Druk opakowań w roli głównej
6 gru 2016 14:59
Jak wynika z zapowiedzi, w ekspozycji KBA podczas targów drupa 2016 główną rolę będzie odgrywał druk opakowań przy zastosowaniu różnych technik i technologii.
Nowa rotacja hybrydowa
Należąca do grupy Koenig & Bauer AG (KBA) KBA-Flexotecnica S. p. A. zaprezentuje na swoim stoisku o pow. 3000 m2 nową rotację do druku fleksograficznego z cylindrem centralnym NEO XD LR HYBRID. Z maksymalnie 12 kolorami, długościami odcinania od 400 do 1200 mm, maksymalną szerokością wstęgi 1650 mm i maksymalną wydajnością produkcyjną 500 m/min jest pod względem zautomatyzowania i obsługi maszyną bardzo innowacyjną, przystosowaną do najrozmaitszych wymagań produkcyjnych elastycznego druku opakowań.
Maszyna NEO XD LR jest – ze względu na zastosowanie w niej konfiguracji zespołów drukujących i możliwość późniejszego doinstalowania alternatywnych technologii suszenia – pierwszą hybrydową maszyną do drukowania farbami rozpuszczalnikowymi i wodnymi, UV-LED czy wiązką elektronów (EB). Przy tym istnieje możliwość stosowania jednego rodzaju farby, jak też łączenia różnych rodzajów farb na centralnym cylindrze dociskowym i w kolejnych agregatach inline do drukowania na rozmaitych podłożach drukowych od powszechnie używanej folii po papier i karton.
Jednostka drukująca o nowej konstrukcji ma większą sztywność pozwalającą wykluczyć wibracje i inne negatywne oddziaływania na jakość druku nawet przy dużych prędkościach produkcji. Przy konstruowaniu EVO XG mocno skupiono uwagę na bezpieczeństwie operatora maszyny. Zaprojektowano osłony pod kątem dostępności do maszyny i jej obsługi. Zastosowano przezroczyste drzwi z szybami ze szkła hartowanego. Praktyczne rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, iż wymiana wałków rastrowych i tulei jest jeszcze łatwiejsza i szybsza także przy dużych szerokościach wstęgi i długościach zadruku.
Dzięki nowemu rozwiązaniu do wyjmowania systemów suszenia pośredniego między zespołami drukującymi, nowym drzwiom do centralnego cylindra do jego czyszczenia i systemowi zasilania farbą rakla komorowego bez przewodów, prace związane z konserwacją maszyny wykonuje się łatwo i szybko.
W celu podniesienia wydajności i zwiększenia przyjazności dla użytkownika NEO XD zostały wyposażone w nowe rozwiązania w zakresie elektroniki, sterowania i automatyzacji. Przesuwane między poziomami roboczymi panele operatorskie z ekranami dotykowymi do wprowadzania danych i poleceń ułatwiają interakcję człowiek-maszyna.
Pakiet energooszczędny ESP (Energy Saving Package) z komponentami elektrycznymi i elektronicznymi najnowszej generacji, ulepszony system napowietrzania z zapewniającym oszczędność energii odzyskiem powietrza i nowy system mycia ze zintegrowaną kontrolą lepkości przyczyniają się do oszczędności zużycia energii i odciążenia środowiska bez umniejszania przy tym produktywności. Ponadto NEO XD LR dysponuje licznymi urządzeniami do minimalizowania makulatury w fazach rozruchu i produkcji.
KBA Rapida 145 z nowym systemem dwóch stosów na wykładaniu
Na targach drupa firma KBA-Sheetfed zaprezentuje najprawdopodobniej jako jedyny wystawca zaawansowaną technologicznie maszynę w wielkim formacie – ulepszoną Rapidę 145. W 6-kolorowej maszynie z wieżą lakierującą i zautomatyzowaną logistyką stosów, która zostanie zademonstrowana na targach w pokazie druku, zastosowano wiele nowych rozwiązań pozwalających na jeszcze większe zautomatyzowanie i usprawnienie produkcji. Jej charakterystycznymi cechami są podwyższona maksymalna wydajność produkcyjna do 18 tys. ark./h (Rapida 164: 16 500 ark./h) i nowy system dwóch stosów na wykładaniu. Pierwsze maszyny wielkoformatowe z takim typem wykładania już znajdują się w użyciu. Ta opcja jest dostępna od zaraz również w średnim formacie dla modelu 106 serii Rapida.
Nowy system dwóch stosów na wykładaniu przyczynia się do dalszej optymalizacji produkcji w drukarniach opakowaniowych o wysokich mocach przerobowych. Obok stosu z makulaturą powstaje stos wolny od makulatury, który można przekazać bezpośrednio do dalszej obróbki do maszyny sztancującej lub kaszerującej. Nie jest już potrzebne ręczne sortowanie i usuwanie makulatury, co z kolei podnosi wydajność produkcyjną.
