Duplo iSaddle w drukarni VMG Print 
30 sty 2020 11:07

Wzrost wydajności, wyższa jakość produktu końcowego, możliwość realizacji większych nakładów i bardziej wymagających pozycji – to tylko niektóre zalety inwestycji w urządzenie Duplo iSaddle, jakie odnotowała firma VMG Print z Poznania. iSaddle jest w pełni zautomatyzowanym, modułowym systemem do broszurowania i zbierania prac (drukowanych zarówno offsetowo, jak i cyfrowo), oferującym szycie siodełkowe. To kolejne już rozwiązanie Duplo w tym zakładzie poligraficznym.

Nowa inwestycja w odpowiedzi na rozwój drukarni

Ścieżka produkcyjna w naszej firmie – mówi Jacek Szymański, dyrektor zarządzający w VMG Print – została tak zaprojektowana, aby zapewnić maksymalną jakość i efektywność naszej produkcji. Stąd dokładnie przemyślane przez nas inwestycje, które stanowią jej poszczególne elementy. Do takich należy zakupiony jakiś czas temu system do broszurowania Duplo iSaddle, który zastąpił działający z powodzeniem przez wiele lat system Duplo 5000. Zamiana była konieczna ze względu na rozwój drukarni i nasze coraz większe potrzeby, a wybór dostawcy niemal naturalny, bo znaliśmy – z racji wcześniejszej współpracy – firmę Duplo, jej serwis, sposób obsługi i podejście do klientów, co dla nas również jest niezmiernie ważne. 

Firma VMG Print funkcjonuje na rynku usług poligraficznych od ponad 27 lat. Obecnie zatrudnia około 70 osób i posiada nowoczesny park maszynowy. Zaplecze produkcyjne to nasz duży atut – podkreśla Jacek Szymański – a precyzyjna automatyzacja i kontrola procesu produkcji są dla nas priorytetem. Co więcej, zależało nam zawsze na pełnej kompatybilności i integracji systemu produkcyjnego z przygotowalnią oraz procesem obróbki. Systemy do wykańczania firmy Duplo są tego istotnym elementem. 

W parku sprzętowym drukarni pracują obecnie dwie pełnoformatowe wysokowydajne maszyny drukujące renomowanego producenta. Zapewniają one taką wydajność, która gwarantuje – jak zapewnia firma – bardzo korzystne terminy realizacji. W VMG Print pracują także cztery maszyny cyfrowe. To bardzo duże wyzwanie również jeśli chodzi o obróbkę po druku – mówi Jacek Szymański – dlatego także w tym zakresie sięgamy po najlepsze rozwiązania. System iSaddle do takich właśnie należy. 

Drukarnia VMG Print współpracuje z klientami z różnych branż, głównie z Polski, ale także z zagranicy. Są wśród nich zarówno agencje reklamowe, jak i zleceniodawcy bezpośredni (m.in. duże renomowane koncerny) oraz wydawnictwa i różne przedsiębiorstwa, a także klienci indywidualni. Obecnie każdy oczekuje bardzo szybkiej realizacji swoich zleceń, niezależnie od ich nakładu. Dlatego już jakiś czas temu zakupiliśmy system Duplo 5000, który idealnie sprawdził się w naszej produkcji. Jak się okazało, maszyna usprawniła pełen zakres prac dotyczący oprawy broszur i zbierania kompletów dla wszystkich klientów, co znacząco poprawiło wydajność produkcji. Zakup nowej, szybszej oraz udoskonalonej wersji urządzenia był nieodzownym elementem rozwoju naszej firmy.

Duplo iSaddle – korzyści z inwestycji

Dzięki inwestycji drukarnia VMG Print zyskała przede wszystkim możliwość oprawy bardziej skomplikowanych pozycji ze wstępnym bigowaniem oraz z krojenia produktu z trzech stron, a także wycinki i konfigurowania zestawów. Wśród innowacyjnych cech tego urządzenia Jacek Szymański wymienia też udoskonalone wieże i wzbogacenie ich o czujniki ultradźwiękowe. Wszystko to pozwoliło drukarni na oprawę pełnego spektrum pozycji broszurowych. 

Firma wykonuje obecnie, przy użyciu tej maszyny, różne produkty – od najprostszych instrukcji poprzez wielobarwne czasopisma, na wymagających jakościowo, ekskluzywnych folderach skończywszy. Przewagą tego rozwiązania – jak podkreśla Jacek Szymański – jest możliwość realizacji również małych, nietypowych formatów, niejednokrotnie niemożliwych do oprawy w dużych przemysłowych liniach. 

Coraz bardziej powszechna technologia druku cyfrowego pozwoliła drukarni jakiś czas temu wkroczyć na rynek klientów indywidualnych zamawiających małe zlecenia realizowane w krótkich terminach. Maszyna Duplo idealnie nadaje się do realizacji takich prac – mówi Jacek Szymański – ze względu na wygodną i prostą zmianę formatów, jak również zapisywanie parametrów powtarzających się zleceń w pamięci urządzenia.

W systemie Duplo iSaddle bigowana (urządzenie posiada również bigowanie online) może być cała składka jednocześnie (w zależności od liczby arkuszy w broszurze); można tu też ustawić bigowanie zestawów (części broszur, np. po 5 arkuszy), dzięki czemu jakość finalnej broszury jest – zdaniem producenta – dużo lepsza niż z klasycznego systemu broszurującego. W urządzeniu wszystkie składki są bigowane i częściowo złamywane, a szycie odbywa się tu „na siodle”, a nie na płasko, co – jak podkreśla Duplo – gwarantuje jeszcze większą dokładność całego procesu. 

Relacja dostawca-drukarnia

Jacek Szymański zwraca też uwagę na wysoki poziom obsługi zapewniany przez dostawcę tego rozwiązania. Serwis Duplo Polska – mówi – jest zawsze pomocny w rozwiązywaniu problemów, jakie mogą się pojawić na etapie produkcji. Firmę cechują dobry kontakt i dyspozycyjność, co jest niezmiernie istotne w relacji dostawca-drukarnia. Planowane serwisy i wymiany części odbywają się bezproblemowo, a zamówienia materiałów eksploatacyjnych są realizowane na bieżąco. W tym miejscu szczególne ukłony dla pani prezes Gabrieli Swat oraz szefa serwisu – pana Arkadiusza Wojtczaka. 

Jest nam niezmiernie miło – mówi Gabriela Swat, dyrektor zarządzająca Duplo Polska – uczestniczyć w rozwoju naszych klientów, oferując im sprzęt, który za tym rozwojem podąża. Współpraca naszych firm trwa już od kilkunastu lat, a sam system broszurujący Duplo iSaddle zrealizował do tej pory 5 mln opraw. 

Plany na przyszłość drukarni VMG Print pozostają ambitne: Związane są z dalszym ugruntowywaniem naszej pozycji rynkowej, sukcesywnym rozszerzaniem oferty o takie technologie i produkty, jakich oczekują nasi klienci, aby móc im oferować pełną kompleksowość usług – podsumowuje Jacek Szymański.

Artykuł sponsorowany