We wrześniowej „Poligrafice” zamieściliśmy wstępną informację o World Publishing Expo 2013 – odbywających się w dniach 7-9 października w Berlinie targach dedykowanych branżom prasowej i medialnej. Obecnie publikujemy relację dotyczącą nowości prezentowanych przez kilku największych wystawców tej znaczącej imprezy o kilkudziesięcioletniej tradycji.
Podczas wystawy i konferencji World Publishing Expo 2013 Agfa Graphics wprowadziła do oferty kilka nowych rozwiązań dedykowanych branży wydawniczej. Najważniejsze z nich to Arkitex Production – zupełnie nowy workflow dedykowany produkcji gazetowej oraz Arkitex Eversify 2.0 – kolejna wersja oprogramowania umożliwiającego tworzenie publikacji prasowych na urządzenia przenośne.
Na konferencji prasowej Bobby Grauf – menedżer marketingu systemów gazetowych Agfa Graphics – scharakteryzował aktywność belgijskiego koncernu w segmencie produkcji prasowej. Podkreślił nie tylko wiodącą pozycję firmy na rynku systemów CtP, płyt czy workflow produkcyjnego, ale też wprowadzane od niedawna rozwiązania w zakresie tzw. wydawnictw mobilnych.
Berlińska wystawa była miejscem światowej premiery nowego systemu workflow – Arkitex Production. Bobby Grauf podkreślał zupełnie nową architekturę serwera oraz kompatybilność z wcześniejszymi wersjami oprogramowania Arkitex, pracującymi u ponad 1000 klientów z całego świata. W br. rodzina Arkitex obchodzi 10. urodziny – pierwszy workflow pod tą nazwą został pokazany na targach IFRA 2003 w Barcelonie.
Arkitex Production uwzględnia potrzeby drukarń gazetowych różnej wielkości – od małych zakładów poligraficznych aż po olbrzymie drukarnie należące do koncernów wydawniczych. Wyposażono go w bezpieczny system zarządzania danymi, do których dostęp jest możliwy zarówno lokalnie, jak i „w chmurze” poprzez moduł Arkitex Cloud. Bazuje na sprawdzonej, udoskonalonej 64-bitowej architekturze systemowej oraz serwerze wykorzystywanym wcześniej w Arkitex Portal. Ten ostatni, wraz z modułami Manager i Sitelink, stanowi podstawę systemu Arkitex Production. W wersji Enhanced może on zostać rozbudowany m.in. o moduły OptiInk, Sublima, RIP X czy IntelliTune.
W Berlinie firma pokazała też kolejną wersję oprogramowania Arkitex Eversify – Eversify 2.0, a o jego najważniejszych funkcjach opowiedział Andy Grant – szef działu oprogramowania Agfa Graphics. Rozwiązanie to jest programem typu SaaS (Software as a Service), bazującym na technologii „chmury”. W wersji 2.0 wyposażono je w nowe, interaktywne funkcje, m.in. integrację w zakresie e-handlu ze sklepami firm Apple, Google czy Amazon; dynamiczny wybór wersji danego tytułu przez czytelnika, wzbogacone narzędzie analityczne dla wydawców i reklamodawców; integrację z programem do optymalizacji zdjęć IntelliTune X 4.0; wsparcie w zakresie strumieni multimediów; kompatybilność z widgetami HTML oraz wzbogacone możliwości tworzenia cyfrowych wersji wydawnictw (czyli „replik” tytułów drukowanych).
O swoich praktycznych doświadczeniach z oprogramowaniem Arkitex Eversify opowiedział obecny na konferencji prasowej Thomas Kaulfuss z niemieckiego wydawnictwa „Sächsische Zeitung”, które było prekursorem w zakresie stosowania rozwiązań Agfa Graphics do tworzenia wydań „mobilnych” swoich tytułów.
Agfa Graphics była też aktywnym uczestnikiem prezentacji i warsztatów odbywających się w ramach WPE. W ramach paneli Media Port prezentowane były zalety oprogramowania Arkitex Eversify 2.0.
Firma Ferag AG przygotowała z myślą o berlińskiej wystawie dwa rozwiązania skierowane do drukarń z rynków rozwijających się, którym zależy na inwestycjach w park sprzętowy najwyższej klasy. Decyzja o projektach inwestycyjnych z nimi związanych zapadła zaledwie przed rokiem, na WPE 2013 poinformowano o osiągnięciu fazy prototypu, zaś już w 1. kwartale 2014 oba systemy będą dostępne w wersji rynkowej.
