Dimense – nowa technologia druku
23 mar 2018 13:53

Veika – litewski producent materiałów tapetowych – stworzył nową technologię druku DIMENSE, umożliwiającą uzyskanie efektów przestrzennych w produkcji tapet ściennych. Pionierskie rozwiązanie, które pozwala jednocześnie drukować i wytłaczać tapety w ramach jednego ciągłego procesu, znajdzie się wkrótce w ofercie polskiej firmy Polkos.

W tradycyjnym przemyśle tapetowym trójwymiarowa struktura powierzchni tapety jest wykonywana za pomocą drogiego kalandra prasującego, utwardzania UV oraz druku cyfrowego UV; strukturę wykonuje się poprzez nakładanie wielu warstw atramentu na siebie, co nie jest szczególnie korzystne dla aplikacji tapetowych. DIMENSE upraszcza ten proces i obniża jego koszty – wyjaśnia Wojciech Górski z firmy Polkos. 

Nowy ploter to efekt pracy inżynierów firmy Veika, którzy poszukiwali innych metod produkcji. Proste, powtarzalne wytłoczenia nie satysfakcjonowały nas, dlatego chcieliśmy stworzyć tapety, w których wytłaczanie idealnie pasuje do drukowanych motywów – wyjaśnił dr Aleksey Etin z firmy Veika. – Naszym rozwiązaniem jest właśnie technologia DIMENSE, ponieważ dzięki niej po prostu drukujesz tłoczenie.

Efektem kilkuletniej pracy 25 pracowników działów badawczo-rozwojowych Veika jest innowacyjna drukarka DIMENSOR, która wykorzystuje przyjazne dla środowiska atramenty i materiały bazowe, oferowane przez producenta pod marką ECODECO. Rozwiązanie składa się z dwóch głównych elementów: drukarki inkjetowej oraz kalandra. Do cyfrowego wytłaczania obrazów wymagane jest specjalne przygotowanie plików, dostosowanie podłoży, jak również dobór odpowiednich atramentów. Drukarka wykorzystuje piezoelektryczną technologię inkjetową, posiada dwie głowice drukujące oraz 1440 dysz (8 rzędów x 180 dysz) w każdej głowicy drukującej. Urządzenie pozwala uzyskać tłoczenie o głębokości do 1 mm na wstędze podłoża o maksymalnej szerokości 1,6 m i pracuje z prędkością do 20 m2/h. Uzyskany produkt cechują wysoka odporność na zadrapania, doskonała zmywalność oraz niskie stężenie zapachów. 

Jak twierdzi producent, nowa technologia druku jest w stanie zmienić całą branżę tapet. Nie ma już potrzeby produkowania cylindra obrotowego dla każdego projektu; w konsekwencji możliwe staje się uruchomienie małych partii produkcyjnych, szybkie przetwarzanie nowych wzorów, a nawet produkcja pojedynczych tapet dla klientów indywidualnych.

Technologia jest przeznaczona do produkcji aplikacji wewnętrznych, takich jak tapety i plakaty reklamowe; potencjalnie nadaje się również do produkcji opakowań. Na razie nie znamy wszystkich możliwych zastosowań; producent urządzenia jest wynalazcą technologii, a klienci mogą dostosować ją do swoich własnych potrzeb – dodaje Wojciech Górski.

Drukarki DIMENSOR są już dostępne na rynku dla wybranych producentów tapet, nadając nowy wymiar standardowym materiałom stosowanym do pokryć ściennych.

Firma Veika z siedzibą w Wilnie powstała w 1991 roku, odnotowując intensywny rozwój na przestrzeni ostatnich lat. Liczne obiekty badawczo-rozwojowe, w tym laboratoria zajmują się aplikacjami, analizami, prototypowaniem i projektowaniem nowych rozwiązań. Veika przywiązuje dużą wagę do jakości swoich produktów, ochrony środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, przy jednoczesnym spełnieniu surowych wymagań i regulacji prawnych. Wysoka jakość zarządzania litewskiej firmy została oceniona na podstawie międzynarodowych certyfikatów ISO 9001:2008 oraz BS EN ISO 9001:2008. 

Artykuł sponsorowany

www.polkos.eu

error: Kopiowanie zabronione!
cript>