Oba stosy można włączyć do logistyki podłoża drukowego. Eliminowanie makulatury odbywa się przy maksymalnej wydajności do 18 tys. ark./h w modelu Rapida 145 lub 20 tys. ark./h w modelu Rapida 106. Nowe rozwiązanie umożliwia m.in. automatyczne usuwanie makulatury rozruchowej i produkcyjnej. Ponadto wykładanie dwóch stosów zapewnia lepszą pracę urządzenia non stop do wymiany stosów przy maksymalnych wydajnościach. Produkcja z dwoma stosami jest możliwa zarówno w manualnym, jak i automatycznym trybie pracy maszyny.
Stopień pokrycia nafarbienia, zwilżanie i liczba używanych kolorów mają wpływ na podłoże drukowe i mogą powodować różnice w długości zadruku. W nowych maszynach wielkoformatowych serii Rapida możliwe jest rozciąganie płyty drukowej w kierunku osiowym i obwodowym (do 0,2 mm) w celu skompensowania rozciągania papieru; funkcja ta jest sterowana z konsoli operatorskiej maszyny (Ergotronic PlateStretch). Efektem korzystania z tej funkcji jest polepszenie jakości druku przy jednoczesnej redukcji ilości makulatury.
Usprawniony został także system regulacji nafarbienia inline QualiTronic ColorControl. Zielone i czerwone kontrolki na monitorze konsoli operatorskiej ErgoTronic pokazują drukarzowi, czy gęstości farb mieszczą się w dopuszczalnych granicach tolerancji. W razie odchyłek sygnał dźwiękowy informuje o konieczności dokonania korekty. Aby uniknąć tworzenia nadmiernej ilości makulatury, można zaprogramować zatrzymanie samonakładaka na wypadek, gdyby błąd nie został skorygowany dostatecznie szybko.
Kolejną nowością jest system QualiTronic PDF do automatycznej kontroli jakości w toku produkcji. System porównuje świeżo wydrukowany arkusz z zaakceptowanym przez klienta plikiem PDF z przygotowalni. Po rozpoczęciu produkcji jest uruchamiana przez użytkownika nauka zdefiniowanej ilości dobrych arkuszy, z których system automatycznie generuje referencje. Od tego czasu zostają automatycznie porównane wszystkie następne arkusze w stosunku do referencji. Po zakończeniu procesu narządzania, zlecenia inspekcji i nauce referencji rozpoczyna się natychmiast inspekcja wszystkich drukowanych arkuszy. Rozpoznane różnice lub błędy w obrazie drukowym są przedstawiane na ekranie wielkoformatowym konsoli operatorskiej ErgoTronic. Przy rozdzielczości kamery inspekcyjnej 300 dpi są wychwytywane nawet najdrobniejsze błędy rzędu 90 µm. System pracuje do maksymalnej wydajności maszyny. Na podstawie danych dostarczonych przez system są generowane certyfikaty i protokoły informujące o jakości druku.
QualiTronic PDF Pile View to dodatkowe narzędzie do późniejszej analizy błędów po zakończeniu produkcji lub w razie reklamacji. Precyzyjna kontrola całego nakładu pozwala zredukować ilość makulatury i zabezpiecza przed dostarczeniem klientowi wadliwych arkuszy.
Do już sprawdzonych w praktyce komponentów logistyki podłoży drukowych dochodzą teraz w ramach koncepcji PileTronic kolejne warianty nadpodłogowe i o niewielkiej wysokości montażowej, które pozwalają na odstąpienie od ingerencji w podłogę lub fundament hali produkcyjnej. Stosy są transportowane za pomocą taśm LOX i serwosilników precyzyjnie do maszyny drukującej.
Urządzenie do odwracania stosu cechują indywidualnie sterowane programy do przygotowania stosów. Czas trwania wibracji, doprowadzanie powietrza, pozycja stosu i mechaniczne naprężenie podłoża drukowego można ustawiać odpowiednio do używanego podłoża. Podczas przygotowania stosu system automatycznie pobiera z wierzchu od 3 do 5 arkuszy na makulaturę.
Na konsoli operatorskiej można na bieżąco śledzić aktualną wydajność maszyny i potrzebne do jej uzyskania zużycie energii przez maszynę i poszczególne jej komponenty. System KBA LogoTronic Professional protokołuje i zapamiętuje zużycie energii oddzielnie dla każdego zlecenia. VisuEnergy to rozwiązanie KBA służące analizowaniu kompletnego zużycia energii w całej drukarni. Te analizy można potem wykorzystać jako wyjściowe dane do opracowania systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie.
Nowa KBA Rapida 75 PRO
Na targach drupa 2016 KBA zaprezentuje także maszynę Rapida 75 PRO będącą ulepszoną wersją półformatowej Rapidy 75. Wypełni ona dotychczasową lukę między Rapidą 75 a wysoce zautomatyzowaną Rapidą 76.