Pierwszy z nich to transporter HPC (High Performance Conveyor), oferujący prędkość maksymalną 90 tys. egz./h. Jego kluczowe części – łańcuchy i elementy chwytające – zostały wykonane z wysokiej klasy tworzywa sztucznego, co znacząco obniża ciężar całej konstrukcji (i wpływa na redukcję zużycia energii niezbędnej do działania urządzenia), przy zachowaniu wysokiej stabilności i niezawodności produkcji. Transporter HPC może być połączony z maszyną drukującą poprzez osobne stacje przekazujące, ale możliwe są też jego opcjonalne konfiguracje. Pierwsza uwzględnia dwie działające „w pętli” stacje przekazujące gazety po 2. lub 3. złamie, druga – ustawienie tandemowe za podwójnym złamywakiem. System HPC może kierować wychodzące z maszyny produkty do różnych procesów finalnej obróbki realizowanych w urządzeniach wyposażonych w różnego typu transportery.
Drugie z rozwiązań to urządzenie do tworzenia pakietów HPS (High Performance Stacker), bazujące na sprawdzonej i uznanej technologii MultiStack, wyposażone w uniwersalny napęd serwo. Zapewnia ono wysoką precyzję działania oraz synchronizację całego cyklu produkcyjnego, obejmującego rozdzielenie strumienia produktów, tworzenie pakietów, kontrolę podnośnika bądź stołu do odwracania stosu oraz właściwą ekspedycję pakietów. O wysoką jakość pakietów dbają boczne prowadnice, zaś sam HPS jest urządzeniem programowalnym, które można wyposażyć w mniej rozbudowaną wersję systemu Navigator. Wydajność urządzenia wynosi 25 pakietów na minutę, w jednej linii można ustawić nawet trzy tego typu maszyny, co pozwala na równoległą lub szeregową produkcję pakietów.
Podczas targów firma Ferag poinformowała też o nowych funkcjach wprowadzonego na rynek przed rokiem systemu wkładkowania MiniSert. W nowej wersji może on zostać rozbudowany nawet do 12 nakładaków (wcześniej maksymalnie 6) ustawionych w dwóch modułach. MiniSert zyskał też na elastyczności, jeżeli chodzi o akceptowaną szerokość obrabianych produktów: można wkładkować w nim magazyny, gazety w formacie broadsheet oraz produkty półformatowe. Ferag poinformował o instalacjach tego rozwiązania w takich krajach jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, RPA czy ostatnio Niemcy.
Motywem przewodnim obecności firmy WRH Marketing w Berlinie był model biznesowy RetroFit – modułowa koncepcja rozbudowy i udoskonalenia dotychczas działających linii ekspedycyjnych Ferag. RetroFit jest częścią pakietu usług posprzedażowych oferowanych przez WRH Marketing pod wspólną nazwą ValuePlus. Głównym celem działań firmy w tym obszarze jest zapewnienie już działającym rozwiązaniom Ferag dalszej, długoletniej i stabilnej produkcji. RetroFit obejmuje zarówno wdrożenie nowych produktów, jak i czynności o charakterze serwisowym, uwzględniających mechanizmy i systemy kontrolne poszczególnych urządzeń, które są dostosowywane do specyficznych potrzeb użytkownika. W podstawowej wersji obejmują one: analizę potrzeb, dostawę i instalację nowych elementów maszyny bądź też jej udoskonalenie.
Na targach drupa 2012 firma WRH Marketing zaoferowała w ramach projektu RetroFit możliwość kompleksowej konserwacji i kontroli nakładaków JetFeeder. Wiosną br. rozszerzono ją o kolejne elementy. Tym razem systematyczna kontrola i rewitalizacja objęły system odwracania strumienia produktów, który jest odpowiedzialny za zmiany w kierunku i ułożeniu przekazywanych gazet oraz za ich transfer – poprzez transporter UTR – do bębna wkładkującego MultiSertDrum.
Kolejną targową nowością WRH Marketing był system kontroli produkcji PRA Plus, bazujący na systemie operacyjnym Linux i zastępujący dotychczas stosowany PRA PC. Oferuje on innowacyjne rozwiązania programowe i sprzętowe, a użytkownik ma do wyboru standardowy interfejs bądź opcjonalnie – konsolę kontrolną wyposażoną w interfejs graficzny.
