Druk tekstylny według firmy Epson 
24 kwi 2017 08:21

Firma Epson od lat dostarcza rozwiązania z dziedzin wyświetlania i drukowania obrazu, a obecną silną pozycję zawdzięcza konsekwentnej polityce opracowywania i wdrażania innowacyj-nych technologii, które sprawdzone w jednym obszarze z powodzeniem mogą być wdrażane także w innych liniach produktowych. Doskona-łym przykładem jest tu autorskie rozwiązanie atramentowej głowicy drukującej Micro Piezo. 

14Ten opracowany na użytek wielkoformatowych rozwiązań LFP system został wdrożony w całej serii urządzeń, stanowiąc podstawę przebiega-jącej obecnie rewolucji w świecie druku.

Ekspert druku w świecie mody

Doskonała jakość wydruków, długowieczność i powtarzalność rezultatów sprawiły, że potencjał Micro Piezo został dostrzeżony przez producentów oferujących drukarki do tekstyliów, wykorzys-tujących z powodzeniem podzespoły i rozwiązania firmy Epson. Świetnymi przykładami mogą być Monna Lisa stworzona w sojuszu z firmą Robustelli czy długofalowe partnerstwo z marką For.Tex.

Maksimum korzyści wynikających z druku atramentowego na tekstyliach zapewniają jednak autorskie rozwiązania Epson. Co ważne, znajdziemy tutaj zarówno wielkoformatowe maszyny produkcyjne w technologii sublimacyjnej, np. SC-F9200, jak i przeznaczoną dla mniejszych odbiorców drukarkę DTG SC-F2000 zaprojektowaną do druku na gotowych wyrobach (koszulkach, torbach itd).

SC-F9200: tytaniczna wydajność – niskie TCO

64-calowa (1625 mm) drukarka LFP SureColor SC-F9200 pozwala na masową produkcję wyrobów tekstylnych takich jak: ubrania, odzież sportowa, materiały tapicerskie, miękkie szyldy czy flagi w wysokiej rozdzielczości do 720x1440 dpi. Epson wie, że czas to pieniądz, dlatego osiągana prędkość wydruku rzędu aż 97 m2/h w trybie roboczym, 56 m2/h w trybie produkcyjnym i 27 m2/h w trybie wysokiej jakości pozwala na efektywną produkcję.

Dzięki zastosowaniu w F9200 dwóch długowiecznych głowic TFP PrecisionCore (będących zaawansowanymi wariantami modułów Micro Piezo) tekstylia są efektywnie pokrywane nadrukiem o żywych, wyraźnych kolorach, jakie dają atramenty UltraChrome DS (odporne na działanie światła, pranie, ścieranie i pot).

Technologia dozowania kropli tuszu o zmiennej wielkości pozwala uzyskać fotograficzną precyzję obrazu, a dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania czarnego tuszu HDK o wysokiej gęstości, pozwalającego na tworzenie głębokich, neutralnych czerni i mocnych cieni.

Zdublowanie wydajnych systemów zasilania w atrament odpowiada potrzebom profesjonalnego druku wysokonakładowego, zapewniając dłuższe okresy nieprzerwanej pracy oraz skrócenie odstępów między wymianą atramentów, co pozwala ograniczyć wymagane konserwacje i czyszczenie. Z kolei wyposażony w dźwignie podnośnika układ do ładowania rolki z nośnikiem jest tak zaprojektowany, by jego obsługa była możliwa przez pojedynczego operatora.

Duży stół grzewczy i dodatkowa suszarka sprawiają, że drukowanie z roli na rolę jest bardzo precyzyjne i eliminuje konieczność oczekiwania na wyschnięcie wydruków. Poza wygodą pracy, w praktyce przekłada się to także na uzyskanie wyjątkowo konkurencyjnej ceny druku metra kwadratowego.

Dodatkowe oszczędności i obniżenie całkowitych kosztów posiadania Epson SC-F9200 umożliwia opcja Print & Save, czyli profesjonalny pakiet, z którym można kontrolować wydatki i ograniczyć konieczność posiadania zapasów materiałów eksploatacyjnych. Standardową gwarancję można rozszerzyć o pakiet serwisowy Epson CoverPlus nawet do 5 lat!

Własny projekt na koszulce w… 27 sekund!

Na przeciwnym biegunie masowego druku wielkoformatowego są produkcje indywidualne, tworzone na zamówienie, często na podstawie projektu klienta. Doskonałym przykładem drukarki tekstylnej tej klasy jest SC-F2000.

To urządzenie do bezpośredniego drukowania na odzieży (ang. DTG – Direct-To-Garment) stanowi doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich firm (np. sklepów online z koszulkami, drukarń czy firm marketingowych), pozwalając im oferować unikalną wartość w postaci personalizowanych, tworzonych „w mgnieniu oka” t-shirtów, fartuszków kuchennych, poduszek czy toreb. 

Epson SC-F2000 ma rozdzielczość do 1440x1440 dpi, co w połączeniu z szeroką paletą kolorów zapewnia żywe barwy, ostre kontury i płynne przejścia tonalne. Dzięki zastosowanemu atramentowi UltraChrome DG nadruki są odporne na pękanie, miłe w dotyku oraz odporne na UV, pot i spieranie. Zaletą jest szeroka gama nośników – sprzęt radzi sobie z niemal dowolnymi tekstyliami do grubości 25 mm.

System druku w SC-F2000 jest elastyczny – w zależności od potrzeb może zawierać dwa zestawy atramentów CMYK do białych ubrań lub pojedynczy CMYK z dwoma białymi atramentami do 

odzieży kolorowej. 

Wytrzymała głowica drukująca TFP pozwala na zadrukowanie jednej białej koszulki w 27 s w trybie podwójnych kolorów, a ciemnej – w 111 s przy atramentach białym i kolorowych. Biały wytrzymały atrament UltraChrome DG umożliwia uzyskanie doskonałych rezultatów na ciemnych tkaninach. Przyznany certyfikat Oeko-Tex Standard 100 potwierdza wyeliminowanie w procesie wszystkich szkodliwych substancji oraz zgodność z surowymi normami ekologicznymi.

W pakiecie z drukarką otrzymujemy gratis oprogramowanie Garment Creator, zawierające kalkulator do obliczania kosztów druku na podstawie zużycia atramentu na poszczególne zadania, a przede wszystkim ułatwiające szybkie tworzenie atrakcyjnych projektów. 

Wydajność i niezawodność przy niskich kosztach eksploatacji daje możliwość szybkiego zwrotu z inwestycji w SC-F2000.

Cyfra ma przyszłość!

Choć rynek druku na tekstyliach jest olbrzymi, to globalne analizy mówią, że obecnie jedynie 3 proc. produkcji odbywa się z użyciem druku cyfrowego. Odzwierciedla to świetnie skalę jego potencjalnej chłonności i kierunku rozwoju. W Polsce rok do roku widoczny jest wzrost zapotrzebowania na urządzenia drukujące cyfrowo. 

O ile sam rozwój sektora nie ulega wątpliwości, o tyle pozostaje otwarte pytanie, czy zostanie on zdominowany przez urządzenia wielkoformatowe, czy może skutecznie rywalizować z nimi będą urządzenia do nadruków na gotowej odzieży? Odpowiedź jest kwestią najbliższych lat, ale już dziś wiadomo, że Epson jest gotów na wszystkie warianty.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Epson

error: Kopiowanie zabronione!
cript>