W 1996 roku firma Bobst zaprezentowała maszynę fleksograficzną połączoną z wykrawarką. Był to pierwszy na świecie system do drukowania opakowań na maszynie zwojowej z ich jednoczesnym wykrawaniem, a więc działający inline. Umożliwiał on drukowanie na kartonie ze zwoju i jednoczesne wykrawanie blisko 200 000 opakowań/h.
Przedstawiony system okazał się sukcesem i w krótkim czasie sprzedano siedem maszyn. Zaprezentowana technologia pozwalała na znaczną oszczędność kosztów produkcji, wynoszącą ok. 30 proc. w porównaniu z tradycyjnym offsetem arkuszowym i następującym po nim wykrawaniem na osobnej wykrawarce. Po pierwszym okresie wielkiego zainteresowania nastąpił jednak pewien spadek, gdyż nie każda drukarnia mogła sobie pozwolić na zamianę dotychczasowych maszyn na nowy system, który zastępuje 2-3 arkuszowe maszyny offsetowe i 3-4 wykrawarki. Wiązało się to z poważnymi kosztami, mimo istotnego wzrostu wydajności. Poważną przeszkodą dla drukarń offsetowych był też fakt, że fleksografia musiałaby być wprowadzona obok offsetu jako całkiem nowa technologia, co wiązałoby się także z przejściem z drukowania na arkuszach na drukowanie w zwoju. Oba te czynniki powodowały, że wówczas wiele drukarń, głównie europejskich, nie chciało przeprowadzać tak rewolucyjnych zmian. Innym powodem była też jakość fleksografii, nie zawsze dorównująca jakości offsetu.
Drukarnie przekonywały się jednak stopniowo do nowej technologii i obecnie na świecie pracuje ok. 120 takich systemów, z czego ok. 50 w Ameryce Północnej.
Do produkcji opakowań kartonowych inline są do dyspozycji dwa rodzaje wykrawarek – płaskie i rotacyjne. W zdecydowanej większości stosowane są te pierwsze, gdyż tu stosuje się tradycyjne formy wykrawające, tanie i łatwe do wykonania. Wykrawarki rotacyjne wymagają cylindrów wykrawających, jeżeli potrzebne są wysokie prędkości i dokładne bigowanie. Cylindry nadają się bardzo dobrze do wysokich nakładów (ich wytrzymałość sięga 30 mln obrotów), ale jednocześnie są bardzo drogie, a proces ich wykonania trwa długo. Na wykrawarkach rotacyjnych można też stosować formy wykrawające w postaci blach. Są one tanie, lecz przy grubszym kartonie nie można uzyskać zadowalającej jakości bigowania. Wykrawarki rotacyjne można szybko przestawić na nowe zlecenie (ok. 30 minut), a z cylindrami wykrawającymi można na nich osiągnąć prędkość 300-400 m/min. Wykrawarki płaskie osiągają prędkość do 200 m/min, a czas wymiany formy wynosi 45-90 minut.
Wykrawanie inline pozwala na korzystne, optymalne wypełnienie użytkami wstęgi kartonu, z obcięciem bocznym tylko ok. 5 mm, co znacznie zmniejsza ilość odpadów.
Dla produktu końcowego nie ma wielkiego znaczenia, czy drukuje się go na maszynie o budowie szeregowej, czy z centralnym cylindrem, jednak 85 proc. systemów inline zawiera maszyny o budowie szeregowej, gdyż ich obsługa i konstrukcja przypominają maszyny arkuszowe. Zalety tych maszyn to możliwość zastosowania dużej ilości zespołów drukujących, niewielka wysokość maszyny, przestawialne zespoły do drukowania strony przedniej i odwrotnej, optymalny dostęp do zespołów i możliwość zastosowania różnych farb, gdyż w zespołach drukujących można zainstalować odpowiednie suszarki. Ważna jest też możliwość zainstalowania dodatkowych zespołów: do tłoczenia, laminowania folią, zespołów drukujących sitodrukowych itd. Wadą są nieco wyższe koszty inwestycyjne, duża powierzchnia i długa droga biegu wstęgi przez maszynę.
