EFI VUTEk D5r była wyjątkowo trafna – dodał Agostino Allegris, dyrektor generalny i prezes Allgraf. – Wysoka rozdzielczość druku, możliwość drukowania kolorem białym i przezroczystym atramentem inline to parametry, które dają nam przewagę nad konkurencją. Teraz możemy nanosić w pełni zalewowy lub selektywny atrament bezbarwny w błysku lub macie. Cieszymy się z możliwości drukowania całej serii innowacyjnych aplikacji i materiałów.

Funkcjonalność, wydajność, ekonomia

„D” w nazwie nowych drukarek to „Design” – są one zaprojektowane tak, aby oferować odpowiednie połączenie funkcjonalności, wydajności i ekonomii w celu stworzenia nowych możliwości dla profesjonalistów w dziedzinie reklamy i grafiki – powiedział Ken Hanulec, wiceprezes EFI ds. marketingu. – Wysłuchaliśmy bardzo uważnie opinii naszych klientów, aby stworzyć rozwiązanie średniej klasy wydajności, które będzie stanowić technologię preferowaną przez dostawców usług poligraficznych, chcących rentownie rozwijać swoją działalność w zakresie wysokiej klasy aplikacji.

Europejska premiera systemów VUTEk D3r i D5r miała miejsce podczas dni otwartych w belgijskim showroomie firmy EFI w Zaventem w dniu 29 stycznia br.  AN

Premiera EFI VUTEk D3r i D5r na EFI Connect