W tegorocznej edycji targów drupa wzięło udział ponad 1850 wystawców, za wystawę odwiedziło niemal 400 tys. goci ze 122 krajów, z czego 54% pochodziło spoza Niemiec.
Mimo że frekwencja była nieco niższa niż na poprzednich rekordowych targach w 2000 roku, większoć wystawców uznała je za sukces i znak, że na wiatowy rynek poligraficzny powraca dobra koniunktura.
Wystawcy zajęli całš dostępnš powierzchnię targowš, częć z nich znalazła się nawet poza pawilonami wystawienniczymi, na powietrzu, co z pewnociš nie sprzyjało frekwencji, zwłaszcza w deszczowe dni. W kolejnych wydaniach Poligrafiki będziemy prezentować nowoci targowe w poszczególnych segmentach produkcji poligraficznej. W niniejszym artykule przedstawiamy krótki przeglšd tego, co działo się w poszczególnych pawilonach targowych.
Hale 1 i 2 Đ w królestwie Heidelberga
Trzeba przyznać, że na targach nie dało się absolutnie odczuć zmian strukturalnych u największego dostawcy dla branży poligraficznej na wiecie. Wprawdzie nie było maszyny gazetowej, ale już maszyny zwojowe (będšce w trakcie przejmowania przez Gossa) i cyfrowe (przejęte przez Kodaka) pracowały zgodnie z przedtargowymi założeniami. I wydaje się, że wierni klienci Heidelberga nie przejęli się zbytnio zawirowaniami wokół działu produkujšcego maszyny zwojowe. Już pierwszego dnia targów maszynę M-600 zakupiła drukarnia Reproprint z Pragi, kilka dni póniej dołšczyła do niej nasza kielecka Poligrafia (więcej na ten temat na stronie 8), za Winkowski podpisał na targach kontrakt na pięć maszyn zwojowych (patrz strona 54). Biznes kwitnie jak dawniej Đ cieszył się po pierwszych kilku dniach targowych prezes Heidelberga Bernhard Schreier i miał ku temu powody. Wszak to Heidelberg zawarł jeden z największych targowych kontraktów z Quad/Graphics na dostawę omiu zwojowych maszyn 64-stronicowych Sunday 3000, które w cišgu najbliższych trzech lat zostanš zainstalowane w różnych zakładach amerykańskiego giganta (dodatkowo Quad zakupił też dwie maszyny MAN Lithoman). Jak wynika z informacji firmy, na targach Heidelberg zawarł kontrakty na łšcznš kwotę ponad 800 mln euro.
Firma Heidelberg Polska podpisała na targach kontrakty na nowe maszyny drukujšce, systemy CtP i urzšdzenia postpress. Jeden z nich dotyczył maszyny Speedmaster 105 XL, będšcej absolutnš wiatowš premierš targów drupa 2004. Inne nowoci zaprezentowane przez Hei-delberga w Dsseldorfie to m.in. nowej generacji Speedmaster 102 CD, SM 52 w konfiguracji 8-kolorowej i seria termicznych nawietlarek Suprasetter, dostępnych w formatach B1 i B2. W tym przypadku istotna jest informacja, że zastosowano w nich własne lasery opracowane przez Heidelberga, co oznacza, że najprawdopodobniej niebawem niemiecki dostawca zakończy współpracę z firmami Screen, Presstek i Creo, które dotychczas wyposażały heidelbergowskie systemy CtP i DI. W zakresie postpress firma pokazała m.in. nowš linię do oprawy zeszytowej ST 350.
W halach należšcych do Heidelberga swojš ofertę prezentowały też firmy należšce do ărodzinyÓ, w których niemiecki koncern posiada częć udziałów lub jest ich włacicielem: Polar, Stahl, Idab-Wamac i Gallus.
Hala 3 Đ dla każdego co miłego
Jeden z największych pawilonów targowych Messe Dsseldorf opanowali dostawcy maszyn drukujšcych i materiałów, głównie farb graficznych. Tu swojš ofertę prezentowali dostawcy z Czech Đ Adast i Grafitec. Drugi z nich pokazał udoskonalonš maszynę Polly Prestige 674 w konfiguracji z szecioma zespołami drukujšcymi i niezależnym zespołem lakierujšcym oraz Polly Performer 566 w formacie A2, z systemem lakierowania zainstalowanym na ostatnim zespole drukujšcym. Sporód producentów japońskich w hali 3 prezentowały się trzy firmy. Na stoisku pierwszej z nich Đ Akiyama Đ szczególnš uwagę przycišgała ăpiętrowaÓ maszyna Jprint umożliwiajšca obustronne drukowanie w 5 kolorach bez odwracania arkusza. Akiyama pokazała też nowš 4-kolorowš maszynę Extreme 440 w formacie B1. Kolejni dwaj dostawcy z Japonii to
Sakurai i Hamada. Stoisko pierwszej z nich zaskakiwało rozmiarami i liczbš prezentowanych maszyn w ćwierć- i półformacie. W hali 3 prezentowali się też znani przede wszystkim ze swych rodzimych rynków producenci chińscy. I tak np. stoisko firmy Beiren, największego chińskiego producenta maszyn offsetowych, było większe niż stoiska firm Adast i Polly razem wzięte. Zresztš ofensywa ăegzotycznychÓ (przynajmniej z naszego punktu widzenia) producentów rodem z Chin czy Indii była widoczna także w innych pawilonach. Z kolei w rodku pawilonu usadowiła się amerykańska firma AB Dick, która poza produkcjš maszyn offsetowych cile współpracuje z Presstekiem w dziedzinie CtP. Systemy w zakresie przygotowalni wklęsłodrukowej prezentował jeden ze wiatowych liderów w tej dziedzinie Đ niemiecki Daetwyler. Firma pokazała m.in. system grawerowania cylindrów wklęsłodrukowych Gravostar HS, przeznaczony do produkcji opakowaniowej.
