Drzwi do sukcesu
24 wrz 2018 10:25

Koncern IKEA należy do największych i najbardziej wymagających klientów firmy Borne Türelemente, posiadającej w Polsce dwa zakłady produkcyjne w Gorzowie i Barlinku. Produkują one drzwi do szafek, blaty stołowe i grafiki na potrzeby globalnej sieci szwedzkiego koncernu, a dzięki instalacji dwóch drukarek hybrydowych LED EFI VUTEk GS3250lx Pro są one obecnie oferowane w bardzo szerokiej gamie kolorów i wykończeń.

Borne Türelemente to mieszcząca się w niemieckiej miejscowości Trierweiler rodzinna firma założona w 1956 roku, która jest jednym z największych producentów drzwi wewnętrznych w Europie. Zatrudniając 1100 pracowników na całym świecie, firma Borne produkuje drzwi i ościeżnice sprzedawane w marketach budowlanych w Niemczech oraz innych krajach europejskich. W jej skład wchodzą dwa zakłady produkcyjne w Gorzowie i Barlinku, które produkują drzwi do szafek, blaty stołowe i grafiki na potrzeby globalnej sieci dystrybucji IKEA. W styczniu 2016 roku w zakładzie w Gorzowie została zainstalowana drukarka hybrydowa LED (czyli umożliwiająca zarówno druk na materiałach sztywnych, jak i z roli na rolę) EFI VUTEk GS3250lx Pro o szerokości 3,2 metra, a pod koniec października z uwagi na jej skuteczność i duże zapotrzebowanie zostało zainstalowane drugie urządzenie. 

Wymagający klienci, niestandardowe potrzeby

Koncern IKEA z pewnością należy do największych i najbardziej wymagających klientów firmy Borne. W ofercie tego szwedzkiego producenta mebli od dawna znajduje się system szafek PAX, jednak teraz drzwiczki mogą być dostarczane z nadrukowanymi grafikami, co zwiększa atrakcyjność tej linii produktów. „Nasza oferta obejmuje drzwi przesuwane w różnych kolorach z eleganckimi poziomymi paskami” – tak wygląda typowy opis produktu w witrynie internetowej IKEA. Dotychczas drzwi PAX były dostępne jedynie w ograniczonej liczbie kolorów na gładko powlekanych powierzchniach. Dzięki drukarkom UV LED firma Borne może teraz oferować dowolną kombinację kolorów, które prezentują się wyjątkowo na przykład na drzwiach przesuwanych. Drzwi mogą być również zdobione wzorami kwiatowymi lub nadrukiem imitującym fornir, takim jak klon, buk, dąb, wiśnia albo orzech. Wszystkie grafiki powstają w Szwecji w koncernie IKEA i są dostarczane firmie Borne w postaci pliku PDF z dokładnymi próbnikami kolorów.

Spełnione wymagania

Gdy firma Borne Türelemente potrzebowała maszyny cyfrowej drukującej w wysokiej jakości w technologii inkjet UV oraz oferującej szerszą paletę barw, jej dyrektor generalny Frank Borne starannie przyjrzał się urządzeniu VUTEk GS3250lx Pro. Spodobały mu się fotorealistyczna jakość obrazu, optymalna szerokość drukowania wynosząca 320 cm oraz wydajność pozwalająca wybrać między najwyższą jakością a największą szybkością drukowania. Przez ponad rok eksperci z firmy Borne i IKEA sześciokrotnie odwiedzili showroom firmy EFI i testowali przy użyciu własnych plików możliwości drukarki VUTEk. Parametrami, które miały dla nich największe znaczenie, były dobre odwzorowanie szczegółów i wysoka rozdzielczość druku, przyczepność atramentu, precyzja podczas drukowania kolorów specjalnych oraz wpływ tuszów wykorzystywanych w drukowaniu UV na środowisko. Po spełnieniu wszystkich wymagań koncernu IKEA drukarka EFI VUTEk została zamówiona, zainstalowana i uruchomiona.

Na fali wzrostu

Koncern IKEA przekonał się do jakości naszych wydruków realizowanych na maszynie EFI VUTEk GS3250lx Pro. Z uwagi na stale rosnącą liczbę zamówień drzwi z cyfrowymi nadrukami drukarka pracuje u nas nieprzerwanie – twierdzi dyrektor generalny Frank Borne. Po sześciu miesiącach bezproblemowej produkcji zdecydował się zamówić drugą, identyczną drukarkę LED, by jeszcze szybciej realizować duże zamówienia.

Koncern IKEA dostarcza dane produkcyjne, przygotowane w szwedzkim dziale projektowym. Początkowo projektanci postrzegali drukowanie UV jedynie jako nową, atrakcyjną metodę produkcji, jednak później odkryli jego możliwości w sektorze dekoracyjnym i teraz zastanawiają się, jak zwiększyć efektowność innych mebli dzięki technologii drukowania cyfrowego. W rezultacie czynnikami stymulującymi rozwój firmy Borne Türelemente są już nie tylko drzwi i blaty stołowe z cyfrowymi nadrukami, ale również inne produkty z sektora meblarskiego.

Ekscytująca technologia

Integracja drukarki EFI VUTEk GS3250lx Pro z linią produkcyjną firmy Borne pokazuje, że rynek nadruków nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dostawców usług, którzy się w tym specjalizują. Drukowanie atramentowe będzie w przyszłości wykorzystywane w jeszcze szerszej ofercie produktów dostępnych w sklepach. Drukarka LED oferuje niezrównaną elastyczność, wydajność i jakość druku. System ten może być wykorzystywany w przypadku sztywnych paneli zarówno jako drukarka z rolkami podającymi, jak i z płaskim łożem. Czas rekonfiguracji w jego przypadku wynosi dwie minuty. Urządzenie zapewnia fotorealistyczną jakość obrazu i najwyższe odwzorowanie detali. Materiały drukowane, które nie wymagają wysokiej szczegółowości, mogą być drukowane dużo szybciej w niższej rozdzielczości, ale przy zachowaniu tej samej jakości kolorów. W ramach tego systemu można również korzystać z dwóch białych kolorów do nadrukowywania, poddrukowywania i nakładania kolorów dodatkowych. Systemy LED są również dużo bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ generują mniej ciepła i zużywają mniej energii. Ponadto potrzebują do pracy mniej tuszu i minimalizują ilość odpadów.

Cały proces produkcji jest kontrolowany za pośrednictwem serwera EFI Fiery Pro, który został zaprojektowany specjalnie pod kątem drukowania atramentowego. Dysponując ogromną mocą obliczeniową, może on nieprzerwanie dostarczać dane nawet najszybszym drukarkom dostępnym na rynku.  AN

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>