Drukuj odpowiedzialnie
29 sty 2019 09:11

Wierzymy, że aby być odpowiedzialnymi obywatelami świata, musimy dokonać kluczowej przemiany w sposobie prowadzenia przez nas biznesu. Prowadząc konkurencyjną walkę na rynku musimy jednocześnie znaleźć w sobie zasoby, siłę i energię, aby ta walka nie odbywała się kosztem środowiska naturalnego. 

Zagadnienie jest trudne ze względu na to, że często produkty neutralne dla środowiska są droższe i trudniej dostępne. Nasza praca będzie więc wymagać zaangażowania w poszukiwanie nowych nieznanych lub słabo rozpoznanych rozwiązań. Weźmiemy pod lupę cykl życia każdego produktu – poczynając od użytych technologii, zastosowanych materiałów, poprzez ich przechowywanie, pakowanie i transport, zużycie energii, a kończąc na recyklingu lub utylizacji. Zajmiemy się poszukiwaniem nowych rozwiązań, które mogą zminimalizować nasz „foot print” środowiskowy na każdym z etapów tego procesu. Nie poprzestaniemy, dopóki nie osiągniemy przemiany w myśleniu i praktykach produkcyjnych w branży Viscom, która w wydatny sposób przyczynia się do globalnego problemu zanieczyszczenia naturalnego środowiska. Takie katharsis jest branży bardzo potrzebne. Dodatkowo wierzymy, że nasze odpowiedzialne podejście i zaangażowanie nie stoją w sprzeczności z dochodowym prowadzeniem biznesu; wprost przeciwnie: wierzymy, że otworzy to wiele drzwi do firm i projektów oraz ludzi, którzy współdzielą naszą odpowiedzialną wizję świata. Pozwoli również na ominięcie niepotrzebnych kosztów, opłat środowiskowych, kar oraz ograniczy niebezpieczeństwo pożarowe, obniży stawki ubezpieczeniowe i transportowe. Istotne jest również poprawienie wizerunku naszej branży i przychylne nastawienie społeczne. Tak więc „ECO Go Green – Be profitable”. 

Sławomir Kot-Zaniewski: Rok 2019 jest dla nas arcyważny! Pojawiła się u nas przełomowa refleksja, dotycząca naszej pracy, która wypełnia przecież dużą część naszego życia i w ogromnej mierze nadaje mu sens oraz pozwala nam utrzymać nasze rodziny. Zrozumieliśmy, że nasza praca powinna spełniać jeszcze jeden ważny warunek, aby móc być w pełni wartościową. Spojrzeliśmy w szerszej perspektywie i dostrzegliśmy istotne punkty odniesienia:

– Wszyscy kochamy nasze dzieci i wnuki oraz chcemy im dać wszystko, co najlepsze.

– Wszyscy doceniamy zdrowie jako ważny warunek komfortu życia.

– Wszyscy kochamy naszą planetę i jej naturalne środowisko: czystą wodę, powietrze oraz naturalne produkty spożywcze. 

– Wszyscy cenimy pokojowe współistnienie, bezpieczeństwo i stabilność.

Aby te cztery ważkie kwestie mogły być przez nas wspierane, w naszej pracy musimy zadbać o naturalne środowisko. Jego degradacja jest zagrożeniem dla naszego wspólnego zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu życia. 

Integart postanowił wykonać pierwszy, świadomy krok w kierunku stworzenia nowego programu, który wprowadzamy w nasze działania: „Drukuj bez odciskania piętna na środowisku naturalnym”. Pragniemy jeszcze w tym roku oraz w najbliższej przyszłości wspólnie z użytkownikami technologii HP Latex stworzyć sieć „ECO-DRUKARNI”, które w swoją misję jako główny cel wpiszą dbałość o to nasze wspólne dobro – naszą planetę, Ziemię. 