Firma Valecom AG – podobnie jak Ferag i WRH Marketing należąca do holdingu WRH – specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu różnych formatów reklamowych na frontowej stronie gazety lub publikacji. Rozwiązania takie jak MemoStick, MemoScent, MemoCare czy Clip&Hit oferują nowe możliwości wydawcom i reklamodawcom, pozwalając na informowanie oraz promowanie produktów i usług.
Pierwsze z nich znalazło użytkowników także w naszym kraju. Kolejne dwa wyposażono niedawno w nową opcję dodawania na pierwszej stronie gazety próbek perfum, kosmetyków i innych środków pielęgnacji. W ofercie Valecom AG znajduje się cały pakiet usług stworzonych z myślą o tych formatach reklamowych. We współpracy z globalną siecią sprzedaży WRH Marketing (która obejmuje m.in. firmę Ferag Polska) firma Valecom zapewnia kompleksową obsługę klientów: od stworzenia specjalnych formatów reklamowych, poprzez dostawę materiałów niezbędnych do realizacji, skończywszy na ich wdrożeniu w poszczególnych lokalizacjach. Tegoroczne World Publishing Expo różniło się diametralnie od poprzedniej edycji tej wystawy we Frankfurcie. Dotyczy to zarówno frekwencji, m.in. zwiedzających z Polski, jak i konkretnych rozmów o nowych projektach (...) – mówi Jacek Bucholc, prezes zarządu Ferag Polska.
Firma Fujifilm z myślą o druku gazet wprowadza na rynek dwie nowości. Są nimi naświetlarka Luxel News VMAX fioletowych płyt Brillia PRO-VN (opracowanych specjalnie dla rynku gazetowego) oraz wydajne workflow gazetowe wNewsNet (stworzone dzięki partnerstwu z firmą wobe-team GmbH). Premiera tych produktów miała miejsce podczas World Publishing Expo 2013.
Luxel News VMAX to 3. generacji fioletowy system CtP opracowany, aby sprostać rygorystycznym wymaganiom druku gazet. Połączenie produkcji płyt o wysokiej jakości z modułową budową sprawia, że system jest w pełni skalowalny, co z kolei pozwala na jego rozszerzanie i rozwijanie w wymaganych obszarach. Główną zaletą systemu jest jednak jego szybkość: jest on w stanie naświetlić do 400 płyt o formacie berlińskim w rozdzielczości 1270 dpi.
Rozwiązanie Luxel News VMAX jest dostępne w wersji półautomatycznej (VMAX SA) i w pełni zautomatyzowanej (VMAX FA). Jak zapewnia producent, obie wersje urządzenia są łatwe w użyciu, mogą obsługiwać wiele różnych formatów płyt oraz mogą być połączone w linii z wywoływarką.
Dzięki wykorzystaniu fioletowej technologii optycznej system oferuje niskie koszty eksploatacji. Wszystkie jego elementy zostały zaprojektowane z myślą o jak najłatwiejszym użytkowaniu i jak najszybszej gotowości do użycia po jego uruchomieniu. Maszyna jest łatwa w instalacji z wywoływarką, perforatorem i zaginarką oraz jest kompatybilna z istniejącymi systemami MIS i oprogramowaniem workflow.
wNewsNet to system workflow zaprojektowany specjalnie dla gazetowych środowisk produkcyjnych. Jest on już użytkowany przez wielu wydawców prasy. Do jego zalet można zaliczyć skalowalność, modułowość i niezawodność. Dzięki swojej modułowej naturze system jest odpowiednim rozwiązaniem zarówno dla dużych, jak i mniejszych wydawców.
Workflow jest wyposażone w łatwy w użyciu, intuicyjny interfejs z pojedynczym punktem zarządzania i centralnym przechowywaniem danych. Ponadto cały system może być wzmocniony przez rozwiązanie web-to-print w celu zwiększenia wartości dodanej i poprawienia relacji wydawca-klient.
Tradycyjnie już wśród wystawców World Publishing Expo znalazła się firma Koenig & Bauer, która promowała konwencjonalne i cyfrowe rozwiązania ze swojej oferty, dedykowane drukarniom gazetowym.
