Druk cyfrowy w produkcji opakowań by Xeikon
24 maj 2019 10:07

Xeikon NV jest jednym z pionierów technologii druku cyfrowego w kolorze obecnym na profesjonalnym rynku poligraficznym. Firma z siedzibą w pobliżu Antwerpii w Belgii produkuje linie cyfrowych maszyn drukujących sprzedawanych za pośrednictwem światowej sieci dystrybutorów. 

Pojawienie się technologii cyfrowej w przemyśle poligraficznym na początku lat 90. XX w. uważane jest przez wielu analityków branży poligraficznej za niemal tak przełomowe, jak wymyślenie prasy drukarskiej. Technologia ta zaczęła rewolucjonizować nie tylko przemysł poligraficzny, ale również przemysł marketingowy, opakowaniowy i wydawniczy. Mimo że tradycyjny druk offsetowy cechuje się bardzo wysoką jakością, wymaga jednak długiego czasu i skomplikowanych procesów przygotowawczych. Ponadto koszt produkcji w technologii offsetowej uniemożliwia realizowanie wielu zleceń, w szczególności tych niskonakładowych.

Obecnie na rynku mocno odczuwalne są: popyt na różnorodność w zakresie dostaw produktów, zmniejszające się wolumeny produkcyjne i konieczność skrócenia czasów realizacji zamówień. To oznacza częste zmiany narządów dla maszyn drukujących oraz przetwarzających – a to uciążliwe, czasochłonne i kosztowne procesy. Technologia cyfrowa może jednak sprawić, że łańcuch dostaw opakowań kartonowych, kojarzonych raczej z drukiem offsetowym, będzie bardziej wydajny i opłacalny. A dzięki technologii cyfrowej także bardziej różnorodny, gdyż każdy wydruk może być inny.

Ponieważ koszty konfiguracji i przygotowania druku na maszynach Xeikon są minimalne, produkcja małych i średnich serii jest ekonomiczna.

Ponadto druk cyfrowy jest niezwykle elastyczny, umożliwia wprowadzanie zmian w ostatniej chwili, a aktualizacje mogą zostać wprowadzone w bardzo szybkim tempie. Krótko mówiąc, druk cyfrowy jest świetnym uzupełnieniem offsetu, ale ma również uzasadnienie jako samodzielny ciąg technologiczny. 

Rola, arkusz lub wykrój 

W zależności od potrzeb maszyny Xeikon mogą zostać skonfigurowane tak, aby zadrukowany karton został nawinięty na rolę, pocięty na arkusze o dowolnej długości lub wykrojony do pożądanego kształtu, z wykorzystaniem płaskiego automatu sztancującego typu FDU. 

B2 i więcej

W zależności od modelu maksymalna szerokość druku wynosi 508 mm (20”). W zakresie długości można powiedzieć, że nie ma limitów. W porównaniu z innymi konkurencyjnymi technologiami druku jak offset czy flekso, Xeikon drukuje po długości, bez powtórek. Nie mając takich ograniczeń możemy wydrukować i dociąć arkusz do standardowego formatu B2, ale również do dłuższego, np. 500x1000 (mm), ...

Lakierowanie w linii

Moduł lakierujący Xeikon to jeden ze składników całego pakietu, oferujący wyjątkowo kompaktowe rozwiązanie do aplikacji lakieru wodnego lub UV, po całości lub wybiórczo. Doskonale nadaje się do wykorzystania w produkcji opakowań. Proces może być realizowany przy pełnej prędkości maszyny, a sama obsługa i wymiana wałków są bardzo proste. Kontrola jakości i wszystkie wymagane poprawki wykonywane są przez operatora w trakcie produkcji. 

Jakość druku porównywalna z offsetem

Bez względu na to, którą maszynę Xeikon wybierzesz, jakość druku jest nie do odróżnienia od tej uzyskiwanej w offsecie. Prawdziwe 1200 dpi, w połączeniu z czterobitową zmienną gęstością punktu, pozwala na drukowanie z bogatą głębią kolorów i subtelnymi kontrastami na szerokim spektrum podłoży kartonowych. Ta rozdzielczość umożliwia również drukowanie bardzo wyostrzonych obrazów, wyraźnych detali, umożliwiając jednocześnie dodanie kodów kreskowych lub dołączenie mikrotekstu czy białego tekstu, jako formy zabezpieczenia. 

Aplikacja z wykorzystaniem suchego tonera

Xeikon opracowuje swoje tonery we własnym zakresie, dlatego może ręczyć za ich jakość i wydajność. Dla produkcji opakowań kartonowych Xeikon stworzył toner QA-I, oferujący unikalną kombinację korzyści:

– odpowiedni dla konwencjonalnych materiałów – suchy toner Xeikon może zadrukować większość konwencjonalnych materiałów opakowaniowych BEZ żadnej obróbki wstępnej;

– bezpieczny dla kontaktu z żywnością i bezwonny – toner QA-I został opracowany dla aplikacji farmaceutycznych i spożywczych, spełniając standardy FDA;

– wyjątkowa światłotrwałość skutkująca nieograniczoną żywotnością ekspozycyjną na półce sklepowej;

– wysoka jakość druku – elektrofotografia suchym tonerem to stabilny i niezawodny proces druku, dający możliwość osiągnięcia rozdzielczości 1200 dpi;

– przyjazny dla ludzi i środowiska, gdyż QA-I nie zawiera rozpuszczalników, dlatego maszyny Xeikon nie emitują szkodliwych wyziewów czy przykrych zapachów, pozostając przyjaznymi dla operatorów, użytkowników opakowań i środowiska;

– duża gama kolorów – poza kolorami specjalnymi dostępnymi od ręki takimi jak pomarańczowy, ExtraMagenta czy SuperBlack, Xeikon oferuje kolory specjalne przygotowane wg własnej specyfikacji, kolory techniczne czy kolory do specjalnych kreatywnych aplikacji.

Dzięki elastyczności i modułowej budowie maszyn Xeikon możliwe jest indywidualne dostosowanie linii drukującej i konwertującej do danej specyfiki produkcji. W centrum demonstracyjnym w Belgii można wykonać szereg testów potwierdzających, że technologia druku cyfrowego Xeikon jest właśnie tym, czego szukałeś. 

Technograph reprezentuje firmę Xeikon w Polsce odpowiadając za procesy związane z drukiem na kartonach i w dalszej obróbce, do powstania wysoko przetworzonego opakowania. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph