Docucutter DC-618 w Drukarni DC z Zabrza 
15 maj 2023 14:28

Drukarnia DC (Design Center) z Zabrza zawdzięcza swój sukces m.in. nieustannym inwestycjom. To zakład, który działa na rynku usług poligraficzno-reklamowych od ponad 10 lat. Nawet w trudniejszych dla branży czasach nie rezygnuje ze swoich planów i ulepszeń w zakresie poprawy wydajności oraz jakości swoich usług. Przykładem jest ostatni zakup – wielozadaniowego multifinishera Docucutter DC-618 z oferty Duplo. Dostarczyła go tu firma Tadan – lokalny dealer rozwiązań tego producenta. Wdrożenie urządzenia niemal natychmiast wpłynęło znacząco na zwiększenie wydajności w zakresie wykańczania wydruków cyfrowych, ponieważ – co szczególnie dla firmy istotne – uniezależniło ją od podwykonawców. 

Dbałość o wysoką jakość produktów i świadczenie usług na najwyższym poziomie są dla nas priorytetowe – mówi Maria Kwaśniewska, właścicielka Drukarni DC. – Aby spełniać te warunki, trzeba mieć wykwalifikowany i utalentowany zespół oraz wydajny i zapewniający wysoką jakość park maszynowy. Niemal od początku naszej działalności te dwa elementy są dla nas kluczowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonać każde zlecenie. Obsługujemy przy tym klientów kompleksowo – od projektu aż do montażu, jeśli tego właśnie dane zlecenie wymaga. Jest to możliwe dzięki maszynom, które posiadamy. Stale inwestujemy też w kolejne rozwiązania usprawniające pracę. Najlepszym przykładem jest najnowsza inwestycja w system Docucutter DC-618 z oferty Duplo.

Jest to w pełni automatyczne, kompaktowe rozwiązanie do obsługi wydruków cyfrowych, krótkich serii i zmiennych nakładów. Dedykowane jest produkcji różnego rodzaju materiałów realizowanych w trybie „na żądanie” – od wizytówek, poprzez karty okolicznościowe, zaproszenia, pocztówki, perforowane lub odrywane kupony, foldery, karty menu, winietki i wiele innych, na okładkach kończąc. 

Jest więc doskonałym rozwiązaniem przy produkcji tychże, a takimi zleceniami się zajmujemy, stale poszerzając nasze usługi w tym zakresie. W naszej ofercie są również wydruki wielkoformatowe, w których się specjalizujemy i produkcja lamp z indywidualnym zadrukiem – mówi Maria Kwaśniewska. – Już od jakiegoś czasu zauważaliśmy potrzebę inwestycji w zakresie introligatorni. Poszukiwaliśmy urządzenia do wykańczania m.in. kalendarzy trójdzielnych, ale także do innych zleceń drukowanych na maszynach arkuszowych. Wcześniej bowiem prace wykończeniowe zlecaliśmy firmom zewnętrznym, co generowało spore koszty i wydłużało czas realizacji zlecenia. Obecnie skrócił się on diametralnie – praca, której realizacja zajmowała nam wcześniej 2-3 dni, odbywa się w ciągu godziny. Nie byłoby to możliwe bez maszyny Duplo. Była ona prezentowana na tegorocznych targach RemaDays Warsaw. Porównaliśmy tam propozycje innych dostawców, ale Duplo – ze względu na swoje możliwości i stosunek ceny do jakości – nie miał tam w zasadzie konkurencji. Dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy się na zakup tego właśnie urządzenia. Trudne czasy dla branży poligraficznej i reklamowej – choć nasza firma z racji swoich stałych klientów tak bardzo tego nie odczuwa – nie mogą być bowiem przeszkodą w żadnych inwestycjach. Jestem przekonana, że najważniejsze jest wsłuchiwanie się w potrzeby rynku, klientów i własne. Wówczas każda inwestycja szybko się zwróci i przyniesie firmie szereg korzyści. Obecnie bowiem gorsza jest utrata klienta z powodu rozciągniętego w czasie jego zlecenia niż zapłata za urządzenie, które zatrzyma dotychczasowego i pomoże przyciągnąć kolejnych.

W Drukarni DC niemal od razu po wdrożeniu zauważono pozytywne aspekty tej inwestycji. Poza opcjami cięcia i bigowania (bo urządzenie z takimi funkcjami pracuje w tym zakładzie) maszyna oferuje dodatkowe wsparcie dla użytkownika w postaci nowego oprogramowania, usprawniającego produkcję. Jest ono intuicyjne i proste w obsłudze – podkreśla Maria Kwaśniewska. – Co więcej, w DC-618 można programować nieograniczoną liczbę nowych zadań i w dowolnym momencie zmieniać ustawienia w dotychczas zapisanych pracach. Operator ma też możliwość korzystania z dotykowego panelu LCD, poprzez który może zapisać w maszynie do 250 programów. Ma to ogromne znaczenie w przypadku różnorodności prac, a takie realizujemy, bo ogranicza znacząco czas przygotowania maszyny do poszczególnych zleceń. Dodatkowym ułatwieniem jest tu również automatyczna impozycja, dzięki której zyskujemy dużo czasu i czujemy się bezpieczniej, bo rozwiązanie to znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia błędów ludzkich. To ważne również w aspekcie oszczędności materiałów, które dziś są drogie i na marnowanie których nie można sobie pozwolić. Jest to dla nas również ważne ze względów ekologicznych.

Dodatkową wartością maszyny, jaką wymienia Maria Kwaśniewska, jest czytnik kodów kreskowych i znaczników pasowania. Pierwsze są odczytywane w urządzeniu DC-618 przez specjalną kamerę i w ten sposób uruchamiany jest proces produkcji konkretnej pracy. Z kolei dzięki znacznikowi pasowania urządzenie automatycznie koryguje przesunięcia obrazu względem arkusza, wzdłuż i w poprzek, co pozwala usprawnić produkcję. Jak dodaje właścicielka drukarni, nie bez znaczenia dla decyzji o tej konkretnej inwestycji był także fakt, że maszyna ma budowę modułową i kolejne moduły (do perforacji czy bigowania wzdłużnego) można do niej zakupić wraz z rozwojem firmy i jej potrzeb. 

Drukarnia DC nie ustaje bowiem w swoich planach rozwoju. Niebawem ruszy jej sklep internetowy, co – jak zapowiada Maria Kwaśniewska – umożliwi jej jeszcze większy zasięg działania. Nie byłoby to możliwe – podkreśla – bez maszyny Duplo, dlatego jej zakup oceniamy bardzo pozytywnie, podobnie jak współpracę z firmą Duplo Polska i jej przedstawicielem – firmą Tadan, z którą współpracujemy od lat i bardzo sobie cenimy tego partnera. Robimy więc dalej swoje, obecnie z systemem Duplo DC-618, który znacząco ułatwia nam pracę.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Duplo Polska