W ătrójceÓ swoje stoiska mieli też producenci farb graficznych, wród nich Huber Group, Sicpa, Flint-Schmidt (wraz z wydzielonš jednostkš Jetrion, zajmujšcš się drukiem cyfrowym), Van Son, Kissel + Wolf, Eckart, Sericol (prezentowano tu szybkš płaskš drukarkę Spyder firmy Inca w formacie 60x40 cali, której dystrybutorem będzie m.in. Sericol), Hindustan Inks oraz materiałów (Toray, Day International) i podłoży. Sporód tych ostatnich bardzo ciekawe show prezentowała firma Kurz, specjalizujšca się m.in. w produkcji folii do tłoczeń na goršco. Chyba nieco przez przypadek w tym towarzystwie znalazła się firma Riso, która pokazała pierwszy w swojej ofercie kolorowy system inkjetowy Orphis HC5000, pracujšcy z prędkociš 105 stron/min. Urzšdzenie drukuje w maksymalnym formacie A3 i kosztuje zaledwie 24 tys. euro.
Hala 4 Đ pod znakiem JDF
W tym pawilonie sporš powierzchnię wynajęła organizacja CIP4, nazywajšc jš JDF Parc. W jego ramach odbywała się wystawa 19 firm należšcych do CIP4, z których każda prezentowała praktyczne zastosowanie formatu JDF. Codziennie miały też miejsce prezentacje i wykłady na tematy zwišzane z rozwojem i wdrażaniem formatu JDF, przygotowane przez specjalistów z takich firm jak EFI, Heidelberg, MAN Roland, Agfa i Screen.
Szczególnš uwagę w hali 4 przycišgały stoiska firm oferujšcych rozwišzania z zakresu prepress. Z oferty Creo warto wymienić nowy wielkoformatowy system CtP Đ Magnus, który podczas targów został zakontraktowany przez drukarnię Winkowski i wkrótce trafi do pilskiego zakładu grupy. DuPont pokazał nowš wersję cyfrowego systemu Digital Cromalin z wbudowanym systemem kalibracji i certyfikowanym systemem zdalnie sterowanych kontraktowych odbitek próbnych DuPont iCertification, za na stoisku Esko-Graphics zwracały uwagę Espresso Đ pierwsze na wiecie ćwierć- i półformatowe płaskie nawietlarki przeznaczone do produkcji płyt konwencjonalnych. Na stoisku szwajcarskiego Lschera pojawiły się dwie premiery: nawietlarka termiczna Xpose! 190 (reklamowana przez producenta jako najszybsza na wiecie nawietlarka z ręcznym ładowaniem płyt) i atramentowa drukarka JetPrint. Drupa była też pierwszš okazjš do zademonstrowania nowego działu firmy Lscher oferujšcego systemy dla fleksografii, który powstał po przejęciu przez Szwajcarów brytyjskiej firmy Zed Instruments. Firma Glunz&Jensen, znana z produkcji wywoływarek do płyt i filmów, zaprezentowała pierwsze w swojej ofercie urzšdzenie do cyfrowego wytwarzania płyt CtP. Półformatowy system o nazwie PlateWriter 4200, pracujšcy w oparciu o technologię inkjetowš, będzie dostępny na rynku pod koniec roku. Spore stoisko przygotowała Lastra, włoski producent płyt offsetowych i sprzętu CtP, należšcy od kilkunastu tygodni do Agfy. Z innych dostawców CtP znaleli się tu dwaj producenci z Niemiec: Krause-Biagosch i firma Mantagraphics, produkujšca od ubiegłego roku termiczne systemy CtP, która ma już za sobš kilka udanych instalacji na rodzimym rynku. Naprzeciwko wystawiał się amerykański producent systemów kontrolno-pomiarowych X-Rite.
Znacznš częć hali 4 zajęła firma Hewlett-Packard, która tradycyjnie już przygotowała niezwykłe show prezentujšce w niekonwencjonalny sposób możliwoci maszyn z serii Indigo i wielkoformatowych urzšdzeń HP. ăThe Volcania ShowÓ od czasu do czasu stawiało na nogi cały pawilon (sšsiednie zresztš też), za z nowoci HP szczególnš uwagę warto zwrócić na maszynę HP Indigo 5000 oraz na model HP Indigo 3500, który firma promuje jako ekonomicznie atrakcyjne urzšdzenie dla firm rozpoczynajšcych przygodę z drukiem cyfrowym.