Podczas konferencji prasowej Claus Bolza-Schünemann, prezes firmy Koenig & Bauer, przedstawił aktualną sytuację na rynku produkcji gazetowej oraz pozycję, jaką zajmuje na nim KBA. Jak podano, w roku 2012 była ona zdecydowanym liderem sprzedaży, kontraktując niemal 40 proc. wszystkich nowych maszyn dostarczonych do drukarń z całego świata. W br. odsetek ten jest jeszcze większy i przekracza 40 proc. pomimo kurczącego się rynku, który od 2006 roku zmalał o ponad 70 proc. Wobec tych prognoz firma z jednej strony redukuje moce wytwórcze w zakresie maszyn konwencjonalnych, z drugiej – poszukuje nowych źródeł przychodów. Stąd strategiczne ruchy w postaci m.in. wejścia na rynek cyfrowej produkcji gazet (za sprawą maszyny KBA RotaJET), dalsza ekspansja na rynku opakowań czy też rozbudowa oferty w obszarze serwisu i przebudowy oraz rozbudowy istniejących linii produkcyjnych.
Maszyna KBA RotaJET została szczegółowo omówiona przez Olivera Baara – menedżera projektu w firmie KBA. Dedykowane jej prezentacje odbywały się także w ramach sesji Media Port w specjalnej przestrzeni wystawienniczej poświęconej technologiom cyfrowym (której KBA była sponsorem). Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, firma zakontraktowała już dwie maszyny RotaJET do odbiorców z innych segmentów niż produkcja gazetowa, jednak zainteresowanie tym rozwiązaniem ze strony drukarń prasowych stale rośnie.
Podczas konferencji wspomniano też o możliwym „mariażu” technologii offsetowej i cyfrowej, choćby w postaci wdrażania systemów druku inkjetowego w zwojowych maszynach offsetowych wykorzystywanych do drukowania kuponów loteryjnych czy adresowania. Firma KBA ma już za sobą pierwsze tego typu instalacje. Innym rozwiązaniem może być produkcja realizowana z jednej strony na starszej maszynie offsetowej, np. KBA Colora, z drugiej –na cyfrowej maszynie zwojowej takiej jak KBA RotaJET. Druk cyfrowy może być w tym przypadku zastosowany do tworzenia wydań regionalnych oraz personalizacji.
Niezależnie od wprowadzania na rynek kolejnych maszyn cyfrowych, w obszarze druku gazetowego jeszcze przez długie lata będzie dominowała konwencjonalna technika offsetowa. Świadczą o tym choćby zebrane w ostatnim czasie przez firmę KBA zamówienia na nowe, kompaktowe maszyny z rodziny KBA Commander CL.
Podczas konferencji podkreślano też, że wydawnictwa gazetowe powinny w większym stopniu wykorzystywać swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie działań uzupełniających sam proces drukowania. Dotyczy to m.in. stosowania nietypowych form reklamowych w gazetach i nie tylko. Z myślą o tego typu działaniach firma KBA wprowadziła do swojej oferty manifold – opcjonalny sprzęt pozwalający na rozbudowę istniejących linii produkcyjnych, jak też rozszerzyła portfolio dedykowanych usług serwisowych.
Kodak podczas berlińskiej wystawy promował zaawansowane systemy w zakresie druku inkjetowego i cyfrowego prepressu, skierowane do drukarń prasowych z różnych segmentów i rynków. Jeśli chodzi o te drugie, firma poinformowała o szerszej dostępności bezprocesowych płyt termicznych Sonora News, dotychczas obecnych jedynie – pod nazwą Kodak PF-N – na rynku północnoamerykańskim. Płyty te stworzono z myślą zarówno o ręcznej, jak i automatycznej produkcji form drukowych. Z myślą o swoich klientach z segmentu gazetowego, zainteresowanych wdrożeniem płyt Sonora News, firma Kodak aktywnie współpracuje z dostawcami takimi jak Nela czy Burgess, by zapewnić kompatybilność jej nowych materiałów eksploatacyjnych z nowoczesnymi, automatycznymi urządzeniami do punchingu, zaginania czy odczytu kodów kreskowych. Przy zastosowaniu w systemie Kodak Generation News, płyty Sonora News można naświetlać z prędkością do 240 egz./h.
Podczas wystawy Kodak promował też inne gazetowe płyty termiczne ze swojej oferty – ThermalNews PT, które nie wymagają wstępnego mycia i nagrzewania, a co za tym idzie – umożliwiają redukcję kosztów związanych z procesem przygotowania form drukowych. Ich obróbka jest możliwa zarówno w wywoływarce dedykowanej, np. Kodak T-HDX, jak i standardowej – po wyłączeniu funkcji wstępnego wygrzewania. Płyty ThermalNews PT można stosować do nakładów rzędu 200 tys. egz. bez wypalania i 350 tys. egz. z wypalaniem.
