Drukuj, aby zwyciężyć
14 lis 2024 13:18

W dniach 17-18 października 2024 r. odbyła się we Lwowie II Międzynarodowa Konferencja Poligrafów, Konwerterów i ich Odbiorców „PRINT TO WIN”. Wydarzenie zorganizowali: Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, Polska Izba Druku, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza oraz Ukraińska Akademia Drukarstwa. Warto dodać, że konferencja we Lwowie otrzymała honorowy patronat Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA (PAIH), która należy do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Na bogaty program wydarzenia zorganizowanego w kraju borykającym się z rosyjską inwazją złożyły się m.in.:

– prezentacja I wydania raportu „Rynek Poligraficzny i Opakowań z Nadrukiem w Ukrainie”;

– omówienie przebiegu oraz nowości targów drupa 2024;

– wykład dotyczący przepisów unijnych oddziałujących na branżę poligraficzną i opakowań z nadrukiem;

– prezentacja sytuacji w zakresie kształcenia zawodowego w Ukrainie i w Europie ze szczególnym naciskiem na możliwości adaptacji inwalidów wojennych do pracy w przemyśle poligraficznym;

– prezentacja dotycząca źródła finansowania odbudowy gospodarki ukraińskiej;

– wykład na temat obecności sztucznej inteligencji w przemyśle poligraficznym;

– prezentacja „Sztuka poligrafii, poligrafia sztuce – innowacje w przemyśle”.

Duże wrażenie na zebranych zrobiły również wystąpienia gości specjalnych: Bernda Zippera, cenionego eksperta z zakresu web to print, business print i online print shops; Andreasa Blaschkego, eksperta z wieloletnim doświadczeniem na globalnym rynku papieru, kartonu i opakowań; Joriego Ringmana, dyrektora zarządzającego CEPI; Karola Kubicy, dyrektora biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu;  Jacka Bucholca, dyrektora Branżowego Centrum Umiejętności.

Uwagę przyciągnęły również przemowy przedstawicieli firm: Sun Chemical, Komori, Flexores, Follak, Taghleef, Met Pack, Dialog, Du Pont, Ukrpol, UVTERRA, Heidelberg, manroland, KredoBank, Metsä, Wistar, Nova Post, a także Jaroslava Uhryna – dyrektora Akademii Drukarstwa.

W trakcie konferencji nie zabrakło pełnych ożywienia paneli dyskusyjnych poprowadzonych przez prezesa Polskiej Izby Druku Jacka Kuśmierczyka, a także cieszących się dużym zainteresowaniem warsztatów zorganizowanych przez firmy sponsorujące wydarzenie.

Podczas pobytu we Lwowie wielokrotnie wybrzmiewał temat wojny w Ukrainie. Goście z Polski, Niemiec, Austrii oraz Turcji w swoich wystąpieniach podkreślali szacunek i wsparcie dla bohaterskiego narodu ukraińskiego. Dowodem szczerości tych słów były również przykłady namacalnej pomocy: przedstawiciele firmy MBO / Komori – Stefan Schülling i Thomas Heininger – przekazali falcerkę dla Ukraińskiej Akademii Wojskowej. Z kolei Polska Izba Druku zakupiła dwa obrazy Aleksandra Denysenki, które zostały przekazane ośrodkom rehabilitacji ofiar wojny – Unbroken i Superhumans Center. Zebrane środki pomogą sfinansować oprotezowanie i rehabilitację inwalidów wojennych.

Konferencja nie ograniczyła się do wykładów, prezentacji, warsztatów, paneli dyskusyjnych, ale obfitowała również w inspirujące rozmowy i nawiązywanie nowych znajomości. Nie zabrakło także spaceru po pięknym Lwowie i wizyty w pałacu Potockich. Wszystkim aktywnościom towarzyszyły dobre nastroje, poprawione dodatkowo w trakcie degustacji przepysznych dań serwowanych w hotelu Citadel przez kucharzy z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga oraz Polska Izba Druku dziękują: Akademii Drukarstwa za wspaniałą współpracę, gościnę i zdjęcia; hotelowi Citadel za piękne wnętrza, przemiłą atmosferę i przepyszne potrawy; sponsorom, dzięki którym to niezwykłe wydarzenie mogło się odbyć i tak pięknie wybrzmieć; mówcom za inspirujące prezentacje.

Szczególne podziękowania należą się firmom: Ukrpol, FlexoRes, UVTERRA, Komori, Metpack, Taghleef, Bobst, Sun Chemical, Kredo-Bank, manroland, Soma, DuPont, Dialog, Heidelberg, Global Flexo, Follak, Opolgraf, Qartis, EkoTen, Sofi.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom konferencji za udział w tym wydarzeniu.

Opracowano na podstawie materiałów Polskiej Izby Druku