Drupa Innovations Parc
Nowinkom technologicznym w zakresie softwareŐu był powięcony pawilon wybudowany specjalnie z okazji targów drupa. Między halami 1, 2, 3 i 4 stanęła hala, w której pod hasłem ăDrupa Innovations ParcÓ swojš ofertę prezentowało kilkadziesišt mniejszych i większych firm z całego wiata. Jednš z nich była polska firma AC&C HSH Group, która promowała na targach własny innowacyjny workflow PuzzleFlow. Warto dodać, że oprogramowanie to, zyskujšce coraz większš popularnoć w naszym kraju (pakietowane m.in. z systemami CtP Screena i Fuji) ma też rosnšcš bazę użytkowników poza Polskš. Na targach system PuzzleFlow promowało na swoich stoiskach kilkunastu partnerów i dystrybutorów AC&C HSH Group, m.in. basysPrint, KBA, Mantagraphics, Jorg Graphische Systeme,
Lewald & Partner, Grafitec. Podczas targów AC&C HSH Group podpisała sojusz strategiczny z niemieckim przedsiębiorstwem Color Gate, dotyczšcy współpracy przy rozwijaniu i wzbogacaniu produktów obydwu firm. Pierwszy projekt zakłada zintegrowanie programu do proofingu kontraktowego Proofgate z systemem PuzzleFlow.
Hala 5 Đ CtP plus druk cyfrowy
Kolejny pawilon targowy zajęli dostawcy z segmentu prepress (Fuji, KPG, Screen) i druku cyfrowego, zarówno małoformatowego (NexPress i Kodak Versamark Đ po raz pierwszy pod wspólnš banderš Eastman Kodak, Canon, IBM), jak i wielkoformatowego (Vutek, Roland i kilku dostawców z Chin).
Na stoisku Fuji pokazano m.in. nowš półformatowš nawietlarkę pracujšcš w technologii fioletowej Luxel V-6, dopiero podczas targów podano też ceny urzšdzenia w poszczególnych konfiguracjach, które Đ trzeba przyznać Đ sš bardzo atrakcyjne. Innš istotnš premierš Fuji była nowa rodzinach systemów odbitek próbnych, opartych na urzšdzeniach Epsona. Screen demonstrował zarówno nowe nawietlarki CtP (w tym wielkoformatowš Ultima 16000, będšcš mniejszš wersjš 32-stronicowego systemu Ultima i ćwierćformatowš Micra wyposażonš w 30 mW laser fioletowy), jak i nowš cyfrowš maszynę offsetowš typu DI TruePress 344. Maszynę DI, produkowanš przez Ryobi, pokazała też firma KPG, choć urzšdzenie to nie będzie oferowane przez KPG w Europie. KPG, podobnie jak Fuji, pokazała nowe płyty CtP, obaj dostawcy poinformowali też o zaawansowanych pracach nad wyprodukowaniem płyty typu processless, niewymagajšcej dalszej obróbki. Sporód dostawców płyt offsetowych swoje stoisko miała tu również Ipagsa, za ofertę dla rynku flekso prezentowały BASF i Asahi.
W zakresie druku cyfrowego duże zainteresowanie wzbudziła pierwsza po przejęciu obu firm przez Kodaka prezentacja marek NexPress i Versamark. W tym drugim przypadku Kodak Versamark pokazał m.in. nowy model zwojowej maszyny VX5000e. Cyfrowš maszynę zwojowš pokazała japońska Miyakoshi, znana głównie z urzšdzeń do drukowania formularzy. Canon poinformował o podpisaniu umowy z KPG, na podstawie której ta ostatnia firma będzie sprzedawać w Europie wybrane modele maszyn Canona. Będš wród nich modele CLC5100 (51 str./min) i CLC 4000 (40 str./min), które majš pokazać nowe oblicze Canona jako dostawcy ăprofesjonalnych systemów drukujšcychÓ. Cztery nowe maszyny z rodziny Infoprint zaprezentował IBM: modele 2090ES, 2105ES, 2060ES i 2075ES oferujš drukowanie z rozdzielczociš 1200 dpi i prędkoć do 100 str./min. Sš to maszyny zwojowe wyposażone w opcję cięcia na arkusze.
Z kolei w wielkim formacie warto zwrócić uwagę na nowy płaski ploter firmy Vutek Đ PressVu UV 200/600, pozwalajšcy na drukowanie na różnych podłożach z prędkociš 33 m2/h.
Z innych wystawców pawilonu 5 warto wymienić niemieckš firmę Just Normlicht, produkujšcš urzšdzenia owietleniowe do kontroli barw dla studiów DTP, przygotowalni i drukarń, oraz GretagMacbeth, producenta systemów kontrolno-pomiarowych i specjalistycznego oprogramowania.
Hala 6 znaczy PrintCity
Gdy na poprzedniej drupie kilkudziesięciu dostawców pojawiło się pod wspólnš banderš PrintCity, wydawało się, że będzie to jednorazowa inicjatywa przy okazji targów. Tymczasem PrintCity jest dzi spółkš, w ramach której działa kilka grup roboczych, do jej grona dołšczajš kolejni producenci ze wiatowej czołówki (ostatnio Bobst), a obecnoć pod wspólnym parasolem na kolejnych imprezach targowych (m.in. Ipex 2002) stała się już tradycjš. Warto nadmienić, że PrintCity zajęło ponad 10% całej powierzchni wystawienniczej Messe Dsseldorf.
W tym roku organizacja pawilonu PrintCity była dużo bardziej przemylana niż na drupa 2000. Częć wspólnš, produkcyjnš (PrintWorks), podzielono na pięć segmentów: przemysłowy druk akcydensowy, drobny druk akcydensowy, druk zwojowy, druk opakowań i etykiet oraz postpress. Osobne miejsce miał rzecz jasna JDF, w specjalnym pomieszczeniu prezentowano przepływ zleceń opisanych włanie w tym formacie.