Jednym z tematów przewodnich obecności firmy Kodak na WPE 2013 były systemy druku inkjetowego Kodak Prosper S, instalowane bezpośrednio na maszynach zwojowych i introligatorskich stosowanych w produkcji gazetowej. Jej klienci, którzy zdecydowali się na przyjazd do Berlina, mogli nie tylko posłuchać o zakończonych sukcesem tego rodzaju wdrożeniach, ale także odwiedzić drukarnię Axel Springer w Spandau k. Berlina, która zdecydowała się na implementację systemu Prosper S30.
Poza systemami wdrukowującymi dane, rodzina Kodak Prosper obejmuje też urządzenia wolno stojące, przeznaczone m.in. do produkcji prasowej. Sztandarowym modelem jest tu pełnokolorowa maszyna Kodak Prosper 5000XLi, pracująca z prędkością 200 m/min i rozdzielczością 600x600 dpi. Bazując na stworzonej przez Kodak technologii Stream Inkjet oraz kontrolerze IPS (Intelligent Print System), maszyna pozwala na sprawną obróbkę nawet tysięcy wydruków, bieżącą ich kontrolę i korektę „w locie”. W urządzeniu można stosować różnego rodzaju podłoża, także te wykorzystywane do produkcji wydawniczej.
Praktyczny tego przykład stanowiła gazeta „WPE 2013 Gazette”, wydana przez WAN-IFRA – organizatora targów. To bezpłatne wydawnictwo, dystrybuowane w różnych punktach wystawy, zostało wydrukowane właśnie na maszynie Prosper 5000XLi w nowo otwartej europejskiej siedzibie firmy Kodak w szwajcarskim Eysins, a następnie wykończone w drukarni Newsprint z zastosowaniem urządzenia Hunkeler Popp6.
Firma Kodak wzięła też udział w specjalnej przestrzeni wystawienniczej „Power of Print”, zorganizowanej w ramach prezentacji Media Port. Zwiedzający tę część wystawy mogli zapoznać się z ofertą Kodaka w zakresie cyfrowego druku gazet w maszynach takich jak wspomniane wcześniej Prosper 5000XLi, Prosper S30 czy Versamark VL4200, jak też wysłuchać przedstawiciela Axel Springer AG, który w ramach sesji konferencyjnej „Innowacje w druku gazetowym” opowiedział o doświadczeniach swojej firmy z produkcją hybrydową, realizowaną z wykorzystaniem zwojowych maszyn offsetowych i zainstalowanych na nich głowic inkjetowych Prosper S30.
Firma manroland web systems zaprezentowała wiele innowacyjnych produktów i rozwiązań, które mogą zwiększyć elastyczność, wydajność i innowacyjność produkcji prasowej. Targi stały się też okazją do zaanonsowania współpracy niemieckiego producenta z firmą S.E.M. (dotyczącej kompleksowych usług serwisowych i konserwacyjnych) oraz do poinformowania o kilku znaczących kontraktach na dostawę zwojowych maszyn drukujących i rozwiązań w zakresie cyfrowego postpressu. Poza własnym stoiskiem, firma była obecna w ramach specjalnej przestrzeni wystawienniczej Media Port, gdzie promowała swoją ofertę w obszarze tzw. cyfrowej obróbki po druku.
Jedna z najważniejszych informacji o nowych wdrożeniach dotyczy dwóch maszyn Colorman e:line. Pierwszy egzemplarz rozpoczął niedawno produkcję w drukarni Allgäuer Zeitungsverlag w bawarskim Kempten, drukując do 8 tytułów dziennie. Colorman e:line to elastyczna, modułowa maszyna, pozwalająca klientowi na przeprowadzanie rozbudowy i udoskonaleń, oferowana w wersjach o różnej prędkości.
Inna nowość zaanonsowana na targach drupa 2012 – system zdalnej kontroli pracy maszyn gazetowych i akcydensowych ControlCenter – znalazł już nabywców w takich krajach jak: Niemcy, Finlandia, Włochy, Brazylia, Kolumbia, Chiny, Nigeria i Australia.
Podczas World Publishing Expo 2013 firma wprowadziła oficjalnie do oferty nową wersję maszyny Cromoman 4-1. Jak zapewnia manroland web systems, jest to najbardziej elastyczna maszyna o podwójnej szerokości na świecie, zajmująca relatywnie mało miejsca w drukarni, a przez to pozwalająca obniżyć wydatki związane z inwestycjami.