Produkcja opakowań w systemie inline ma tak wiele zalet, że należy oczekiwać znacznego jej rozszerzenia. Te zalety to m.in.:
n niższa cena kartonu w zwoju od kartonu w arkuszach;
n możliwość bardzo korzystnego ekonomicznego rozmieszczenia użytków na wstędze kartonu;
n zmniejszona ilość makulatury, gdyż maszyna i wykrawarka są jednocześnie przygotowywane;
n wykrojone pudełka są wykładane w płaskich stosach;
n skrócenie czasu produkcji o 40-50 proc., gdyż następuje ona w jednym przebiegu;
n zbędne jest składowanie półproduktów na paletach;
n jakość drukowania zbliżona do offsetu przy znacznie lepszym pokryciu powierzchni w aplach;
n można stosować więcej kolorów, w zależności od liczby zespołów drukujących;
n drukowanie dwustronne w jednym przebiegu;
n możliwość uszlachetniania w jednym przebiegu;
n potrzebna jest mniejsza ilość personelu.
Jak z powyższego wynika, produkcja opakowań kartonowych w systemie inline ma wiele istotnych zalet i przejście na nią jest korzystne, mimo tego, że wymaga ona przestawienia się na nową technikę drukowania. Faktem jest, że ci, którzy tego dokonali, nie chcą już wracać do offsetu.
Na podstawie artykułu Helmuta Mathesa we „Flexo+Tief-Druck” nr 2/2010 opracował ZZ
***
Bobst na targach Ipex
Targi Ipex 2010 okazały się wielkim sukcesem dla grupy Bobst. Stoisko odwiedziło wielu klientów, także nowych, którzy zdecydowali się wziąć udział w pokazach maszyn na stoisku oraz w dwóch lokalizacjach poza terenem targów. Podczas targów za pomocą animacji 3D zademonstrowano pełen zakres know-how firmy Bobst dla dodawania wartości do opakowań. Obydwa miejsca prezentacji, zlokalizowane poza terenem targów, były szczególnie licznie odwiedzane. Największa ilość gości pochodziła ze wschodniej, południowej oraz południowo-wschodniej Azji, a także z Oceanii i Południowej Afryki. Konieczne okazało się uruchomienie dodatkowego transportu.
Commercial Print Experience, zlokalizowany w Bobst Resource Centre w pobliżu Redditch, umożliwił gościom obejrzenie maszyn produkowanych przez firmę Bobst, szczególnie dla drukarń offsetowych. Wycinarka płaska Commercial 106 oraz ekonomiczna składarko-sklejarka Visionfold 110 A-2 produkowały foldery z wstawkami 7 mm.
Packaging Experience został zlokalizowany w Printing & Packaging Company w Hinckley, u lokalnego producenta kartonu, który wyraził zgodę na organizację pokazów dla klientów zainteresowanych wykorzystaniem maszyn Bobst w produkcji opakowań. Firma goszcząca pokazy posiada w swoim parku maszynowym także dwie linie nowej generacji – automat sztancujący Expertcut 106 PER oraz składarko-sklejarkę Masterfold 110 A-3.
Duża ilość gości odwiedzających Ipex wyraziła wstępne zainteresowanie udziałem w dniach otwartych COMPETENCE'10. Udział w imprezie to możliwość zapoznania się z wieloma ważnymi innowacjami w zakresie przetwarzania papieru, tektury litej i falistej oraz materiałów syntetycznych.
Dni otwarte COMPETENCE’10, organizowane przez nową jednostkę organizacyjną Sheet Fed (łączącą ofertę Bobst, Asitrade i Martin) odbędą się w dniach 22-28 września br. w zakładzie produkcyjnym w Mex w Szwajcarii.
Opracowano na podstawie informacji firmy Bobst