Jeli chodzi o poszczególnych dostawców, Agfa pokazała cały szereg nowoci, zapowiadanych na lutowej konferencji prasowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się programy zarzšdzania produkcjš :Delano i przepływem prac :ApogeeX, firma pokazała też nowe nawietlarki oraz płytę :Azura, która jest kolejnym krokiem Agfy w kierunku płyt processless. Poza tym w różnych miejscach PrintCity, także na stoisku Agfy, pracowały wprowadzone do oferty systemy CtP. Na targach polski oddział Agfy podpisał dwa kontrakty oraz kilka listów intencyjnych w sprawie kolejnych instalacji systemów CtP. MAN Roland prezentował w akcji kilka maszyn (m.in. Rotoman, DICOweb, kilka maszyn arkuszowych), jednak szczególnš uwagę zwracał prezentowany na stoisku firmy zespół drukujšcy Direct Drive, umożliwiajšcy zmianę płyt podczas pracy maszyny oraz mycie zespołów drukujšcych. Zdaniem prezesa MAN Roland Gerda Finkbeinera zastosowanie tego rodzaju zespołów może zrewolucjonizować druk arkuszowy, podobnie jak to miało miejsce w przypadku maszyn zwojowych. Wród kontraktów sfinalizowanych na targach przez polski oddział MAN Rolanda zwraca uwagę sprzedaż wielkoformatowej maszyny Roland 904 XXL do warszawskiej drukarni plakatowej Print & Display. W ramach PrintCity pracowały trzy maszyny firmy Shinohara: 6-kolorowa Shinohara 75 VIHPC i dwie 4-kolorówki: Shinohara 75IVP (z systemem odwracania arkusza) oraz Shinohara 52IV.
Japoński dostawca pokazał też prototypowš na razie konstrukcję maszyny 52 Uno, która po raz pierwszy była demonstrowana na ubiegłorocznych targach Igas w Tokio. Na stoisku Oc pracował nowy system kolorowy CPS 900, firma wprowadziła też do oferty czarno-białe urzšdzenia VarioPrint 2110, oferujšce prędkoć 105 str./min majšce być odpowiedziš Oc na pokazane przez Xerox maszyny Nuvera 100/120. Holenderski producent położył też duży nacisk na promocję swoich systemów wielkoformatowych, zwłaszcza nowego systemu Arizona 60UV. W zakresie postpress ciekawie prezentowały się nowe urzšdzenia firm Wohlenberg i MBO. Pierwsza z nich demonstrowała ulepszonš wersję linii do oprawy twardej Champion E, przeznaczonš do współpracy z maszynami cyfrowymi, za MBO prezentowała całš serię zautomatyzowanych linii złamujšcych. Z mylš o zastosowaniach przy produkcji ulotek farmaceutycznych specjalistyczne złamywarki prezentowała z kolei firma Herzog + Heymann, za maszyny do wklejania okienek oraz urzšdzenia do formowania pudełek przestrzennych Đ Heiber und Schrder.
W pawilonie 6 swoje stoiska mieli też inni członkowie PrintCity, a jednoczenie liczšcy się dostawcy: Sun Chemical (12 maja firma zorganizowała na pobliskim stadionie piłkarskim mecz między pracownikami Sun Chemical Europe i ăresztš wiataÓ), Schur Packaging Systems (na tegorocznych targach drupa firma ta po raz pierwszy pojawiła się z takim rozmachem, Faist (systemy tłumienia hałasu w halach maszyn), Gmmerler (systemy odbioru z rotacji), ContiTech i Reeves (obcišgi offsetowe), UPM-Kymmene (papiery i kartony), QuadTech (systemy kontroli pracy maszyn zwojowych). Ta ostatnia firma podpisała na drupie kontrakt o wartoci ponad 1 mln USD z drukarniš Winkowski na dostawę dziewięciu specjalistycznych systemów kontroli barw w maszynie. Jesieniš zostanš one zainstalowane na zwojowych maszynach Harris M-600 i Sunday 3000 pracujšcych w drukarniach Winkowskiego w Pile i Radzyminie. Kolejnym uczestnikiem PrintCity był indyjski producent maszyn zwojowych Manugraph, który na targach zebrał zamówienia na ponad 13 mln USD, podpisujšc też największy w swojej historii jednorazowy kontrakt na dostawę maszyn Hiline, obejmujšcy w sumie 192 zespoły drukujšce.
Hala 7 Đ druk cyfrowy
Jedna z najmniejszych hal targowych Messe Dsseldorf gociła w tym roku przede wszystkim dostawców z rynku produkcji cyfrowej. Największe zainteresowanie wzbudzała nowa maszyna Xeikon 5000, dzięki której belgijski dostawca ponownie włšczył się Đ z powodzeniem Đ do walki rynkowej. Jak udało nam się dowiedzieć, tylko w pierwszym tygodniu targów Xeikon zakontraktował ponad 20 maszyn tego modelu. Na tym samym stoisku prezentowała się firma Strobbe Graphics, będšca Đ tak jak Xeikon Đ własnociš Punch Group, promujšca przede wszystkim PSA 33MV Đ płaskš nawietlarkę fioletowš wykorzystujšcš technologię stosowanš przez Strobbe od lat w budowanych dla Agfy systemach gazetowych Polaris. Warto dodać, że w specjalnym busie, stojšcym obok pawilonu 7, swojš ofertę prezentowała kolejna firma z grupy Punch Đ Punch Campus Namestovo, która promowała m.in. nowš arkuszowš maszynę GSS 320D. Urzšdzenie to miało swojš polskš premierę na kwietniowych targach Euroreklama w Poznaniu.