Pomimo nie najlepszej koniunktury na rynku gazetowym przewidujemy dalszy, systematyczny wzrost przychodów ze sprzedaży w najbliższych latach –podkreślał podczas konferencji prasowej Eckhard Hoerner-Marass, dyrektor zarządzający firmy. – Chcemy je osiągnąć nie tylko dzięki sprzedaży nowych maszyn, ale też rozbudowie już pracujących egzemplarzy oraz świadczeniu kompleksowych usług o charakterze serwisowo-prewencyjnym.
Usługi te będą świadczone m.in. wspólnie z niemiecką firmą S.E.M. Servicegesellschaft für Elektrik und Mechanik GmbH. Oficjalną umowę o współpracy w tym zakresie dla drukarń zwojowych (na razie z krajów niemieckojęzycznych) podpisali podczas berlińskiej wystawy Eckhard Hoerner-Marass i Achim Trenkner – dyrektor zarządzający S.E.M. Obejmuje ona pełne spektrum usług, których charakter będzie zależał od potrzeb i oczekiwań klienta. Umowa uwzględnia też usługi serwisowe dotyczące pozostałych działów drukarni: przygotowalni, introligatorni czy dystrybucji.
Poza usługami stricte serwisowymi, firma manroland web systems stawia na kwestie związane z rozbudową i udoskonalaniem istniejących linii produkcyjnych. Z myślą o drukarniach nimi zainteresowanych wprowadziła do swojej oferty rozwiązania takie jak press.update, classic.service czy print.competence. Mają one wydłużyć cykl życiowy już pracujących maszyn oraz zwiększyć możliwości biznesowe wydawców. Przykładem tych ostatnich jest model „three-around”, który zakłada uzyskanie mniejszego formatu gazety i większych nakładów realizowanych na dotychczasowej maszynie, bez czasochłonnej i kosztownej redukcji szerokości odcięcia. Upgrade ten pozwala na realizację nawet o połowę większej liczby egzemplarzy na godzinę.
Innym rodzajem rozbudowy istniejącego parku sprzętowego jest implementacja inkjetowych głowic drukujących w maszynach zwojowych. manroland web systems ma już za sobą liczne wdrożenia tego typu, m.in. w drukarniach wydawnictwa Axel Springer.
Od pewnego czasu firma manroland web systems jest bardzo aktywna w obszarze tzw. cyfrowej obróbki po druku. W jej ofercie znajdują się rozwiązania dedykowane rynkowi produkcji gazetowej i dziełowej. Mogą one pracować off-line bądź też in-line w połączeniu z wysokowydajną zwojową maszyną drukującą. Firma podpisała niedawno pierwsze kontrakty na dostawę dwóch sztandarowych rozwiązań ze swojej oferty: włoska drukarnia Rotolito Lombarda zdecydowała się na wdrożenie złamywaka FoldLine, zaś chińska firma Hucais Group – na zakup linii VFF-2 FormerLine do produkcji książek.
O rosnącym znaczeniu tego typu rozwiązań mówi Jarosław Kotfis, odpowiedzialny za sprzedaż manroland web systems na rynku polskim: Świat gazet zmienia się bardzo dynamicznie. Niezależnie od kolejnych inwestycji w tradycyjne maszyny offsetowe, które też przechodzą modyfikacje, coraz większą rolę będzie odgrywać technologia cyfrowa. Przykład drukarni Rotolito Lombarda jest tu bardzo dobry. W dzień odbywa się tu produkcja charakterystyczna dla druku cyfrowego: książki, broszury czy ulotki, natomiast w nocy na tym samym sprzęcie, w skład którego wchodzi złamywak FoldLine, realizowany jest niskonakładowy druk gazet. Inny rosnący rynek to produkcja hybrydowa, uwzględniająca offset i cyfrę. Podczas gdy główny grzbiet jest drukowany w technice offsetowej, regionalne czy lokalne dodatki o niskich nakładach są realizowane w maszynie cyfrowej – następnie są one łączone w jedną całość. O tych i innych rozwiązaniach rozmawialiśmy z naszymi gośćmi, także z Polski, którzy dopisali zdecydowanie lepiej niż przed rokiem. Mamy nadzieję, że część tych rozmów zakończy się nowymi projektami i wdrożeniami.
06Opracowano na podstawie informacji wystawców