Nową sylwetką Rapida 75 PRO przypomina raczej Rapidę 105 i Rapidę 106. Konsola operatorska ErgoTronic z zainstalowanym dotykowym panelem obsługowym TouchTronic znajduje się w jej wyposażeniu standardowym. Tym sposobem wyeliminowano dotychczasowe oddzielenie zarządzania zamówieniem (z konsoli operatorskiej) od obsługi maszyny (z panelu na wykładaniu).
Drukarz obsługuje Rapidę 75 PRO z dotykowego panelu TouchTronic. Wszystkie funkcje są na nim wybierane najwyżej dwoma kliknięciami. Nowością jest dostępny jako opcja ekran wielkoformatowy. Zakres funkcji, jakimi dysponuje panel, sięga od wyświetlania stref farbowych systemu dozowania nafarbieniem ColorTronic przez prezentowanie obrazów na żywo z biegu arkuszy przez maszynę po monitorowanie jakości druku poprzez QualiTronic ColorControl.
Nowa funkcja One-Button-Job-Change (zmiana zamówienia jednym przyciskiem) pomaga skrócić czasy narządzania nawet o połowę. Po naciśnięciu przycisku wszystkie wstępnie ustawione procesy narządzania przebiegają w kolejności zapewniającej najszybsze ich wykonanie. Dane zamówienia i ustawienia maszyny można odczytywać na ekranie konsoli operatorskiej ErgoTronic w toku bieżącej produkcji. Intuicyjne interfejsy użytkownika pozwalają na przyspieszenie przygotowania zlecenia. Najważniejsze funkcje to: ładowanie danych CIP3 za pośrednictwem CIPLink X, LogoTronic Professional lub złącza USB; zapamiętywanie parametrów maszyny dla zamówień powtarzalnych; pełne gromadzenie danych operacyjnych za pośrednictwem LogoTronic; zdalne przestawianie registrów; sterowanie urządzeniami peryferyjnymi; wskaźnik obsługi serwisowej/drukowanie serwisowych list kontrolnych; tworzenie i drukowanie kart stosów (przez drukarkę sieciową) oraz wyświetlanie podglądów.
Oprócz tego w maszynie KBA Rapida 75 PRO podwyższono parametry wydajnościowe. Format zadruku wzrasta w podstawowej wersji maszyny do 520x735 mm (dotychczas 510x735 mm). Maszyny liczące do 8 zespołów farbowych i z wieżą lakierującą produkują standardowo z maksymalną wydajnością 15 tys. ark./h (przedtem 13 tys. ark./h). Pakiet High Speed zwiększający wydajność produkcyjną do 16 tys. ark./h pozostaje taki sam – podobnie jak formaty specjalne przewidujące drukowanie do 6 stron w typowych wymiarach katalogowych lub formatach amerykańskich.
Dostępne konfiguracje sięgają do maszyny 10-kolorowej z dodatkową wieżą lakierującą. Możliwy jest także wariant z odwracaniem arkuszy i lakierowaniem, np. do produkcji 4/4 lub 5/5. Te maszyny produkują z maksymalną wydajnością 13 tys. ark./h. Przewidziane są również maszyny z dwiema wieżami lakierującymi.
Kałamarze farbowe ColorTronic w Rapidzie 75 PRO są identyczne jak te stosowane w modelach serii Rapida w średnim i wielkim formacie. Podobnie jak w innych Rapidach rakle strefowe mają szerokość 30 mm, przez co ich liczba zwiększa się do 25. W ramach opcji istnieje możliwość odłączania nieużywanych w produkcji zespołów farbowych z konsoli operatorskiej ErgoTronic. To oznacza brak potrzeby pokrywania wałków pastą ochronną, co stosowało się, aby wyeliminować ich pracę na sucho. Przy ponownym rozruchu nie trzeba więc czyścić zespołu farbowego. Przestawianie punktu roztarcia odbywa się również z konsoli operatorskiej.
Półautomatyczny system wymiany płyt SAPC należy do standardowego wyposażenia maszyny Rapida 75 PRO. Wymiana płyt bez użycia jakichkolwiek narzędzi trwa ok. 1 minuty na każdy zespół drukujący. Jako opcja jest dostępny automatyczny system wymiany płyt FAPC.
Wiele znanych korzyści z użytkowania maszyn serii Rapida zostaje zachowanych i w przypadku tego modelu. Należy do nich bogaty wybór systemów suszących od energooszczędnego wariantu VariDryBlue po suszarki HR-UV czy LED-UV. Miejsce potrzebne na posadowienie Rapidy 75 PRO oraz ilość zużywanej przez nią energii są takie jak w przypadku Rapidy 75. Wymaga ona znacznie mniej miejsca niż inne maszyny tej klasy formatowej i produkuje przy daleko niższym poborze energii.
Opracowano na podstawie materiałów firmy KBA