Druk sublimacyjny w nowej odsłonie
24 maj 2019 10:17

W kwietniu do portfolio firmy HP dołączyła linia urządzeń HP Stitch S przeznaczonych do bezpośredniego i pośredniego druku na tekstyliach. Zdaniem producenta rozwiązania te zapewniają szybkie i precyzyjne dopasowanie kolorów, poprawę wydajności oraz uproszczenie procesów produkcyjnych. Nowa linia urządzeń powstała w odpowiedzi na potrzeby branż związanych z produkcją odzieży, dekoracji wnętrz i reklamy.

Trendy w branży dekoracyjnej i modowej, popularyzacja produkcji na żądanie oraz potrzeba personalizacji znacząco wpływają na wzrost rynku druku cyfrowego – mówi Santi Morera, szef działu rozwiązań graficznych w HP i dodaje: Rynek tekstyliów drukowanych cyfrowo odnotowuje dwucyfrowy roczny wzrost, który według prognoz agencji Smithers Pira do roku 2023 osiągnie poziom 5,5 mld dolarów. Czekamy na kolejne transformacje druku cyfrowego, które z pewnością pojawią się wraz z nową serią urządzeń HP Stitch S.

Kolory trwałe i zgodne

Jedną z najważniejszych cech nowej technologii jest proste i szybkie uzyskanie zgodności kolorystycznej – premierowa linia drukarek została wyposażona w nowoczesne głowice termiczne, skracające czas potrzebny na zabiegi eksploatacyjne i ograniczające straty w tuszach. Co ważne, rozwiązanie to pozwala także uzyskać powtarzalne, jednolite kolory. Kolejną zaletą urządzeń jest ich uniwersalne zastosowanie – oprócz druku bezpośredniego na tkaninach możliwe jest bowiem przenoszenie druku z użyciem papieru transferowego. 

Portfolio drukarek łączy technologię HP Thermal Inkjet z używanymi powszechnie tuszami sublimacyjnymi, co znacząco wpływa na zachowanie trwałości kolorów. Pomocny jest także spektrofotometr, który umożliwia szybkie i dokładne dopasowanie kolorów. Nowa oferta HP obejmuje trzy drukarki o szerokościach od 64 do 126 cali, w tym modele: HP Stitch S300 i HP Stitch S500 drukujące na podłożach o maksymalnej szerokości 1,6 m oraz HP Stitch S1000, który jest w stanie zadrukować dwa razy szersze tkaniny.

Dla początkujących…

Drukarka HP Stitch S300 to pierwsze urządzenie, w którym zastosowano wymienną głowicę drukującą. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik jest w stanie istotnie redukować przestoje produkcyjne i znacznie obniżyć koszty związane z konserwacją urządzenia. Większość klasycznych drukarek sublimacyjnych wymaga ręcznego wykonywania zabiegów związanych z konserwacją i  wyrównaniem głowicy. W tym obszarze model S300 jest bardziej zautomatyzowany. Drukarka została zaprojektowana z myślą o przedsiębiorcach stawiających pierwsze kroki w drukowaniu tekstyliów, a także o działach prototypowania i  usługodawcach rozpoczynających przygodę z drukiem cyfrowym.

Nasze doświadczenie z HP Stitch S300 było znacznie lepsze niż w przypadku wcześniej używanych drukarek sublimacyjnych. Większość z nich wymagała pracy ręcznej w zakresie konserwacji i wyrównania głowicy – mówi Teunis Roos z firmy Color Concepts i dodaje: Model HP Stitch S300 jest bardziej zautomatyzowany, zapewnia też lepszą wydajność. Dzięki temu rozwiązaniu aż o połowę zredukowaliśmy czas trwania procesu produkcyjnego.

…i dla zaawansowanych

Dzięki symetrycznej konfiguracji głowicy drukującej 2xCMYK i wbudowanemu czujnikowi optycznemu Advance Media, drukarka HP Stitch S500 jest w stanie pracować w trybie jednoprzebiegowym z dużą prędkością, zachowując jednocześnie wymagane nasycenie kolorów. Urządzenie umożliwia jeszcze lepsze uzyskanie zgodności kolorystycznej i redukowanie ilości odpadów produkcyjnych. Drukarka HP Stitch S500 została zaprojektowana specjalnie dla większych zakładów produkcyjnych.

Debiut na targach FESPA

FESPA stała się miejscem oficjalnej premiery modelu HP Stitch S1000. Największa z serii Stitch, 3,2-metrowa drukarka została zaprojektowana z myślą o wysokiej wydajności i uproszczonej, automatycznej obsłudze. Premierowe rozwiązanie otwiera nowe możliwości produkcyjne w zakresie wystroju wnętrz i miękkich oznakowań, aplikacji tekstylnych takich jak zasłony czy tapicerka. Wśród mocnych stron nowego modelu warto wymienić szybkość druku, długi czas pracy bez przestojów i procesy niewymagające nadzoru pracownika. W pełni automatyczna konserwacja zapewnia wysoką jakość obrazu bez interwencji użytkownika, oszczędzając czas dzięki łatwemu ładowaniu i rozładowywaniu urządzenia przez jednego operatora.

Rozwój HP w branży tekstylnej umacnia nasze zaangażowanie w obszarze druku cyfrowego. Nowa superszeroka drukarka HP Stitch S1000 eliminuje główne problemy produkcyjne dzięki zastosowaniu wiodącej w branży technologii, która zapewnia wysoką jakość wydruków drukowanych z niezrównaną szybkością – mówi Santi Morera, szef działu rozwiązań graficznych w HP i dodaje: S1000 uwalnia moc koloru dzięki inteligentnej technologii.

Jak zapewnia producent, model HP Stitch S1000 znajdzie zastosowanie w przypadku wielkoseryjnej produkcji, dla której szczególnie ważny będzie tryb wysokiej wydajności produkcyjnej. Urządzenie osiąga maksymalną prędkość do 220 m2/h oraz prędkość podświetlania do 130 m2/h. Wysoka jakość obrazu jest uzyskiwana dzięki inteligentnemu systemowi kompensacji dysz, w którym optyczny czujnik przesuwania nośnika, OMAS Plus, kontroluje ruch nośnika zarówno dla papieru transferowego, jak i materiałów tkaninowych, nawet podczas drukowania z najwyższymi prędkościami. 

HP Stitch drukuje w rozdzielczości 1200 dpi pozwalając na uzyskanie żywych efektów kolorystycznych, w tym głębokiej czerni. Druk jest wysoce wydajny, a sam proces może odbywać się w dużej mierze bez nadzoru pracownika, co ułatwiają zasobniki o pojemności 10 litrów oraz rolki do 300 kg.

W komplecie z papierami sublimacyjnymi

Wprowadzając na rynek nowe urządzenia drukujące producent zadbał także o papiery sublimacyjne. W ofercie pojawi się zestaw nowych papierów do sublimacji przeznaczonych dla premierowej serii drukarek HP Stitch S. Papiery zostały zaprojektowane i przetestowane z atramentami sublimacyjnymi HP oraz drukarkami HP Stitch z serii S pod kątem uzyskania doskonałej jakości obrazu, w tym spójności kolorystycznej.

Pierwszy raz na rynku

Drukarki HP Stitch S300, S500 oraz S1000 zostały po raz pierwszy zaprezentowane w kwietniu br. na targach ISA 2019, odbywających się w Las Vegas (24-26.04), natomiast w maju zadebiutowały w Monachium, na targach FESPA (14-17.05).

Na podstawie materiałów firmy HP opracowała BZ

 

cript>