Jedno z większych stoisk miał Nipson, specjalizujšcy się w maszynach do wysokonakładowej produkcji ksišżek i druków transakcyjnych, opartych na technologii magnetograficznej. Na drupa Nipson pokazał dwie nowe maszyny drukujšce, firma przygotowała też pokazy w zakresie produkcji ksišżek na żšdanie. Obok z równie dużym stoiskiem pojawił się Epson, gdzie promowano nowy proofer klasy desktop w formacie A2 Đ Stylus Pro 4000. W drukarce tej zastosowano te same głowice i atramenty, co w modelu wielkoformatowym 7600, który zdominował rynek kolorowego proofingu. Epson ma nadzieję, że model 4000 powtórzy sukces swojego większego brata. Kolejnym wystawcš pawilonu nr 7 zwišzanym z drukiem cyfrowym była firma Xaar, która pokazała na targach opracowanš wspólnie z Agfš nowš głowicę do druku inkjetowego Đ Omnidot. Ma ona być dostępna na rynku w drugiej połowie tego roku i będzie dystrybuowana przez obie firmy. Xaar podpisał też umowę o współpracy z MAN Rolandem; w jej rezultacie ma powstać system inkjetowy pełnišcy funkcję zespołu lakierujšcego w maszynach offsetowych produkowanych przez niemieckiego dostawcę, m.in. w modelu DICOweb. Agfa była obecna w hali 7 jako właciciel firmy Dotrix, prezentujšcej na targach kilka urzšdzeń, w tym udoskonalonš wersję znanej już z poprzednich targów drukarki the.factory. Warto nadmienić, że w urzšdzeniach produkowanych przez Dotrix również stosowane sš głowice Xaar Đ nie dziwiš więc inwestycje Agfy w ten segment rynkowy. Agfa korzysta też z dowiadczeń innego producenta systemów wielkoformatowych Đ firmy Mutoh; to na jej bazie budowane sš drukarki z rodziny :Sherpa. Na drupie Mutoh zaprezentował dwa nowe urzšdzenia (były to ich europejskie premiery): model Falcon Solvent Plus oraz Mutoh Digital Transfer Printer, a także ploter drukujšco-tnšcy Mutoh-Ultima, w którym zastosowano nowy laserowy system pozycjonowania wydruków.
Hala 8 Đ na trzech poziomach
Pawilon usytuowany przy północnym wejciu pomiecił w tym roku 275 wystawców, prezentujšcych swojš ofertę na parterze i dwóch piętrach. Dominowali tu dostawcy systemów prepress i materiałów eksploatacyjnych oraz podłoży. Wród tych ostatnich znaleli się m.in. skandynawscy giganci Stora Enso, M-real (firma ta miała też drugie stoisko w ramach PrintCity) i Norske Skog. Stora Enso prezentowała m.in. nowy, oparty na maszynie Xeikona, system produkcji płyt CD i DVD w trybie in-line i na żšdanie. Nieco dalej pojawił się Neusiedler, jeden z największych w Europie producentów papierów biurowych, za tuż obok Đ austriacka firma Brigl & Bergmeister, specjalizujšca się w papierach etykietowych, Arjo Wiggins i firma Gmund, oferujšca papiery ozdobne. Nie zabrakło liczšcych się dostawców z Włoch (Burgo, Favini, Marchi) i Hiszpanii (Torraspapel). Na parterze swojš ofertę prezentował MacTac, jeden z liderów na rynku podłoży samoprzylepnych.
Na parterze stoisko miała też kolejna firma produkujšca farby graficzne Đ ANI Printing Inks. Firma prezentowała na drupa nowš nazwę (wczeniej brzmiała ona Akzo Nobel Inks) oraz nowe corporate identity; były to również jej pierwsze duże targi od przejęcia przed rokiem belgijskiego Trenala. Kolejni dostawcy farb to Zeller & Gmelin, oferujšcy m.in. farby do drukowania na nietypowych podłożach, i francuski Brancher. W hali 8 znalazły się stoiska firm Tesa, oferujšcej tamy dla przemysłu poligraficznego, i Phoenix Xtra Print, produkujšcej obcišgi offsetowe. W mrowiu firm wystawiajšcych się na 2. piętrze znalazł się kolejny wystawca z Polski Đ Estyma.
Hala 9 Đ mały i redni prepress
Kolejny pawilon usytuowany przy północnym wejciu na targi zdominowali dostawcy systemów prepress. Znalazł się wród nich Presstek, firma znana w Polsce z wysokiej jakoci systemów CtP, płyt i systemów DI instalowanych w maszynach offsetowych, co jednak na razie nie przełożyło się na jej obecnoć w naszym kraju. Z informacji uzyskanych na stoisku dowiedzielimy się, że jej nowym dystrybutorem w Polsce będzie MAN Roland Polska. Na drupa Presstek pokazał nowš głowicę nawietlajšcš Profire Excel (pozwalajšcš na użycie rastra stochastycznego), która znalazła zastosowanie w prezentowanej na stoisku nawietlarce Dimension Excel.