Misja ta będzie na stałe wpisana w DNA Integart – jest to przyrzeczenie, które składamy naszym klientom i partnerom oraz samym sobie, że w swojej pracy Integart będzie się kierować dużo większą odpowiedzialnością za naturalne środowisko, bez którego nie wyobrażamy sobie zdrowego i szczęśliwego życia w przyszłości. Wiemy, że to długa i wyboista droga, na której – jako firma respektująca społeczną odpowiedzialność biznesu – nie będziemy mogli pozwolić sobie na wiele skrótów i kompromisów. Droga ta wymaga rzetelności, prawdy i odpowiedzialności.

Dawid Kornasz: Integart jako lider rynku Large Format Printing jest wiodącym propagatorem oraz dostawcą ekologicznej technologii HP Latex i kompatybilnych, ekologicznych materiałów do druku ograniczających negatywny wpływ na środowisko. Współpraca z wyselekcjonowanymi dostawcami pozwala nam na zakup materiałów spełniających nasze wyśrubowane kryteria, często potwierdzone stosownymi certyfikatami świadczącymi o ich bezpieczeństwie. Od tego roku wszystkie kwalifikujące się produkty znajdujące się w naszej ofercie będą specjalnie sygnowane Integartowskim znakiem ECO – GO GREEN. Materiały te charakteryzują się tym, że są wykonane z naturalnych surowców, są lekkie, biodegradowalne, łatwe w utylizacji lub recyklingu. Często są pozbawione chloru, toksyn, dioksyn czy ftalanów, czego nie można powiedzieć np. o PVC. Niektóre produkty będą objęte programem zwrotu lub zwrotu opakowań. Klienci z łatwością będą mogli odnaleźć i nabyć ekologiczne media do druku w naszej firmie.

Sławomir Kot-Zaniewski: Nie jest łatwo poświęcić nasze naturalne potrzeby, wygodę czy pokonać lenistwo – to będzie wyzwanie. Wiemy również, że nagroda nie jest na wyciągnięcie ręki, a cel może się oddalać. Dlatego chcemy działać zdecydowanie i konsekwentnie. Wierzymy, że dzięki swojej inteligencji, kreatywności i zaangażowaniu pokonamy wszystkie bariery i problemy, jakie napotkamy na naszej drodze. Nie zrażamy się tym, że jesteśmy za mali, aby mieć jakikolwiek wpływ na otaczający nas świat; przytoczę Dalajlamę: „Jeśli myślisz, że jesteś za mały, aby uczynić różnicę, spróbuj usnąć w obecności komara”.

Swoją ideą chcemy „zarażać” naszych partnerów biznesowych: dostawców, klientów i konkurentów… tak, konkurentów. Tu nie ma wygranych i przegranych. Są tylko wygrani. 

Tomasz Melzacki: Integart chce, aby wszyscy dokonali w kolejnym dziesięcioleciu przełomu w swoim myśleniu i skupili się na ratowaniu wspólnego dobra, jakim jest środowisko naturalne. Planujemy wprowadzić nowe lub udoskonalić istniejące praktyki produkcyjne w celu jak najpełniejszego wspierania programu ECO – GO GREEN. Oczywiście to wszystko nie może się odbywać kosztem jakości druku! Nasze dotychczasowe doświadczenia mówią, że nie ma takiej konieczności.

Sławomir Kot-Zaniewski: Tam, gdzie będzie to trudne lub wręcz niemożliwe, chcemy zneutralizować nasz wpływ na środowisko, dbając o programy recyklingu oraz rekompensować naturze szkody, np. poprzez partycypowanie w programach zalesiania czy programach ratowania ginących gatunków roślin i zwierząt. 

Tomasz Melzacki: Do każdej drukarki HP Latex sprzedanej w 2019 roku Integart deklaruje nasadzenie 10 drzew. Stając się posiadaczem technologii HP Latex – każdy klient stanie się posiadaczem własnego lasu. Naszym celem jest posadzenie w tym roku 1000 drzew. Wyprodukowany przez nie w przyszłości tlen pozwoli oddychać 3 tysiącom ludzi czystym powietrzem.

Zapraszamy do przyłączenia się do naszej misji w imię wspólnego dobra, jakim jest środowisko naturalne. 

ECO Go Green, drukuj ekologicznie – drukuj odpowiedzialnie i z profitem! 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Integart