Do podłoży o wysokich gramaturach 
3 lut 2017 13:43

Automatyczne bigówki listwowe firmy Bacciottini – wieloletniego partnera firmy Avargraf – są szczególnie doceniane na polskim rynku przez firmy z branży druku cyfrowego, które realizują zamówienia kalendarzy, fotoksiążek oraz druku „na żądanie”. 

Możliwości obróbki prac o dużych gramaturach (do 600 g/m2) z wykorzystaniem urządzeń Bacciottini są także wysoko oceniane przez firmy produkujące opakowania, dla których wysoka jakość oraz powtarzalność prac wykonanych z takich materiałów jak gruby papier, tektura czy karton mają priorytetowe znaczenie.

24Cechą charakterystyczną wszystkich bigówek Bacciottini jest możliwość wykonywania bigów z minimalną odległością 0,1 mm od siebie. Przyjazne użytkownikowi sterowanie maszyną odbywa się z panelu dotykowego – Touch Screen, a komendy są wyświetlane w języku polskim. Wszystkie urządzenia Bacciottini mają solidną konstrukcję na bazie odlewu żeliwnego zapewniającą cichą, dokładną i powtarzalną pracę. Ich prosta oraz zautomatyzowana obsługa gwarantuje operatorowi wysoki komfort pracy.

Maszyną dedykowaną klientom, którzy chcą bigować i perforować półformatowe arkusze o gramaturze do 400 g/m2, jest automatyczna maszyna perforująco-bigująca z podciśnieniowym nakładaczem niskiego stosu PIT STOP DG LINE. To doskonałe rozwiązanie dla firm, które oferują druk „na żądanie” oraz oczekują wysokiej jakości, szybkiej i prostej w obsłudze obróbki produktów drukowanych cyfrowo, w przystępnej cenie. 

Odświeżona wersja jednego z bardziej popularnych modeli tego producenta – AF SPEED – została zaprezentowana szerokiej publiczności w trakcie targów drupa 2016 w Düsseldorfie pod nową nazwą AF HIGH SPEED. To bigówka dedykowana użytkownikom chcącym bigować, perforować półformatowe arkusze o wysokich gramaturach do 600 g/m2 z prędkością do 10 500 ark./h (praca na arkuszach A4, przy jednym bigu na arkusz). Wbudowana pamięć pozwala na zapisanie 200 programów, po 100 operacji każdy. 

Bigówka PIT STOP FM HIGH SPEED to najwydajniejszy model z rodziny PIT STOP. Maszyna może pracować z prędkością do 14 000 ark./h, co jest możliwe dzięki opatentowanemu przez firmę Bacciottini systemowi Direct Drive. Podobnie jak w przypadku AF HIGH SPEED pamięć wbudowana w urządzeniu pozwala na zapisanie, a następnie szybkie przywrócenie 200 programów – po 100 operacji każdy. To świetny wybór dla klientów, którzy szukają szybkiego i wydajnego rozwiązania z szerokim wachlarzem zastosowań.

Bigówka PIT STOP FM HIGH SPEED jest standardowo wyposażona w narzędzie bigujące przeznaczone do pracy z papierem o gramaturze do 600 g/m2. Opcjonalnie można skorzystać z narzędzia perforującego o różnej długości perforacji (4/1, 3/1, 2/1, mikroperforacja). FM HIGH SPEED może również opcjonalnie sztancować okrągłe i kwadratowe otwory kalendarzowe do łączenia Wire-O, wycięcia na zawieszkę do kalendarza (thumb-cut) lub otwory segregatorowe. Wbudowany zsyp ścinek pozwala na produkcję bez zatrzymań. Maszyna posiada specjalne miejsce do przechowywania dodatkowych narzędzi do bigowania, perforowania lub sztancowania, a ich wymiana zajmuje mniej niż 30 sekund.

Inną równie wydajną bigówką jest PIT STOP D2H HIGH SPEED. Posiada ona taką samą specyfikację jak model FM High Speed i tak samo jak FM High Speed jest wyposażona w opatentowany system Bacciottini Direct Drive, dzięki czemu może pracować z maksymalną prędkością 14 000 ark./h. Tak jak inne bigówki Bacciottini, tak i PIT STOP D2H High Speed jest wyposażona w wielobarwny ekran dotykowy i rozwiązanie do szybkiej wymiany narzędzi.

To, co wyróżnia PIT STOP D2H High Speed, to wyposażenie w drugą głowicę bigująco-perforująco-sztancującą. Jest ona umiejscowiona równolegle do pierwszej, z tą różnicą, że narzędzie uderza w papier od dołu, a nie od góry arkusza, jak ma to miejsce w pierwszej głowicy.

Zastosowanie dwóch głowic pozwala na wykorzystanie dwóch różnych narzędzi jednocześnie, np. bigującego i perforującego lub sztancującego. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie dwóch operacji w jednym przelocie arkusza. Stosując dwa narzędzia bigujące możemy zaprogramować maszynę tak, by w jednym przelocie wykonywała zarówno bigi otwierające, jak i zamykające, zapewniając dzięki temu prawidłowy kierunek bigów dla ulotek i folderów w kształcie litery Z. Programowanie pracy obu głowic odbywa się po wybraniu głowicy A lub B na przyjaznym operatorowi, siedmiocalowym panelu dotykowym. 

Powyższe cechy wraz z solidną konstrukcją (maszyna waży 350 kg) wykonaną z odlewu żeliwnego czynią PIT STOP D2H High Speed wysoce wydajną i niezawodną maszyną przemysłową, szczególnie atrakcyjną dla zakładów opakowaniowych.

Wszystkie modele bigówek Bacciottini są dostosowane do pracy w linii z agregatem falcującym Butterfly Easy 2 Fold – zamontowanym na kółkach modułem, przystosowanym do łatwego pozycjonowania go za urządzeniem bigująco-perforującym. Falcowanie odbywa się tu za pomocą dwóch noży, co umożliwia wykonywanie dwóch falców na papierze, tekturze lub kartonie o gramaturze do 400 g/m2. Dodatkowo wykładanie maszyny zostało wyposażone w wałek prasujący sfalcowane arkusze. Sterowanie maszyny odbywa się poprzez moduł z ekranem dotykowym Touch Screen, a w programatorze zapisano wiele wzorów falcowania, by ułatwić i przyśpieszyć pracę operatora.

Ogromnie cieszy nas fakt, że w ciągu wielu lat współpracy z firmą Bacciottini stale możemy oferować naszym klientom zarówno rozwiązania już sprawdzone, jak i te innowacyjne, wychodzące naprzeciw stale rosnącym potrzebom polskich drukarń oraz producentów opakowań – mówi Sławomir Kugaudo, prezes zarządu firmy Avargraf. – Po przetestowaniu konkurencyjnych urządzeń nasi klienci wybierają bigówki Bacciottini ze względu na to, że mogą one sprostać pracom wykonywanym z wykorzystaniem materiałów o dużych gramaturach.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Avargraf