Kolejny amerykański dostawca CtP to ECRM, który pojawił się na targach pod mottem ăCtP w cenie CtFÓ, prezentujšc kolejne ekonomiczne nawietlarki do produkcji akcydensowej i gazetowej. Premierę na targach miały pełnoformatowy system fioletowy Mako 8 i półformatowy Mako 4matic. Kolejny dostawca, oferujšcy tanie nawietlarki wyposażone w laser fioletowy, to kanadyjski Escher-Grad. Brytyjska firma HighWater, poza nowš wersjš systemu Python, promowała nowy RIP Đ Torrent, oferujšcy, jak zapewnia dostawca, pełnš kompatybilnoć z formatem JDF w wersji 1.1. Nowš nawietlarkę, jak również nowš płytę do systemów fioletowych pokazała firma Mitsubishi Paper Mills. Trzy nowe systemy prezentował basysPrint, jeden z pionierów w dziedzinie bezporedniego nawietlania płyt konwencjonalnych. W jednym z nich Đ UV-Setter NV546 Đ zastosowano technologię pozwalajšcš na produkcję z prędkociš wyższš o 40-50% w porównaniu z innymi maszynami basysPrint, co do tej pory było mankamentem nawietlania typu CtcP. System CtP, promowany jako ăpierwszy na wiecie pozwalajšcy na produkcję płyt niewymagajšcych dalszej obróbkiÓ pokazała Konica Minolta. Firma wystawiała też kilka urzšdzeń do cyfrowego druku kolorowego. Firma Jetplate Systems promowała ătani system CtP za 30 tys. euroÓ Đ pracujšcy w technologii inkjetowej JetPlate. Systemy wielkoformatowe prezentował Scitex Vision (w tym model TurboJet, majšcy być zdaniem producenta atrakcyjnš alternatywš dla maszyn sitodrukowych), za podłoża przeznaczone m.in. do tego rodzaju maszyn Đ 3M. Pawilon 9 był też miejscem, gdzie swojš ofertę w zakresie oprogramowania i hardwareŐu prezentował Apple. Inni dostawcy softwareŐu prezentujšcy tu swojš ofertę to Artwork Systems, Helios, Enfocus i One Vision.
Hala 10 Đ w krainie flekso
Pawilon zdominowany przez Bobst Group, która przygotowała na targi aż 12 wiatowych premier, oferowanych przez poszczególne firmy wchodzšce w skład grupy. Drupa była pierwszš dużš wystawš, na której w ramach Bobsta pojawiły się firmy Atlas Converting, Titan i Rotomec, wczeniej należšce do koncernu Metso. Poza 28 urzšdzeniami pracujšcymi w pawilonie 12 Bobst był też obecny w PrintCity.
W zakresie druku flekso prezentowały się tu również takie firmy jak Comexi, Gidue, KDO czy Omet, za w dziedzinie systemów laminujšcych Đ Billhfer i Bielloni. Stoisko miała tu japońska firma produkujšca automaty wykrawajšce Iijima, z którš Mercator Poligrafia podpisał w czasie targów umowę dystrybucyjnš dotyczšcš obszaru Polski, a także znana już z naszego rynku inna firma z Kraju Kwitnšcej Wini Đ Sanwa, wytwarzajšca automatyczne, płaskie maszyny wykrawajšco-tłoczšce i urzšdzenia do złocenia na goršco. Polskim akcentem pawilonu 10 było stoisko PLFTA Đ Zrzeszenia Polskich Fleksografów.
Hala 11 Đ pod znakiem convertingu
To pierwszy pawilon zdominowany przez firmy oferujšce urzšdzenia do przetwórstwa papieru i convertingu. Największym stoiskiem mogła pochwalić się grupa Krber Paperlink, w skład której wchodzi osiem firm. Prezentowano tu m.in. nowe urzšdzenia do oprawy spiralnej i drucianej, maszynę do wycinania etykiet, urzšdzenie do cięcia z roli na arkusze oraz owijarkę.
Hiszpański Rotatek prezentował kilka urzšdzeń, w tym offsetowš maszynę RK Perfect NT z pięcioma zespołami drukujšcymi i zespołem flekso do lakierowania UV o wydajnoci 350 m/min (szerokoć wstęgi 520 mm). Z innych znanych z polskiego rynku dostawców swoje stoiska miały tu firmy takie jak: Bielomatik, GBC, Steinemann, Busch, Apex Europe, Autobond czy Imer.
Tu również stoisko miała niemiecka firma Atlantic Zeiser, która zaprezentowała na targach kilka nowych rozwišzań, m.in. wyposażony w transporter
arkuszy system druku inkjetowego Jetline przeznaczony do zabezpieczania i ochrony znaków towarowych (oznaczanie niewidocznym atramentem) oraz maszynę do automatycznego transportu arkuszy ATM 7070, zintegrowanš z systemem numeracji typu inkjet.
Hala 12 Đ opakowania
Tu swojš ofertę prezentowały firmy zwišzane zarówno z produkcjš opakowań, jak i dalszš obróbkš papieru, kartonu i innych podłoży. Polscy drukarze, zwłaszcza ci zwišzani z wymienionymi segmentami, mogli tu odnaleć wiele znajomych nazw: Cyklop, Inramik (składarko-sklejarki do pudełek z kartonu i z tworzyw sztucznych), Kallfass, Mosca, Praxair, Saueressig, Hugo Beck, Affeldt Đ to tylko niektóre z firm prezentujšcych tu swojš ofertę. W hali tej znaleć można było kolejny polski akcent Đ stoisko miała tu firma PPUH Poligrafia.
Hala 13 Đ Xerox i postpress
W hali zdominowanej przez dostawców urzšdzeń do dalszej obróbki znalazł się Xerox, który poza wczeniej zapowiadanymi pokazał kilka nowych urzšdzeń, m.in. pokazywane podczas warszawskiego Innovate 2004 czarno-białe drukarko-kopiarki Nuvera 100/120 oraz czarno-białš maszynę zwojowš DocuPrint 1050. Na stoisku był też system DocuColor iGen3, prezentowany w kilku konfiguracjach, m.in. w ădługimÓ wariancie z czterema modułami podajšcymi papier, dwoma modułami do odbierania papieru (z wózkami) oraz liniš do produkcji broszur. Warto wspomnieć, że drupa przyniosła pierwszy kontrakt na dostawę systemu iGen3 do Polski.
Przez cianę z Xeroksem sšsiadowały firmy C.P. Bourg i MB Buerle. Pierwsza z nich pokazała swoje urzšdzenia w nowym design, za wród targowych nowoci znalazła się m.in. automatyczna, sterowana za pomocš ekranu dotykowego oklejarka BB 3002, wyposażona w jeden zacisk z trzema cylindrami klejowymi, funkcję przegniatania i bocznego klejenia.
Na stoisku Sitma Machinery prezentowany był m.in. nowy system kopertujšcy SM 15 przeznaczony do automatycznego kopertowania materiałów reklamowych, broszur i katalogów. Druga wiatowa nowoć Sitmy Đ maszyna pakujšca Sitma C 950E-O Đ pracowała na stoisku Feraga połšczona z liniš RollStream.
Hala 13 była też miejscem prezentacji kilku firm oferujšcych systemy obróbki końcowej przeznaczone raczej do niższych nakładów, często znajdujšcych zastosowanie w produkcji cyfrowej. I tak firma Duplo pokazała kilka nowoci, wród nich nowy system 5000, składajšcy się ze zbieraczek DC-10/60, linii do produkcji broszur DBM-500, obcinarki czołowej i urzšdzenia układajšcego w stos. Horizon pod hasłem ăI2i TheatreÓ prezentował sterowany plikami JDF system przeznaczony do zdalnego ustawiania parametrów linii do oprawy twardej, złamywarek w formatach B1 i B2 oraz linii do szycia nićmi. Japońska firma Shoei prezentowała swoje najnowsze osišgnięcia w dziedzinie złamywania, oklejania, perforowania i utrzšsania, w tym znajdujšcš nabywców także na rynku polskim złamywarkę kasetowo-nożowš OriStar 52 z pełnym komputerowym sterowaniem. Brytyjska firma Watkiss (obecna też w PrintCity) pokazała udoskonalone wersje swoich urzšdzeń, w tym nowš wersję zbieraczki DigiVac, pozwalajšcej na współpracę z szerszš gamš podłoży. Niemiecki GUK zaprezentował kilka nowoci, wród których znalazła się 10-kieszeniowa złamywarka FA 35/10 FL2.
Tu również swoje stoisko miała łódzka Introma. Wród prezentowanych urzšdzeń znalazła się trzyłamowa składarka nożowo-kasetowa FK-54.4, przeznaczona do arkuszy w maksymalnym formacie B2. Introma pokazała też nowe modele bigówko-perforówek i urzšdzeń do opraw spiralnych, a także nowy model składarki w formacie B3.
Hala 14, czyli obróbka po druku
To jedyny pawilon targów drupa, przeznaczony w 100% na rozwišzania z dziedziny finishingu. Prawie pół pawilonu zajęła ekspozycja firmy Mller Martini, która przygotowała wiele wiatowych nowoci, w tym kilka w dziedzinie oprawy zeszytowej. Jednš z najbardziej oczekiwanych była nowa linia do cyfrowej produkcji ksišżek na żšdanie Sigma, oparta na maszynie zwojowej Delphax i linii do oprawy twardej lub zeszytowej wyprodukowanych przez szwajcarskš firmę. Podczas specjalnych zamkniętych prezentacji można było przekonać się o jej szybkoci Đ od przyjęcia zlecenia do wyprodukowania pierwszego gotowego egzemplarza ksišżki mija zaledwie kilka minut. Warto dodać, że podczas targów polski oddział Mller Martini podpisał kontrakt na dostawę linii do oprawy złożonej Diamant i maszyny do szycia nićmi Valore do warszawskiej Drukarni Naukowo-Technicznej.
Sporód innych dostawców systemów postpress obecnych w hali 14 warto wymienić niemieckiego dostawcę krajarek Senator Technology, brytyjskiego producenta złamywarek Morgana i szwajcarskš firmę Hunkeler, dostarczajšcš sprzęt uzupełniajšcy procesy wykańczajšce w drukarniach.
Hala 15 Đ mieszanka offsetu i flekso
Jednym z największych stoisk w pawilonie 15 mogła się pochwalić firma Komori, która zaprezentowała na targach kilka maszyn. Największš uwagę zwracała 16-stronicowa maszyna zwojowa System 38S (podczas 15-minutowych prezentacji drukowano na niej w sumie 3 zlecenia w nakładach 2000 egz. każde) i nowa 10-kolorowa maszyna Lithrone New L-1028P, pracujšca w trybie 5/5. W tej samej hali miał stoisko inny znaczšcy dostawca japoński Đ Mitsubishi. Tu najciekawszym eksponatem była zwojowa maszyna offsetowa Diamond 16 MAX-V ze zmiennym odcięciem (546-625 mm), wyposażona w system płyt ponownego użycia (RPS). Co istotne, system ten jest osobnym urzšdzeniem, a nie integralnš częciš maszyny, działa więc podobnie jak nawietlarka do płyt, tyle że... płyt wielokrotnego użytku. Poza tym Mitsubishi prezentowała maszynę Diamond 3000 Tandem drukujšcš po obu stronach arkusza bez odwracania.
Trzecim z gigantów wiatowej poligrafii obecnym w hali 15 był szwajcarski Ferag. Firma przygotowała na drupa trzy nowoci: system wkładkujšcy RollSert (przeznaczony do obróbki mniejszych i rednich nakładów), bęben zbierajšco-szyjšcy UniDrum (o podobnym jak RollSert przeznaczeniu, na targach prezentowany w konfiguracji z bębnem obcinajšcym SNT-U) i maszynę do zbierania PolyStream (usytuowanš w cišgu technologicznym przed procesem foliowania). O nowym wspólnym produkcie Feraga i Kolbusa piszemy nieco dalej.
Tuż obok Feraga wyrosła wieża zwojowej maszyny offsetowej firmy TKS z Japonii, za po drugiej stronie pawilonu usytuowali się dwaj znaczšcy dostawcy maszyn fleksograficznych i wklęsłodrukowych: Windmller & Hlscher i Fischer & Krecke. Warto wspomnieć, że w pawilonie tym stoisko miała niemiecka firma Westland, produkujšca wałki dla różnych technik drukowania.
Hala 16 Đ w cieniu KBA
Niemiecki producent maszyn drukujšcych zajšł niemal 1/3 całego pawilonu, prezentujšc szereg nowoci w nowym, bardzo atrakcyjnym design. Sporód maszyn pokazywanych na stoisku warto zwrócić uwagę na wielkoformatowš Rapidę 162, która prosto z targów pojechała do drukarni Winkowski w Pile (maszynę zakontraktowano podczas tegorocznych Dni Otwartych w Radebeul), oraz na nowš Rapidę 105, która już podczas trwania drupy znalazła pierwszych polskich nabywców. Jak udało nam się dowiedzieć, już w pierwszym tygodniu targów firma Deva-Print podpisała dwa kontrakty na dostawę tych maszyn w konfiguracjach 5 kolorów z lakierem. Jednš z najciekawszych premier KBA była maszyna Rapida 74G, w której konwencjonalny system nadawania farby znany z wczeniejszego modelu zastšpiono systemem Gravuflow, stosowanym w maszynie 74Karat, co pozwala na drukowanie w technice offsetu bezwodnego.
Nieco dalej kilka maszyn w formatach B2 i B3 prezentowała firma Ryobi. W drugim z nich uwagę zwracał nowy model maszyny z systemem direct imaging Ryobi 3404DI, umożliwiajšcej drukowanie farbami UV. Z kolei w półformacie japoński dostawca pokazał dwie premiery: 8-kolorowš maszynę z systemem odwracania arkusza Ryobi 768P oraz 5-kolorowš maszynę pozwalajšcš na zadrukowywanie kartonów o maksymalnej gruboci 0,8 mm Đ Ryobi 755.
Między stoiskami KBA i Ryobi usadowił się Kolbus, który promował przede wszystkim wspomnianš już wczeniej linię do oprawy twardej stworzonš wspólnie z Feragiem. Składa się ona z systemu RollStream i linii do oprawy twardej Kolbus Publica i oferuje wydajnoć 20 tys. egz./h. Jak informujš obie firmy, wspólny projekt powstał dzięki sugestii jednego z klientów, który chciał stosować w oprawie ksišżkowej system RollStream zamiast tradycyjnej zbieraczki.
Czwartym z dużych wystawców hali 16 była włoska firma Cerutti, za wród innych wystawców tej hali znaleli się tacy producenci jak: Bttcher, DrentGoebel (promujšca Đ podobnie jak na poprzednich dużych imprezach targowych Đ koncepcję wšskowstęgowych maszyn offsetowych ze zmiennš szerokociš drukowania), Baldwin, Wifag, Siegwerk, Technotrans oraz brytyjski producent wšskowstęgowych maszyn fleksograficznych Đ Edale. Firma ta prezentowała na swoim stoisku maszynę Sigma 510, na której były drukowane osłonki termokurczliwe typu shrink sleeve.
Hala 17 Đ pawilon różnoci
Ostatni z pawilonów drupa 2004 zdominowali producenci maszyn i urzšdzeń drukujšcych oraz materiałów. Na stoisku Goss prezentowane były zespoły drukujšce wybranych maszyn gazetowych dostępnych w ofercie amerykańskiej firmy, Goss promował też cyfrowy system nadawania farby Goss Digital Inking System. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zamknięte prezentacje w ăGoss Technology TheaterÓ, w którym pokazywano zupełnie nowš koncepcję budowy maszyn gazetowych.
W hali tej znaleli się też egzotyczni dostawcy maszyn zwojowych z Indii Đ Grafitek i The Printers House. Druga z tych firm pokazała na targach kompletnš maszynę z serii Orient. Z drugiej strony można było tu znaleć amerykańskš firmę Delphax, zajmujšcš się produkcjš elektrofotograficznych maszyn drukujšcych. Na jej stoisku prezentowana była nowa w ofercie firmy czarno-biała maszyna CR2000, drukujšca z prędkociš 137 m/min.
W hali 17 swoje stoiska miały też takie firmy jak Perfecta Schneidesysteme (krajarki), Hell Gravure Systems (systemy prepress dla wklęsłodruku) czy Oxy-Dry (systemy mycia maszyn gazetowych, heatsetowych i fleksograficznych).